به‌روز شده در: ۲۵ آذر ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۰
کد خبر: ۳۲۵۸۸
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۳۹۲ - ۰۸:۵۱
دو هفته از علنی شدن نامه نگاری محمود احمدی نژاد با کامران دانشجو مبنی بر برکناری روسای دانشگاه تهران و تربیت مدرس، وزیر علوم هنوز هیچ واکنشی به این نامه نشان نداده است، سکوتی که شاید دانشجو را در معرض عزل از کابینه قرار دهد.

به گزارش نامه، محمود احمدی نژاد هیچ ابایی از تغییر و برکناری و عزل و نصب و ..ندارد، هرکس در مسیر خواست او حرکت نکند بلاشک از قطار دولت او پیاده خواهد شد، چه آن زمان که چند روز مانده به پایان دولت نهم با برکناری باقری لنکرانی و صفارهرندی و اژه ای دولت را به مرز از حد نصاب انداختن رساند، چه زمانی که وزرای بهداشت و امورخارجه را به دلیل عدم پیروی از خواست خود و حلقه اطرافیانش از کار برکنار کرد و چه وقتی دیگر که با نصب افرادی چون اسفندیار رحیم مشایی به سمت معاون اول خود و آوردن مرتضوی به درون تیم کابینه اش انتقادات را برانگیخت. تصمیمات خلق الساعه و یکباره رییس دولت هنوز هم که هنوز است در واپسین روزهایی حضورش در پاستور باز هم حاشیه ساز و خبرساز است.

احمدی نژاد که در واپسین روزهای سال 90 با انتصاب سعید مرتضوی قاضی معلق شده و دارای پرونده در ماجرای کهریزک به ریاست صندوق تامین اجتماعی خبرساز شده بود در واپسین روزهای سال 91 و در شرایطی که مجلس و رسانه ها در تعطیلات به سر می بردند نیز با علنی کردن نامه خود به وزیر علوم مبنی بر برکناری روسای دانشگاه تهران و تربیت مدرس و جهاد دانشگاهی خبرساز بود.

رییس جمهور 28 اسفند ماه سال گذشته در نامه نگاری با وزیر علوم خواستار برکناری فرهاد رهبر رییس دانشگاه تهران، بیژن رنجبر رییس دانشگاه تربیت مدرس و رییس جهاد دانشگاهی شد. درخواستی که بلافاصله با برکناری رییس جهاد دانشگاهی از سوی دانشجو اجابت شد و همه منتظر برکناری دو رییس دانشگاه از سوی وزیر علوم بودند،  اما دستور احمدی نژاد به وی که گویا مدتهاست اعلام شده با گذشت نزدیک به دو هفته از علنی شدن این نامه نه تنها هیچ واکنشی از سوی وزیر علوم به دنبال نداشته است که خبرهای منتشر شده حکایت از بالا گرفتن اختلافات احمدی نژاد و دانشجو بر سر ماندن یا نماندن دو رییس دانشگاه است.

در سکوت وزیر علوم و رییس جمهور اما طی چند روز گذشته فرهاد رهبر در چند گفتگو به این موضوع واکنش نشان داد، وی با حضور در شبکه اول سیما خود را رییس فعلی دانشگاه تهران معرفی کرد و خبرهای منتشر شده مبنی بر برکناری خود را بی اهمیت دانست.

رهبر در پاسخ به سوال مجری برنامه که آیا وی رییس سابق دانشگاه تهران است یا رییس فعلی این دانشگاه، با قاطعیت گفت: «رییس فعلی دانشگاه است» و وقتی مجری برنامه به اخباری مبنی بر دستور احمدی نژاد برای تغییر روسای دانشگاه تهران و تربیت مدرس اشاره کرد، رهبر در پاسخ وی گفت: «این گونه اخبار را جدی نگیرید.»  رهبر با عنوان کردن اینکه وی در دولت احمدی نژاد تجربه این نوع اخبار را دارد، به برکناری خود از ریاست سازمان مدیریت و منحل شدن آن سازمان اشاره کرد که مجری برنامه در پاسخ وی گفت: امیدوارم دانشگاه تهران منحل نشود.رهبر نیز عنوان کرد، این گونه مسایل برای وی اهمیتی ندارد. سخنان رهبر و اشارات او به نحوه برکناری اش از سازمان مدیریت و برنامه ریزی به نامه نگاری های 5 سال پیش او با رییس جمهور باز می گردد، نامه‌هایی که به برکناری وی از این سازمان منجر شد.

مهرماه 85 بود که رهبر که در آن زمان ریاست سازمان مدیریت و برنامه ریزی را برعهده داشت در نامه ای به احمدی نژاد مخالفت خود با تصمیمات اقتصادی رئیس جمهوری، را اعلام کرد، انتقاداتی که به مذاق احمدی نژاد خوش نیامد و در کمتر از یک ماه پس از نگارش آن، رهبر از ریاست سازمان  مدیریت و برنامه ریزی برکنار شد.

در آن نامه، رهبر، اقداماتی نظیر واگذاری مسوولیت هیات عالی گزینش به معاون اجرایی، انتقال شورای عالی اشتغال به وزارت ، واگذاری مسوولیت هماهنگی اجرای تبصره 13 قانون بودجه سال 1385 به مجموعه‌ای دیگر و ایجاد تشکیلات موازی در این راستا، ایجاد واحدی موازی با معاونت فنی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور ، را نمونه‌هایی از تصمیم‌گیری‌های رئیس جمهور در راستای انحلال تدریجی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور دانسته بود.

در جلسه تودیع رهبر، رئیس جمهور ضمن تمجید از فرهاد رهبر گفت که درهای دولت به روی وی باز است و او در جای دیگری خدمت خواهد کرد. این جای دیگر هم جایی نبود جز دانشگاه تهران. دانشگاه مادر در ایران. جایی که فرهاد رهبر در آن کسوت استادی  داشت. رهبر با ورود به دانشگاه تهران جایگزین آیت الله عمید زنجانی شد و نزدیک به 5 سال ریاست این دانشگاه را علی رغم انتقاداتی که به وی وارد می شد در اختیار داشت تا این روزهایی که محمود احمدی نژاد علنا خواستار برکناری وی از ریاست این دانشگاه شده است.

رییس جمهور در نامه ای که به وزیر علوم نوشته است امنیتی کردن جو دانشگاه‌ها از سوی روسای دو دانشگاه مذکور را دلیل برکناری انها دانسته است. با این وجود تحلیل‌ها پیرامون این دستور رییس جمهور آن را ژستی تبلیغاتی در استانه انتخابات برای جلب آرا نخبگان و دانشگاهیان  می‌داند. از یک سو برخی چهره‌های سیاسی کشور با بازگویی نمونه هایی از چنین تصمیمات رییس دولت مانند آنچه در ماجرای عزل وزیر بهداشت رخ داد این اقدام احمدی نژاد را نیز نشات گرفته از اختلافات وی با وزیر علوم  و اتخاذ ژستی تبلیغاتی انتخاباتی می دانند. و در دیگر سو برخی تحلیل گران دانشگاهی نیز با اشاره به عنوان کردن دلیل برخوردهای سیاسی و امنیتی و غیرعلمی از سوی احمدی نژاد برای تغییر مدیریت این دو دانشگاه، شدیدترین نوع برخوردهای حذفی و غیرعلمی در کشور را در دانشگاه علامه ارزیابی کرده و تداوم انتصاب شریعتی، رییس این دانشگاه را نشان دهنده تبلیغاتی و غیرواقعی بودن اراده احمدی نژاد برای تغییر فضای دانشگاه در ماه‌های پایانی مسئولیت وی ارزیابی می کنند. تا جایی که صادق زیبا کلام از اساتید دانشگاه تهران در نامه ای به احمدی نژاد عنوان کرده است« که اگر بنا است به این دلیل فرهاد رهبر برکنار شود، شریعتی رئیس دانشگاه علامه که ید طولایی در بازنشسته کردن اساتید دارد، تقدم بیشتری دارد»

علی مطهری نماینده تهران نیز آنچه که در متن این نامه آمده، حرفهای خوبی دانسته اما اقدام رئیس جمهور در این امر را دیرهنگام خوانده می گوید« چرا آقای احمدی نژاد پس از حوادث سال 88 و طی سه چهار سال گذشته به این موضوع نپرداختند؟»

علی عباسپور تهرانی، رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس هشتم نیز نامه احمدی‌نژاد به کامران دانشجو را کاملا همخوان با خصوصیات رییس جمهور و سابقه او دانسته و با بیان اینکه این نامه بیشتر جنبه استفاده از محیط دانشگاه‌ها برای مقاصد سیاسی را دارد. تاکید می کند « حدس می‌زنم نامه برای استفاده ابزاری از دانشگاه‌ها برای انتخابات بوده. بحثی مطرح بوده و نهایتا منجر به تهدید روسای دانشگاه‌ها شده است.» به گفته عباسپور، دو هفته قبل نیز شایع شده بود که رییس دانشگاه صنعتی شریف هم در این جمع هست: «اما گویا از لیست درآمده‌اند. ضمن این‌که دو هفته قبل پیامکی آمد که آقای احمدی‌نژاد می‌خواهد به دانشگاه شریف بیاید اما تحرکی نشد و نیامد.»

احمد توکلی، نماینده تهران نیز دستور احمدی‌نژاد برای عزل دو رییس دانشگاه را مصداق تحمیل هزینه به کشور خوانده و گفته است: «خدا کند این هزینه‌ها به مرحله جبران ناپذیری نرسد.» هم‌چنین، محمد مهدی زاهدی، وزیر سابق علوم گفته است: «انتشار این نامه از سوی دولت یعنی رییس جمهور به وزیر دستور داده و وزیر از اجرای آن تمرد کرده است.»

در دیگر سوی این ماجرا اما رییس دانشگاه تربیت مدرس قرار دارد که بنا به اخبار منتشر شده امتناع وی از پذیرش اسفندیار رحیم مشایی و مخالفت با ادامه تحصیل وی در این دانشگاه او را نیز در معرض غضب رییس دولت و برکناری احتمالی از ریاست این دانشگاه قرار داده است.

در همین راستا روزنامه ایران ارگان رسانه ای دولت چند هفته پیش از این موضوع نوک انتقادات خود را به به سمت فرهاد دانشجو رییس دانشگاه آزاد اسلامی گرفت  با انتقاد نسبت به نحوه مدیریت در این دانشگاه، نوشت: «هرچند دانشجو گزینه دولت و رییس جمهور برای ریاست در دانشگاه آزاد نبود و وی با لابی های سیاسی و بعد از گذشتن از فیلتر افراد خاص بر مسند ریاست دانشگاه آزاد تکیه زد اما پایان دادن به ریاست سه دهه ای جاسبی که به اهتمام دولت انجام شد با ریاست دانشجو به ثمر نشست.» اشارت روزنامه ایران به اتفاقاتی بود که در زمان رای گیری برای ریاست دانشگاه آزاد رخ داد و گویی منشا اختلافات امروز احمدی نژاد با برادران دانشجو را باید در همان روز رای گیری جستجو کرد آنجا که با وجود مخالفت احمدی نژاد با ریاست فرهاد دانشجو بر دانشگاه آزاد ، کامران دانشجو وزیر علوم رایی به صندوق انتخاب رئیس دانشگاه آزاد انداخت که مغایر با نظر احمدی نژاد بود. تا اینکونه ریاست را به برادر خود برساند و در مقابل خشم رییس دولت را برانگیزد.

حواشی این روزهای اطراف کامران دانشجو اما بی شباهت به حواشی آن روزهای مرضیه وحید دستجردی در زمان صدارت بر وزارت بهداشت نیست. چه آنکه چند ماه پیش بود که وزیر زن کابینه به دلیل مخالفت با خواست رییس جمهور اطرافیانش مبنی بر برکناری باقر لاریجانی از ریاست دانشگاه تهران و انتقاد از تصمیمات دولت در حوزه بهداشت و درمان بعد از مدتی تایید و تکذیب پیرامون برکناری اش به یکباره از وزارت عزل شد و تا ماجرای عزل و برکناری ها اینبار به کامران دانشجو برسد، مردی که زمانی ریاست ستاد انتخاباتی محمود احمدی نژاد را برعهده داشت و حال اینگونه در معرض نقد او قرار گرفته است.

علنی شدن نامه احمدی نژاد به وزیر علوم نیز بر اختلافات رییس دولت با وزیر کابینه اش مهر تایید می زند با این وجود برخی نیز این اقدام رییس جمهور در علنی کردن خواستش را اقدامی تبلیغاتی برای تصویر کردن چهره ای محبوب در بین نخبگان و دانشگاهیان می دانند.

برکناری دانشجو کابینه احمدی نژاد را از حد نصاب می اندازد؟

عدم تمکین از دستور احمدی نژاد برای برکناری روسای دانشگاه ها، به عزل کامران دانشجو منجر خواهد شد یا نه، موضوعی است که چندان دور از انتظار به نظر نمی رسد چه انکه مدتی پیش بود که اسفندیار رحیم مشایی در اظهاراتی عنوان کرد رییس جمهور حتی یک روز مانده به انتخابات هم ممکن از افرادی را عزل و نصب کنند و این عزل و نصب ها ادامه دار خواهد بود، سخنی که شاید تعبیر زودرس آن را بتوان با برکناری وزیر علوم مرتبط دانست در این میان گرچه ابهامات در خصوص از حد نصاب افتادن یا نیافتن کابینه با این برکناری وجود دارد اما با توجه به آنکه شورای نگهبان وزارتخانه های ادغام شده را در زمره برکناری ها محسوب نکرده است با برکناری وزیر علوم کابینه از حد نصاب نخواهد افتاد و نیاز به رای گیری نیست.

در این میان طی چند روز گذشته فرهاد رهبر بار دیگر در مصاحبه ای از عدم استعفای خود سخن گفت و تاکید کرد همچنان رییس دانشگاه تهران است. و استعفا را به هیچ عنوان به صلاح نمی داند.

ورود مجلس به موضوع تغییر روسای دانشگاه تهران و تربیت مدرس


در همین راستا یک عضو کمسیون آموزش و تحقیقات مجلس از ورود مجلس به موضوع تغییر روسای دانشگاه خبر داد و گفت: تغییرات ایجاد شده در تعطیلات بود و در نبود حضور نمایندگان انجام شد و این موضوع در کمسیون نیاز به پیگیری دارد.


نام:
ایمیل:
* نظر:
چندرسانه‌ای
ببینید
بشنوید
پیشنهاد ویژه
آخرین اخبار