کد خبر: ۲۷۰۴۷۹
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۲
شماری از صاحبنظران و مقامات اسراییلی پیشنهاد کردند موافقت تل آویو با توافق هسته ای ایران منوط به موافقت اوباما با الحاق منطقه کرانه غربی فلسطین، شهرک های اسرائیلی نشین و منطقه جولان سوریه به خاک اسراییل باشد.
به گزارش نامه نیوز به نقل از خبرگزاری فرانسه، این مقامات و نخبگان اسرائیل تاکید کردند اوباما با چنین کاری در واقع خسارت های وارده به اسراییل در اثر توافق هسته ای ایران را جبران می کند.

روزنامه راستگرای اسرائیلی "میکور ریشن" در مقاله ای با بیان اهمیت استراتژیک شهرک ها برای اسراییل نوشت: " شهرک ها، عمق استراتژیک اسرائیل هستند. ریاست جمهوری آمریکا باید موضعی روشن و صریح در برابر حق اسراییل در الحاق این شهرک ها به خاک اسرائیل در پیش گیرد."

اسرائیل در مناطق کرانه باختری (تحت کنترل تشکیلات خودگردان فلسطین) اقدام به ساخت شهرک هایی می کند که آمریکا، سازمان ملل متحد و اروپا ساخت آنها را غیرقانونی می دانند.

" اریی کهانا" نویسنده مقالات سیاسی روزنامه در مقاله ای تحت عنوان " یتهسار (نام یک شهرک اسرائیلی نشین) در برابر بوشهر" نوشت : "اوباما اگر به موافقت اسراییل در برابر توافق هسته ای اهمیت می دهد باید با الحاق شهرک اسرائیلی نشین یتهسار و سایر شهرک های دیگر به خاک اسراییل موافقت کند."

کهانا در ادامه از بنیامین نتنیاهو نخست وزیر اسراییل خواست تا در دیدار خود با اوباما در ماه نوامبر آینده از وی بخواهد تعهد کتبی مبنی بر عدم به رسمیت شناختن دولت مستقل فلسطین ارائه دهد. همچنین تعهد دهد در برابر ادامه ساخت شهرک ها و طرح های یهودی سازی شهر قدس و کرانه غربی چشم پوشی کند.

به عقیده وی، نتنیاهو می تواند از تغییرات ژئواستراتژیک در منطقه و جدایی های داخلی موجود در فلسطین استفاده و اوباما را متقاعد کند که به رسمیت شناخته شدن دولت مستقل فلسطین ایده ای نادرست است و باعث ایجاد ثبات نخواهد شد.

نتنیاهو در تبلغاتی انتخاباتی اخیر خود گفته بود: "هر کس خواهان تاسیس دولت مستقل فلسطین در کرانه غربی است در واقع خواهان دادن زمین به اسلام افراطی برای اجرای عملیات ضد اسراییل است."

"گیلاد اردان" وزیر امنیت داخلی اسراییل نیز در توییتر نوشت: " ایالات متحده آمریکا و غرب همگی باید ملحق شدن منطقه جولان به خاک اسراییل را به رسمیت بشناسند."
وی تاکید کرد این اقدام دلیلی بر جدیت باراک اوباما در درک نگرانی های اسراییل محسوب می شود.

منطقه جولان بخشی از خاک سوریه است که هم اکنون در اشغال نظامی ارتش اسرائیل است.

" نفتالی " وزیر آموزش اسراییل که ریاست حزب تندروی مذهبی " خانه یهودی" را به عهده دارد نیز از کشورهای جهان به ویژه آمریکا خواست تا الحاق منطقه جولان به خاک اسراییل را به رسمیت بشناسند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
چندرسانه‌ای
ببینید
بشنوید
پیشنهاد ویژه
آخرین اخبار