logo
  • ۱۳۹۳ چهارشنبه ۳ ارديبهشت
  • اِلأَربِعا ٢١ جمادي الثانيه ١٤٣٥
  • Wednesday, April 23, 2014
دکتر نسیم قیطریه
پربیننده ترین اخبار

زیباکلام: ثبت نام 90درصدی برای یارانه به معنای کاهش محبوبیت روحانی هست، اما.../ اصولگرایان شاخه‌ای را می‌بُرند که به جز روحانی خودشان هم بر روی آن نشسته‌اند

بنی صدر در مراسم ختم ابوترابی

«ماه عسل» دولت و سپاه به پایان رسیده است؟/ رابطه‌ای با طعم انتقاد و کنایه

تلاش قالیباف و حامیانش در شورای شهر برای پایین کشیدن مسجد جامعی از کرسی ریاست/ چمران به ریاست پارلمان شهری باز می‌گردد؟

واکنش آیت‌الله ممدوحی به پایداری ها: کسانی که می‌گویند جامعه مدرسین باید حزب شود، بیمار هستند/ جامعه جایگاهی فراتر از بازی‌های سیاسی دارد

پاسخ محمدرضا خاتمی به نامه آیت‌الله حائری شیرازی درباره موسوی و کروبی: جز با عفو و همدلی عبور از تنگناها میسر نیست

سعید جلیلی؛ از مردِ آرامِ هسته‌ای بودن تا سیاستمداری تند و افراطی شدن/ تریبون‌های باز محافل سیاسی و هنری در خدمت دیپلمات هسته‌ای

نظر رئیس‌جمهور درباره جشن سعد‌آباد به روایت رسایی/روحانی ناراحت است

دیگر رسانه ها

عکس/حاجی فیروز عراقی!

عکس/اقامه‌نماز‌جماعت‌در‌دوره‌مظفرالدین‌شاه

حکم فرماندهی سپاه به خط امام+عکس

جلسه علنی مجلس با غیبت نماینده‎گان آغاز شد+ اسامی غایبان

چرا باید به توافق هسته‌ای با ایران فرصت داد؟

احمد شاه قاجار در اروپا/عکس

شرق: تذکر 9 نماینده به وزیر دادگستری

شرق: ناگفته‌های مطهری

صفحه اول روزنامه‌های امروز

روایت جهانگیری از جشن جنجالی سعدآباد

زنی که به پای روحانی بلند نشد!+عکس

عکس: احمدی نژاد در دفتر ولنجک

عکس: محمدرضا پهلوی پس ازنامزدی با فوزیه

شاخص‌های افزایش تعداد نمایندگان مجلس

سهم مردم در پرداخت هزینه درمان 70 درصد است

عکس/ لاریجانی و شیطنت یک کودک

عکس: آیت الله هاشمی در کنار مادرش

رژه تشریفات در کوه‌های پایتخت+تصاویر

استقبال از خواننده زن مصری سهوی بود

پایش مرز با بالن‌های مرزبانی/عکس

دبیر مناطق آزاد: هرکس ثبت نام کرده، یارانه می گیرد

دستور جدید بانک مرکزی به بانک‌ها

شورای اصلاحات باحضور هاشمی، خاتمی و عارف

صفحه اول روزنامه های امروز

چشمک زدن اوباما درحین سخنرانی رسمی!/ عکس

عکس/مطیعی، هلالی و سلحشور در بیت

رونمایی از نخستین شبیه‌ساز شناورهای تندرو+عکس

عکس یادگاری خواننده زن مصری با کاردار ایران در این کشور

عکس/ ماشین فرمانده ارتش

مدرن‌ترین و مرگبارترین تیربار ایرانی را بهتر بشناسید +عکس

کد خبر: 75038 زمان مخابره: 1392/7/22 ساعت: 07:22 سرویس: نامه > سیاست
تحلیل وزیر دولت نهم از ضعف دیپلماسی دولت احمدی‌نژاد و قوت‌های دولت روحانی: در کشتی ایران و آمریکا در سازمان ملل، قدرت روحانی بیشتر از اوباما بود

تحلیل وزیر دولت نهم از ضعف دیپلماسی دولت احمدی‌نژاد و قوت‌های دولت روحانی: در کشتی ایران و آمریکا در سازمان ملل، قدرت روحانی بیشتر از اوباما بود

وزیر آموزش و پرورش دولت احمدی نژاد معتقد است: شکست در انتخابات و سرعت گرفتن فعالیت احزاب اصلاح طلب بر روی اصول‌گرایان اثر خواهد گذاشت.

به گزارش نامه، با نزدیک شدن به وعده 100 روزه رئیس جمهور برای شناخت و حل مشکلات کشور، بسیاری از کارشناسان تحلیل‌های مختلفی را در مورد عملکرد دولت چه در زمینه اقتصادی و چه در زمینه سیاست خارجی از خود ارائه می‌دهند. در همین ارتباط برای ارزیابی عملکرد دولت به سراغ محمود فرشیدی وزیر آموزش و پرورش دولت نهم رفتیم تا نظرات این دولتمرد سابق کشور را در مورد دولت تدبیر و امید و شرایط جریان اصول‌گرایی جویا شویم.

متن کامل این گفت‌وگو را در زیر بخوانید:

*با توجه به سپری شدن دو ماه از عمر دولت یازدهم، شما عملکرد دولت تدبیر و امید را چگونه ارزیابی می‌کنید؟


شرایطی که دولت یازدهم به قدرت رسید، شرایط بسیاری دشواری بود و به همین علت باید به همه دولتمردان و شخص رئیس جمهور که در این شرایط قبول مسئولیت کردند خسته نباشیم بگوییم. اما در این شرایط و در کنار تمام زحمات دولت مسائل دیده می‌شود ک زمینه نگرانی را در فرد ایجاد می‌کند.

به نظر می‌رسد فشارهای سیاسی زیادی روی دولت وجود دارد، و سایه کسانی به عنوان پدرخوانده بر روی دولت سنگینی می‌کند. کسانی که نه در برابر ملت و نه در برابر دولت پاسخگو نیستند. این افراد کاری به منافع ملی و مشکلات مردم ندارند و بیشتر به دنبال این هستند که اهداف سیاسی خود را در زیر سایه دولت تدبیر و امید دنبال کنند و این نگرانی وجود دارد که اگر این فشارها بیشتر شود، کابینه در دراز مدت درگیر این حواشی شود و نتواند مشکلات پیش روی مردم را حل کند.در بعضی از انتصاب‌ها مشاهده می‌کنیم، برخی به دنبال سهم خواهی هستند و رئیس جمهور همانطور که در روز معرفی وزیر کشور به بعضی‌ها فشارها اشاره کردند، باید بازهم با مردم صادقانه در مورد این فشارها سخن بگویند و قاطعانه هیچ اعتنایی به این فشارهای سیاسی نشان ندهد.

نکته دیگری که قابل تامل است این مسئله است که به نظر می‌رسد دولت تمرکز بیش اندازه‌ای به روی سیاست خارجی گذاشته است و از برخی مسائل دیگر کشور غافل شده است. در تمام دولت‌ها و دوران‌ها، روسای جمهور بیشتر وقت خود را در شوراهای عالی مختلف کشور، به ویژه شورای عالی اقتصادی سپری می‌کردند. اما تا امروز که از شورای عالی اقتصادی دود سفیدی مشاهده نشده است.
ما هم انتظار معجزه از دولت یازدهم ندایم اما انتظار این است که به مشکلات اقتصادی مردم توجه بیشتری نشان دهند.

یک نکته دیگر این است که به نظر می‌رسد تمرکز بیش اندازه ای روی سیاست خارجی می شود و این خلاف شعار دولت است که، دولت اعتدال نام گرفته است و به هرحال سیاست خارجی یک سهمی دارد در مجموعه فرصتی که، رئیس جمهور محترم و دولت داردباید همین سهم و اعتدال را رعایت شود. ضرورت توازن در توجه به مسائل و پرداختن به مسائل به نظر می‌اید که احساس می‌شود و معمولا دولت ها ساختاری که براشون پیش بینی شده است و اکثر فرصت روسای جمهور به حضور در شوراهای عالی مختلف، خصوصا شوراهای اقتصادی می‌گذرد و به نظر می یاد که از این شوراهای اقتصادی یک دود سفیدی تا کنون مشاهده نشده است که به هرحال انتظار معجزه نیست و با توجه به مشکلاتی که وجود دارد. اما انتظار تحرک بیشتر و تبیبن بیشتر مسائل، و رسیدن یه یک تصمیمات واحد، به عنوان سیاست. در سال حماسه اقتصادی قرار داریم و راهکار تحقق این حماسه هم اقتصاد مقاومتی، و اقتصاد مقاومتی هم نیاز به حمایت و همکاری مردم دارد.

* به سیاست خارجی اشاره کردید، که دولت بیشتر وقت خود را در این زمینه به کار گرفته است، با توجه به این سخنان آیا دولت یازدهم در زمینه سیاست خارجی موفق بوده است؟


در جریان سفر رئیس جمهور به آمریکا و سازمان ملل، از مواضع انقلاب اسلامی و ملت ایران به خوبی دفاع شد. به استثنای چند مورد که شاید نباید انجام می‌شد. در مجموع همان مواضع محکمی که نظام همواره برای دفاع از حقوق ملت داشته است، در این سفر نیز رعایت شد. این سفر یک آزمون بزرگی بود برای کسانی که با یک نگاه خوشبینانه به آمریکا نگاه می‌کردند. همانطور که رهبری گفتند ما به آمریکا خوشبین نیستیم و بارها ملت ما توسط آمریکا گزیده شدند و خلاف وعده دیدند، ظلم دیدند و حال هم که رئیس جمهور آمریکا بعد از دیدار با نخست وزیر اسرائیل سخن از روی میز بودن گزینه جنگ به میان آورد.

در کشتی گرفتن دو نظام، در برابر یک دیگر و هماوردی دو نظام سیاسی، ایران قدرت دیپلماسی خود را به نمایش گذاشت. قدرت رئیس جمهور ما و اختیارات وی در این صحنه خیلی بیشتر از اوباما بود. واقعیت‌ها نشان می‌دهد که رئیس جمهور ما خیلی قدرتمندانه نظام جمهوری اسلامی را نمایندگی کرد.

*فردا شاهد آغاز دور جدید مذاکرات ایران 1+5 هستیم، اختلافات داخلی چه تاثیری می‌تواند بر روند این مذاکرات بگذارد؟


باید شرایط جدید را و ظرافت‌های نرمش قهرمانانه را درک کرد.ما در دنیایی قرار داریم که ابزار تبلیغاتی در دست دشمنان ما است و آنها تلاش می کنند از ایران یک چهره خشن و غیر منطقی ترسیم کنند. ما می توانییم در این صحنه همچون گذشته حضور پیدا کنیم و مسائلی مانند هولوکاست را مطرح کنیم و هم می‌توانیم مانند آقای روحانی از ادبیات هوشمندانه استفاده کنیم. در همین ارتباط و با توجه به خط مشی دولت یازدهم در سیاست خارجی، ما باید از دولت به عنوان نماینده کشور در عرصه سیاست بین الملل دفاع کنیم. مخاطب اصلی دیپلماسی ایران مردم جهان هستند و ما باید با آنان به گونه‌ای برخورد کنیم که آنها به راستی و صداقت پیام ملت ایران پی ببرند و قطعا با اختلافات داخلی نمی تواند این امر مهم تحقق پیدا کند.

* اینگونه که بیان کردید شما چندان موافق سیاست خارجی دولت احمدی نژاد نبودید؟


بله، به نظر من استراتژی رئیس جمهور پیشین در سیاست خارجی درست نبود. ما نتوانستیم با سیاست‌های دولت نهم و دهم در عرصه سیاست خارجی دست دشمن را رو کنیم. دنیا، دنیای شیوه‌های گفتمان‌های جدید است. بنده با رویکرد تهاجمی موافق هستم اما باید توجه داشته باشیم آن را در چه در قالبی مطرح می‌کنیم.

*بعد از انتخابات ریاست جمهوری شاهد فعالیت گسترده احزب اصلاح طلب برای انتخابات مجلس دهم هستیم، و در این میان اصول گرایان همچنان در گیر اختلاف‌ها و مسائل انتخابات ریاست جمهوری یازدهم هستند، شما به عنوان یک فعال اصول گرا، شرایط این جبهه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟


مقداری این رویکرد انفعالی را طییعی می دانم. تفکری که در انتخابات به پیروزی دست پیدا نمی‌کند، طبیعی است که حالتی درون گرا پیدا کند و وادار به تفکر شود. بنده امیدوار هستم که شورایی از بزرگان، ریش سفیدان و اندیشمندان و پسشکسوتان اصول گرا، یک شورایی را تشکیل دهند و زمینه وحدت را بین اصول گرایان را فراهم کنند.

شکست در انتخابات و سرعت گرفتن فعالیت احزاب اصلاح طلب بر روی اصول‌گرایان اثر خواهد گذاشت. خوشبخاته در این شرایط کسانی که شرایط مدیریت جریان اصول گرایی را نداشتند مشخص شدند و امیدواریم چهره‌های توانمند این جریان به صورت شورایی این احزاب را مدیریت کنند.

*بعد از تجربه کردن وزارت قصد حضور در انتخابات مجلس شورای اسلامی را ندارید؟

یک بار تجربه کردم و نشد، و به قول قدیمی‌ها اگر هوس است یک بار بس است. در اسفند 90 این انتخابات را تجریه کردیم و در آن موفق نبودیم. امیدواریم خدا نیت‌ها را درست کند. 
نظرات بینندگان

نظر شما
نام:
captcha
کد امنیتی:
ایمیل:
نظر: