به‌روز شده در: ۰۶ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۱:۳۶
کد خبر: ۲۳۴۰۱۳
تاریخ انتشار: ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۰۷:۴۸
ملک سلمان، در عمر 4 ماهه پادشاهی اش بر عربستان، نشان داد که برخلاف اسلاف محافظه کارش به دنبال تغییر چهره عربستان سعودی در منطقه است.

خدیجه غبیشاوی، عربستان سعودی صبح روز 29 آوریل (نهم اردیبهشت) بار دیگر خبر ساز شد؛ پادشاه جدید باسابقه ترین وزیر خارجه جهان را برکنار و پسرش را نایب ولیعهد این کشور کرد و عملا انتقال چرخه قدرت به نسل جدید این کشور را کلید زد.

شايد كمتر كسي فكرش را مي كرد «ملک سلمان» در حالی که عربستان سعودی سرکردگی ائتلافی عربی برای حمله به یمن را برعهده گرفته است و در حال بمباران مواضع حوثی های است، دست به تغییرات بزرگی در مناصب حکومتی عربستان بزند و بار دیگر این کشور را به صدر اخبار و تحلیل های رسانه ای بازگرداند.

ریاض با این تغییرات در پی چه بود؟

منطقه خاورمیانه امروز بی شک هیج شباهتی به خاورمیانه چند دهه اخیر ندارد؛ تنش و جنگ های داخلی و قومیتی به اوج خود رسیده است و گروه های تروریستی قدرتمند تر و پرنفوذ تر از یک دهه اخیر جای پای خود را در کشورهای منطقه محکم کرده اند.

معادلات قدرت در این ثروتمندترین و نفت خیزترین منطقه از جهان نیز دیگر همانند گذشته نیست، عربستان قدرت و سیادت خود را از دست داده است؛ نفوذ و لابی های دیپلماتیک و سیاسی تهران در منطقه حرف نخست را می زند و پس از نزدیک به چهار دهه زمزمه های بهبود روابط تهران و واشنگتن شنیده می شود، امری که بیش از هرکشور دیگری منافع عربستان سعودی را به عنوان کلیدی ترین متحد آمریکا در منطقه به خطر خواهد انداخت.

در این بین روشن است که پادشاه عربستان به دنبال احیای قدرت این پادشاهی با توجه به معادلات جدید در منطقه و جهان باشد؛ بر همین اساس ملک سلمان کهنه کارترین وزیر خارجه دنیا را برکنار و وزیر خارجه ای را برمی گزیند که تحصیلکرده غرب است و در سال های اخیر نقش موثری در بهبود روابط دو عربستان و آمریکا داشته است. در کنار آن ولیعهدی خبره انتخاب می کند و نزدیک ترین فرد به خود را به عنوان جانشین ولیعهد انتخاب می کند تا به نوعی جوان گرایی را در پاسخ به انتقادات پاسخ داده باشد.

پادشاه عربستان در پی ظریفی دیگر

نگاهی به سوابق عادل الجبیر نشان می دهد که او نیز به مانند ظریف وزیر خارجه کشورمان نخست کار خود را در سفارت کشورش به عنوان کاردار و به دلیل تسلط به زبان انگلیسی آغاز کرده ا ست، همین موضوع بهانه ای است که به اذهان این موضوع متبادل شود که ملک سلمان میخواهد در عرصه دیپلماسی و سیاست خارجی کشورش مسیری مشابه با مسیر ایران را در پیش بگیرد.

ملک سلمان وزیر خارجه ای را انتخاب کرد که علاوه بر جوان بودن، سال ها به عنوان سفیر عربستان در آمریکا در نیویورک حضور داشته است و نقش موثری در بهبود و ارتقا روابط دو کشور ایفا کرده است؛ دیپلمات باسابقه ای که در عرصه بین المللی شناخت شده است و به خوبی انگلیسی صحبت می کند.

ملک سلمان جابه جایی قدرت را کلید زد

از سویی دیگر ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی برخلاف اسلافش ریسک جابه جایی قدرت میان نسل جدید و گذشته را رقم زد.

جنگ قدرت میان شاهزادگان جوان سعودی همواره پای ثابت تحلیل های رسانه های خارجی بود اما پادشاه جدید عربستان در چهارمین ماه از تکیه اش بر کرسی قدرت پسرش، محمد سلمان 30 ساله را به منصب نایب ولیعهدی این کشور برگزید تا از یک سو صف بندی شاهزدگان در انتظار حضور در قدرت را ساماندهی کند و عملا تکلیف نسل بعدی برای حضور در قدرت را روشن کند و از سوی دیگر جبهه خود برای ادامه حکومت در شبه جزیره را قدرتمند تر کند.

شاهزاده محمد، شاهزاده جوان سعودی اما برخلاف نایب ولیعهد سابق عربستان نه تحصیلات عالی در کشورهای غربی گذرانده است و نه تحصیلات نظامی، یک جوان 30 ساله با مدرک لیسانس که اکنون سودای پادشاهی آینده عربستان را در سر می پروراند، بر کرسی وزارت دفاع ریاض تکیه زده است و مشاور ویژه پدرش است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
چندرسانه‌ای
وبگردی
ببینید
بشنوید
پیشنهاد ویژه
آخرین اخبار