ثبت رکورد 11 ساله در بازار اجاره/ کمترین رشد سالانه اجاره‌بها چگونه رقم خورد؟/ نفع مستاجران از رکود مسکن

یک چرخش در مسیر نوسانات اجاره‌بهای سال 95 در بازار مسکن شهر تهران، باعث شد ضمن ثبت رکورد 11 ساله «کمترین رشد» در هزینه اجاره‌نشینی، «چالش اصلی و قدیمی» مستاجرها به حاشیه رود.

پوپولیست‌های اقتصادی را بشناسید/ ۴ مرحله فروپاشی اقتصادی/ مصداق بارز این امر، هوگو چاوز در ونزوئلاست

در آستانه برگزاری دوازدهمین دوره رقابت های انتخابات ریاست جمهوری مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی مبسوط سیاست‌های پوپولیستی* در عرصه اقتصاد را تشریح کرد .

رفتار انتخاباتی در بازار دلار

متغیرها نشان می‌دهد واکنش شاخص بازار ارز در روزهای ثبت‌نام انتخاباتی سال 96 نسبت به دوره قبل کاهش قابل‌توجهی پیدا کرده است.

تولید چند خودروی سنگین متوقف شد

اسفند ماه سال گذشته تولید چند مدل خودروی سنگین در خودروسازان داخلی به صفر رسید.

قيمت مسكن از سال ۶۸ تا ۹۱حدود ۵۳ برابر شده است /کدام دولت گرانی و رکود را به مسکن هدیه کرد؟

رکود بازار مسکن،وارد ششمین سال خود شده؛خیلی از کارشناسان پیش بینی می کنند که امسال سال خروج از رکود است.چه آنکه شرایط اقتصاد تثبیت رشد اقتصادی است.

کارنامه تجارت خارجی ایران در سال 95/ مبدا 24 درصد کالاهای وارداتی چین بود/ واردات 893 میلیون دلار خودرو لوکس!

مبدا عمده کالاهای وارداتی کشور در سال گذشته به ترتیب کشورهای چین(24.62 درصد)، امارات (14.67 درصد)، جمهوری کره(7.92 درصد)، ترکیه ( 6.26 درصد) و آلمان(5.81 درصد) بوده است.

هزينه زندگي ثروتمندان ١٧ برابر فقرا/ اثرگذاري يارانه در سفره مردم چگونه نصف شد؟

امروز كه اثرات قانون شش ساله هدفمندي يارانه‌ها را بررسي مي‌كنيم؛ برجسته‌ترين دستاورد سه سال نخست آن يعني عادلانه‌تر شدن توزيع درآمدها (ضريب جيني) نيز در حال محو شدن است و با كاهش اثرگذاري يارانه نقدي در سفره خانوار به نصف، شكاف در توزيع درآمدها هم بيشتر مي‌شود. اعلام رسيدن ضريب جيني به ٣٧٤/٠ از عددي كه در سال ١٣٩٢ به ٣٦٥٠/٠ رسيده بود و روند رو به افزايش اين شاخص به ما مي‌گويد كه ديگر پرداخت يارانه قدرتي براي عادلانه‌تر كردن توزيع درآمدها ندارد.

تامین کالاهای اساسی و مدیریت مصرف آب با کشت فراسرزمینی

کشت فرا سرزمینی یکی از روش‌های تامین محصولات مورد نیاز کشاورزی در کشورهایی است که از محدودیت منابع آب و زمین رنج می‌برند. کشور بزرگ ایران با وجود برخورداری از زمین‌های مناسب کشاورزی در طول‌ سال‌های گذشته به دلیل مدیریت ناهمگون حوزه آب و تغییر اقلیم با مشکلاتی در تولید محصولات کشاورزی آب‌بر، روبرو بوده است. یکی از اقداماتی که دولت یازدهم از زمان آغاز به کارش برای تامین این محصولات در نظر گرفت کشت فراسرزمینی در زمین‌های مناسب کشاورزی در دیگر کشورها در قالب تملیک و اجاره‌های بلند مدت بود. روندی که از اردیبهشت ماه سال گذشته و با ابلاغ آیین‌نامه مصوب هیات وزیران سرعت بیشتری به خود گرفت. در چنین شرایطی وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد پیشرفت مناسبی در این خصوص صورت گرفته است و اکنون بیش از ۲.۵ میلیون هکتار از اراضی برای کشت فراسرزمینی پیشنهاد شده که مذاکره با کشورهای مربوطه در حال انجام است.

پرداخت اولین یارانه نقدی 96/ سهم برخی خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی افزایش یافت

اولین یارانه نقدی سال ۹۶ به مبلغ ۴۵۵۰۰ تومان به ازای هر نفر، به حساب سرپرستان خانوار واریز شد؛ در این میان سهم برخی خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی افزایش یافت.

کاهش ۴۰ درصدی واردات کالا به کشور

درآمدهای دولت از محل واردات کالا در حالی طی سه سال گذشته بیش از ۱۵۰ درصد افزایش یافته که در همین دوره زمانی کشور شاهد کاهش چهل درصدی واردات بوده است.

تولید خودرو ۲۷ درصد افزایش یافت

اسفند ماه سال گذشته تولید انواع خودرو به طور میانگین ۲۷ درصد افزایش یافت.

وضعیت جيب مردم در سال ٩٦/ شرایط زندگی مردم بهبود پیدا می کند؟

«واقعيت اين است كه شاخص‌ها يا نشانه‌هايي كه ما از اقتصاد ايران داريم، حكايت از بهبود شرايط زندگي مردم ندارد. خب؛ ما نه تغيير جدي‌اي در بينشي كه بر سياست‌گذاري‌ها و جهت‌گيري‌هاي اقتصادي دولت حاكم است، مي‌بينيم و نه تغييري در ساختار قدرت و گروه‌هايي كه از بخش‌هاي مختلف اقتصاد منتفع مي‌شوند.
۱
آخرین اخبار
وب‌گردی