کد خبر: ۲۳۳۸۱۳
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۸:۵۳
کمتر از دو هفته دیگر تالار بزرگ وزارت کشور میزبان گروه موسیقی «جیپسی کینگز» است؛ حتی کارهایشان بسرعت در جریان است و تالار وزارت کشور را برای تاریخ 20 تا 26 اردیبهشت رزرو کرده‌اند.
به گزارش نامه نیوز، این خبر اگرچه در نگاه اول کمی دور از ذهن و حتی شایعه به نظر می‌آید اما با مصاحبه مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد، احتمال حضور این گروه در ایران رنگ واقعیت به خود گرفته است. پیروز ارجمند در گفت‌وگویی با سایت «موسیقی ما» این خبر را تأیید کرد و از رایزنی‌های نهایی برای برگزاری کنسرت این گروه در تهران خبر داد.

البته درباره اجرای کنسرت هنرمندان بزرگ موسیقی جهان در ایران تا به حال حرف و حدیث‌های بسیاری مطرح شده بود و خیلی‌ها منتظر حضور آهنگساز بزرگی همچون «یانی» در کشور بودند اما با انتشار خبر کنسرت این گروه مطرح اسپانیایی، حالا کمتر کسی خبر برگزاری کنسرت یانی در کیش را دنبال می‌کند؛ چراکه «جیپسی‌کینگز» جزو معدود گروه‌های درجه اول موسیقی جهان است که شنیدن دوباره آهنگ‌هایش برای ایرانیان حسی سرشار از نوستالژی را به همراه دارد و از این منظر، جوانان دهه‌های پنجاه و شصت ایرانی با ترانه‌هایش خاطره‌بازی می‌کنند.

آیا مجوز اداره اماکن صادر می‌شود؟

درباره مجوز این کنسرت، پیروز ارجمند می‌گوید روند دریافت مجوزهای این کنسرت از حدود پنج ماه پیش شروع شده و ما منتظر دریافت مجوز اداره اماکن هستیم تا مجوز نهایی را صادر کنیم. ناگفته نماند برگزارکننده این کنسرت، شرکتی است که بر اساس شنیده‌ها، مدیرانش این روزها رفت و آمدهای زیادی به وزارت ارشاد و نهادهای انتظامی برای اخذ مجوز داشته‌اند.
یک اتفاق نادر
به گزارش ایسنا خبر برگزاری کنسرت جیپسی کینگز در ایران از این جهت جالب‌تر به نظر می‌رسد که بدانیم این برای نخستین‌بار پس از انقلاب اسلامی است که یک گروه موسیقی خارجی که موسیقی باکلام اجرا می‌کند قرار است روی صحنه برود.

مدیرکل دفتر موسیقی درباره ممیزی محتوایی این موسیقی معتقد است در این باره مشکلی وجود ندارد و می‌افزاید: «ما مشترکات قومی و فرهنگی زیادی با اسپانیا داریم. این گروه موسیقی در واقع یک گروه سنتی اسپانیا است و این تفاوت می‌کند با موسیقی غربی امریکا یا اروپا مثل موسیقی پاپ. این موسیقی مردمی آن کشور است، همانند فرهنگ ما که موسیقی سنتی داریم. در این زمینه محدودیتی برای همکاری با این گروه‌ها نداریم، ضمن اینکه متون این گروه تأیید شده و مشکل خاصی ندارد و مضامین و محتوایش با فرهنگ ما ناهمخوان نیست.»

آیا طلسم می‌شکند؟

با حضور «کیتارو» در ایران و کنسرت موفقی که سال گذشته طی دو روز در تهران برگزار کرد، حالا دیگر نمی‌توان به خبر کنسرت یانی و جیپسی کینگز الزاماً با تردید نگاه کرد، چیزی که تا پیش از حضور کیتارو در تهران، با اما و اگرهای بسیاری همراه بود و خیلی‌ها در بهترین شرایط هم امیدی به برگزاری این کنسرت نداشتند. البته پیش از این هم هنرمندانی چون کریس دی‌برگ و ریچارد کلایدرمن به اجرای کنسرت در ایران ابراز علاقه کرده بودند اما آن کنسرت‌ها هم به دلایل نامعلوم هرگز اجرا نشدند. اما کیتارو آمد و علاوه بر اجرای کنسرت، با صحبت‌هایش نشان داد که هم بزرگان موسیقی دنیا به ایران به دیده احترام می‌نگرند و هم ایرانیان تشنه تماشای هنرنمایی زنده آنانند.

خود کیتارو در همان روزها در مصاحبه‌ای با خبرگزاری مهر به اشتیاقش برای سفر به ایران اشاره کرده و گفته بود: «برای حضور در ایران تپش قلب داشتم و همچنان این تپش قلب و هیجان در درون من وجود دارد، حالا که شنیدم بلیت کنسرت‌های من در ایران تقریباً تمام شده به قدری هیجان‌زده شده‌ام که دوست دارم آن را روی صحنه و در مواجهه با تماشاگران ایرانی تجربه کنم.»

منبع : ایران
برچسب ها: کنسرت ، جیپسی کینگ ، تهران
نام:
ایمیل:
* نظر:
چندرسانه‌ای
ببینید
بشنوید
پیشنهاد ویژه
آخرین اخبار