کد خبر: ۳۷۷۹۸۳
تاریخ انتشار: ۰۵ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۵
رئیس جمهور گفت: امروز که تحریم ها برداشته شده شرایط به گونه ای است که کشورهای دوست ما نیز خوشحال هستند که می توانند روابط اقتصادی و سرمایه گذاری با ایران داشته باشند و از خدمات فنی و مهندسی کشورمان استفاده کنند.
هفته گذشته حجت الاسلام حسن روحانی در ادامه سفرهای دیپلماتیک خود به 3 کشور ارمنستان، قزاقستان و قرقیزستان سفر کرده و با مقامات این کشورها دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش نامه نیوز، علاوه بر مسائل سیاست خارجی که محور مذاکرات حسن روحانی در این سفرها بود، رئیس جمهور نیم نگاهی هم به توسعه روابط اقتصادی ایران با این 3 کشور داشت و در دیدارهای خود به این موضوع تاکید و راههای تاسعه روابط تجاری را مورد بررسی قرار داد.

روحانی در این سفرها در زمینه تجاری و اقتصادی درباره موضوعات مختلفی همچون سرمایه گذاری، توسعه روابط بانکی، ارائه تسهیلات به تجار، تسهیل در صدور ویزا به منظور توسعه روابط تجاری، توسعه مناسبات ایران و اتحادیه اوراسیا در زمینه تعرفه و تجارت ترجیحی، بخش های کشاورزی و فنی و مهندسی رایزنی کرد.

روحانی با اشاره به اینکه در فضای بوجود آمده در پساتحریم لازم بود که بار دیگر روابط را با کشورهای دوست خود بررسی کنیم، افزود: تحریم ها به مانعی در مسیر روابط اقتصادی نزدیک کشورهای دوست با ایران تبدیل شده بود و امروز که تحریم ها برداشته شده شرایط به گونه ای است که کشورهای دوست ما نیز خوشحال هستند که می توانند روابط اقتصادی و سرمایه گذاری با ایران داشته باشند و از خدمات فنی و مهندسی کشورمان استفاده کنند.

روحانی پس از بازگشت از به تهران درباره دستاوردهای اقتصادی سفر خود به ارمنستان، قزاقستان و قرقیزستان با تاکید بر ضرورت ارائه تسهیلات برای تجار و فعالان اقتصادی در زمینه توسعه مناسبات و همکاری های همه جانبه با دیگر کشورها، گفت: در سفر به سه کشور ارمنستان، قزاقستان و قرقیزستان و دیدار با مقامات عالی رتبه این کشورها در رابطه با تسهیل در صدور ویزا برای رفت آمد راحت تر تجار و سرمایه گذاران و مردم دو کشور و در گام بعدی لغو روادید، رایزنی و گفتگو کردیم.

روحانی با اشاره به اینکه توسعه روابط بانکی یکی از موضوعات مهم در مذاکرات با سه کشور بود، اظهارداشت: امروز ارتباط خوبی میان بانک های مرکزی ایران و این سه کشور برقرار است و در مذاکرات هم تصمیمات خوبی در خصوص توسعه این روابط در راستای تسهیل مناسبات تجاری فی مابین اتخاذ شد.

رییس جمهوری با اشاره به ضرورت توسعه روابط ایران با سه کشور ارمنستان، قزاقستان و قرقیزستان به عنوان اعضای اتحادیه اوراسیا، خاطرنشان کرد: در جریان این سفر برای توسعه مناسبات ایران و اتحادیه اوراسیا در زمینه تعرفه و تجارت ترجیحی و عضویت ایران در این اتحادیه رایزنی و گفتگو شد.

روحانی افزود: گسترش روابط فی مابین در بخش های تجاری، کشاورزی، کشت فراسرزمینی، خدمات فنی و مهندسی، ساخت نیروگاه و سد، فرهنگی و علمی و دانشگاهی از دیگر موضوعات مورد گفتگو در دیدارها و مذاکرات هیات های عالی رتبه ایران و این سه کشور بود که در این راستا اسناد و موافقت نامه هایی هم امضا شد.

رییس جمهوری با اشاره به برگزاری همایش مشترک تجار و فعالان اقتصادی ایران همزمان با این سفر با تجار و فعالان اقتصادی این سه کشور اظهار امیدواری کرد دستاوردهای این سفر ،بیش از پیش منافع ملت ایران و مردم منطقه را تامین کند.

اما این سفر در شرایطی انجام شده است که بررسی آمارهای تجاری ایران در 7 ماه نخست سال 95 نشان می دهد میزان صادرات ایران به ارمنستان 152 میلیون دلار، قزاقستان 101 میلیون دلار و قرقیزستان 17 میلیون دلار بوده است که نشان دهنده ظرفیت بالای این کشورها برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
چندرسانه‌ای
ببینید
بشنوید
فیلم
آخرین اخبار