کد خبر: ۲۶۲۴۲۳
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۲
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی گفت: قطع درختان و ساخت برج مسکونی یا تجاری در زمینهای باغی موقوفه حضرت رضا(ع) در مشهد واقعیت ندارد و کذب است.
به گزارش نامه نیوز، مهدی عزیزیان شامگاه شنبه در نشست خبری در خصوص معرفی برنامه های دهه کرامت در پاسخ به پرسشی مبنی بر علت تخریب باغهای موقوفی در مشهد افزود: هیچ ساخت و سازی در زمینهای موقوفه بدون مجوز و تایید شهرداری مشهد از سوی آستان قدس رضوی انجام نگرفته است.

وی گفت: آستان قدس رضوی خدمات عام المنفعه بی شماری داشته و متعلق به مردم است لذا هرگونه جوسازی در خصوص اینکه باغهای موقوفه حضرت رضا(ع) تخریب یا درختان آنها برای برج سازی و تجاری سازی قطع شده با منطق سازگار نبوده و دور از انصاف است.

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی افزود: این آستان تعامل خوب و قانونمندی با شهرداری مشهد دارد و هرگونه تغییر کاربری یا ساخت و ساز در فضای سبز یا واگذاری زمین با هماهنگی و نظارت این نهاد انجام گرفته است.

وی با اشاره به وجود حدود هزار قطعه زمین باغی موقوفه حضرت رضا(ع) در مشهد ادامه داد: خیلی از فضاهای سبز شهری با دریافت خلافی تبدیل به اداری، مسکونی و تجاری شده اند و این مساله در تمام ایران مصداق دارد، آستان قدس رضوی هم از این امر مستثنی نیست.

عزیزیان گفت: آستان قدس رضوی با شهرداری مشهد رابطه قانونمند دارد و تاکید تولیت آستان نیز همواره بر برقراری تعامل مطلوب با رعایت قانون اساسی بوده است.

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص مطالبات آستان قدس رضوی از دولت نیز اظهارداشت: بدهی دولت به این نهاد مربوط به چندین سال قبل می شود که بر این اساس هر سال رقمی در بودجه سالانه برای وصول مطالبات آستان قدس رضوی اختصاص می یابد که بخشی به صورت نقدی و بخش دیگر در قالب خصوصی سازی به صورت واگذاری سهام شرکتهای دولتی به این نهاد پرداخت می شود.

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی گفت: مطالبه امسال این نهاد از دولت بر اساس بودجه سال 94 هنوز وصول نشده است.

وی درباره چگونگی بدهکار شدن دولت به آستان قدس رضوی نیز اظهار داشت: پیشتر آستان قدس رضوی املاک و زمینهایی داشت که در محدوده فعالیتهای دولتی قرار گرفته، فاقد سند بود یا حقوق مربوط به حق تقدیمی و اجاره املاک و زمینهای آستان قدس که در تصرف وزارتخانه ها بود اما آنها حق الاجاره خود را پرداخت نکرده بودند.

عزیزیان گفت: دولت در مورد چگونگی وصول مطالبات آستان قدس رضوی یکطرفه تصمیم گیری و مصوب می کند و آستان در این زمینه انتخابی ندارد.

وی در خصوص پرسشی دیگر پیرامون پرداخت مالیات از سوی این نهاد نیز پاسخ داد: بر اساس یکی از تبصره های قانون بودجه سال 1394 آستان قدس رضوی و برخی نهادهای دیگر در صورت داشتن صورت مالی مشخص موظف به پرداخت مالیات هستند و سال آینده نیز دولت مالیات پرداخت شده آنها را برخواهد گرداند.

او افزود: این در حالی است که بنا به فرمایش رهبر کبیر انقلاب و مقام معظم رهبری آستان قدس رضوی از پرداخت مالیات معاف است.

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی ادامه داد: این مساله در مجلس شورای اسلامی مطرح شده و فعلا نمایندگان در حال بررسی این مساله هستند تا نظر نهایی خود را اعلام کنند.

وی در ادامه پیرامون موضوع ثبت جهانی حرم مطهر رضوی هم گفت: تاکنون هیچ یک از مراسم تاریخی یا ساخت و سازهای قدیمی حرم مطهر ثبت ملی یا جهانی نشده و اگر هم پیشنهادی از سوی متولیان میراث فرهنگی در این خصوص شود قطعا مورد رسیدگی قرار می گیرد.

عزیزیان در مورد حضور پیروان سایر مذاهب نیز در آستان قدس رضوی تاکید کرد: هیچ نهاد وابسته به آستان قدس رضوی در محدوده حرم مطهر در مورد گرایش دینی یا مذهبی افرادی که وارد اماکن متبرکه می شوند سوال نمی کند.

وی افزود: گروههای بسیاری از برادران اهل سنت به حرم مطهر رضوی مشرف می شوند که حضورشان در اماکن متبرکه هیچ منعی ندارد.
منبع: ایرنا
برچسب ها: آستان قدس ، امام رضا ، درخت
نام:
ایمیل:
* نظر:
چندرسانه‌ای
ببینید
بشنوید
فیلم
آخرین اخبار