کد خبر: ۲۶۱۸۴۹
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۴
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان‌شرقی گفت: وضعیت آب هر سال بحرانی‌تر می‌شود.
به گزارش نامه نیوز، «علیرضا ایمانلو» در جلسه‌ی شورای معاونان استانداری، با اشاره به بحران آب در کشور و استان، در خصوص منابع آب استان اظهار کرد: تا پایان سال 93، یک میلیون و 76 هزار انشعاب آب آشامیدنی در استان وجود داشته که بر اساس آن صددرصد جمعیت شهری استان تحت پوشش آب آشامیدنی قرار داشته‌اند.

وی با بیان این‌که محدود بودن ظرفیت تأسیسات تأمین آب، یکی از مشکلات اساسی شهر تبریز است، گفت: ظرفیت تأمین آب تبریز باید 1.5 برابر ظرفیت موجود افزایش یابد و از طرفی به موازات رشد جمعیت باید تأسیسات جدید آبرسانی احداث شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان‌شرقی، متوسط بارندگی در سطح آذربایجان‌شرقی را 242 میلی‌متر بیان کرد و گفت: این میزان کمتر از یک سوم متوسط بارش جهانی است، در حالی که مصرف ما خیلی بیشتر و نزدیک دو برابر کشورهای پرآب است.

ایمانلو از قطع آب 1000 مشترک پرمصرف در استان خبر داد و گفت: به مشترکان پرمصرف تذکر داده‌ایم که در صورت عدم رعایت الگوی مصرف انشعاب آب‌شان قطع می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون تنها منبع آب قابل افزایش برای عبور از بحران، برداشت آب از سفره‌های آب زیرزمینی دامنه سهند با حفر چاه‌های عمیق است که با توجه به اقدامات انجام شده تنها 5 درصد به ظرفیت موجود اضافه شده که آن هم برای افزایش انشعابات آب کافی نبوده و هر سال این وضعیت بحرانی‌تر می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان‌شرقی گفت: با توجه به این‌که با یک مورد قطعی آب 33 ساعته ناشی از ترکیدگی در خط انتقال آب از زرینه‌رود در روزهای گرم سال، توزیع آب با مشکل مواجه شد، از این‌رو ضرورت دارد تدابیر لازم برای تأمین آب از منابع دیگر اندیشیده شود.

ایمانلو با بیان این‌که حجم مخازن در مدار استان در سال گذشته 901 هزار و 100 مترمکعب بوده است، تصریح کرد: هم‌چنین تعداد تصفیه‌خانه‌های آب در مدار استان 9 واحد بوده و 34 واحد آزمایشگاه آب در استان وجود دارد.

وی با بیان این‌که شبکه‌ی فاضلاب شهر تبریز در صورت تأمین اعتبار 4500 میلیارد ریالی تا چهار سال آینده تکمیل می‌شود، گفت: اجرای 100 کیلومتر شبکه فاضلاب تبریز در برنامه‌ی سال جاری قرار دارد و ما درصدد استفاده از منابع فاینانس برای اجرای این طرح هستیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان‌شرقی هم‌چنین از افتتاح 10 پروژه عمرانی آب و فاضلاب به ارزش ۶۰ میلیارد ریال هم‌زمان با هفته‌ی دولت در سطح استان خبر داد.
منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
چندرسانه‌ای
ببینید
بشنوید
فیلم
آخرین اخبار