کد خبر: ۳۵۱۱۷۱
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۷
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه تحریم‌ها با وجود تعطیلی صنعت هسته‌ای ایران به قوت خود باقی هستند، گفت: «جمهوری اسلامی ایران» امن‌ترین کشور جهان است.
به گزارش نامه نیوز، جواد کریمی‌‌قدوسی نماینده مردم مشهد و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی  با اشاره به فرافکنی دولت از نقض عهد طرف غربی در برجام، اظهار داشت: نقطه عطف دولت یازدهم و رأی‌آوری آقای روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری، به مناظره‌ای برمی‌گردد که در سال 92 از رسانه ملی برگزار شد.
 
وی افزود: در آن مناظره مسائل مذاکرات هسته‌ای تبدیل به یک استراتژی و برنامه‌ای برای مهندسی افکار عمومی به منظور گرفتن قدرت اجرایی تبدیل شد، کلید واژه‌ای که موجب شد افکار عمومی تحت تأثیر آن قرار گیرند این بود که «هم چرخ سانتریفیوژها باید بچرخد هم چرخ اقتصاد، معیشت و سفره مردم».
 
این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه تصریح کرد: آقای روحانی موضوع غنی‌سازی اورانیوم و داشتن صنعت هسته‌ای را به موضوع تحریم‌ها گره زد و موضوع تحریم‌ها را به معیشت مردم گره زد، آقای روحانی می‌گفت چون مذاکرات با 1+5 به سرانجام مطلوب نرسیده تحریم‌ها باقی مانده‌اند، آقای روحانی استدلال می‌کرد برای اینکه مشکل معیشت مردم حل شود باید با مذاکره و قدری امتیاز دادن به اصطلاح در یک بازی برد-برد به 1+5 و کشورهای غربی، مشکلات را حل کنیم تا تحریم‌ها لغو شوند تا چرخ اقتصاد مردم و کشور راه بیفتد.
 
کریمی‌قدوسی بر همین اساس یادآور شد: این موضوع سند بسیار گویایی است و حافظه همه ملت این موضوع را گواهی می‌کند، اگر عده‌ای به روحانی رأی دادند، به خاطر دیدگاهی بود که او به مذاکرات داشت و تیم قبلی را در مذاکره ناموفق جلوه می‌داد، امروز 3 سال از آن زمان گذشته است و ملت شاهد بودند این مذاکرات با تمام پشتوانه‌ای که از درون نظام وجود داشت و حمایت شد، به نتیجه رسید و توافق صورت گرفت، اما آنچه امروز به دست آمده این است که ملت ایران هزینه سنگینی که تعطیلی صنعت هسته‌ای بود را در این مذاکرات متحمل شد، ولی تحریم‌ها همچنان به قوت خودشان باقی مانده‌اند.
 
این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین متذکر شد: نخبگان و دلسوزان انقلاب پیش‌بینی می‌کردند که این توافق یک طرفه خواهد بود، علت عدم موفقیت آن هم در ذات خود توافق بود، آنجایی که به ایران حکم کردند شما ابتدا به تعهدات‌تان عمل کنید تا ما راستی‌آزمایی کنیم، بعد ما تحریم‌ها را برمی‌داریم، این خود سندی برای تعطیل کردن صنعت هسته‌ای ما بود.
 
وی اضافه کرد: ما به تعهدات‌مان در برجام عمل کردیم اما غربی‌ها دست به تحریم‌ها هم نزدند، نخبگان کشور این موضوع را تشخیص دادند و آن را به تیم مذاکره‌کننده هم یادآور شدند، اما توجهی نشد، خطوط قرمزی تعیین شده بود ولی تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در هر دور از مذاکرات هسته‌ای از خط قرمزی عبور می‌کرد و نامش را جابجایی خطوط قرمز می‌گذاشت، این هم جفا و توهین بزرگی به فهم و شعور ملت ایران بود.
 
نماینده مشهد و کلات در مجلس همچنین گفت: آنچه الان مشخص شده این است که برجام نه تنها هیچ گونه اثری از رفع ایران‌هراسی نداشت، بلکه ایران‌هراسی را تشدید کرده است، اقدامات کنگره آمریکا، رژیم صهیونیستی و تهدیدات و بسیاری از این مسائل و 60 مورد تحریم جدید پس از برجام اتفاق افتاد.
 
وی ادامه داد: امروز ملت ایران نه تنها احساس عزت ندارند، بلکه احساس ناراحتی و خشم مقدسی در درون سینه‌هایشان دارند، باید پرسید چرا آقای روحانی ملت ایران را در این مذاکرات فروخت و عزت و غرور ملی ملت ایران را گرفت؟
 
کریمی‌قدوسی همچنین تأکید کرد: جریان طرفدار آمریکا در ایران می‌گفتند چون ما با آمریکا سر میز مذاکره نمی‌نشینیم و صحبت نمی‌کنیم، مشکل‌مان حل نمی‌شود، اما امروز همه متوجه شدند که مشکل ایران و آمریکا مذاکره کردن نیست.
 
وی با بیان اینکه آقای روحانی یک راه بیشتر ندارد و آن اصلاح این مسیر رفته است، اضافه کرد: باید بگویم تیم رسانه‌ای روحانی در جلسه‌ای به این جمع‌بندی می‌رسد که دیگر از برجام، گشایش اقتصادی، رونق تولید و آمدن سرمایه‌گذار خارجی حرفی نزنید، چون دیگر برجام هیچ‌گونه اثری در این ارتباط نخواهد داشت، اما برای اینکه دست ما کوتاه نشود از این پس آقای روحانی در سخنرانی‌هایش بگوید برجام سایه شوم جنگ را از سر ملت ایران دور کرد، برجام امنیت برای کشور آورد، این امنیت زیربنای همان کار اقتصادی است و تا امنیت نباشد اقتصاد نیست.
 
وی خاطرنشان کرد: در حالی که امروز امن‌ترین کشور جهان نه تنها منطقه بنا بر فاکتورهای اصلی امنیت «جمهوری اسلامی ایران» است، امروز قدرت بازدارندگی جمهوری اسلامی ایران مثال‌زدنی است، ایران ضمن اینکه امنیت خودش را حفظ کرده توانایی حفظ امنیت ملت‌های دیگری مانند عراق، سوریه، یمن و ... را هم دارد.
 
کریمی‌قدوسی در پایان گفت: آقای روحانی باز هم در حال ظلم به اقتدار و قدرت ملت ایران است، گویی ملت ایران پیش از این هیچ توانی نداشتند و نزدیک بوده که ایران با حمله آمریکایی‌ها نابود شود، ولی دولت با مذاکره «شبح تهدید و سایه شوم جنگ» را از سر ملت ایران دور کرده است! این هم از چاله درآمدن و به چاه افتادن است، آقای روحانی باید مسیرش را تغییر دهد، آقای ظریف باید دست از این حرف‌ها بی‌ارزش بردارد که به برجام نمره 20 می‌دهد، باید بیاید در چارچوب واقع‌بینانه‌ای با ملت ایران صحبت کند.
منبع: فارس
نام:
ایمیل:
* نظر:
چندرسانه‌ای
ببینید
بشنوید
پیشنهاد ویژه
آخرین اخبار