به‌روز شده در: ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۱
کد خبر: ۳۸۰۵۷۶
تعداد نظرات: ۱۲ نظر
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۵ - ۰۷:۰۰
می‌گویند تابعیت ایرانی دوتابعیتی‌ها حذف شود تا شاید باعث کاهش رای روحانی شود! مساله تابعیت یک موضوع سیاسی- حقوقی است که هویت ملی اشخاص را مشخص می‌کند.
طبق قانون مدنی ایران اشخاصی که مسئولیت‌های مدیریتی و دولتی را می‌پذیرند، نباید تابعیت مضاغف داشته باشند.

به گزارش نامه نیوز، به عبارت دیگر نباید همزمان تبعه ایران و کشور دومی باشند. در غیر این صورت تابعیت ایرانی آن شخص لغو و ازتمام حقوق شهروندان ایرانی محروم خواهد شد. نکته مهم اینجاست که قانون در این مورد صراحت دارد و تابعیت مضاعف مساله جدیدی نیست، اما چندی است برخی از مخالفان دولت، خاصه در مجلس، این مساله را مطرح می‌کنند که برخی از مدیران دولتی دوتابعیتی هستند و باید هرچه سریع‌تر وضعیت آنها مشخص شود. سوال اینجاست که آیا مدیران دوتابعیتی فقط در این دولت هستند و در دولت قبل نبوده‌اند؟ یا اساسا مدیر دولتی دوتابعیتی داریم؟ آن‌طور که از شواهد و قرائن برمی‌آید، این موضوع بیشتر از اینکه یک موضوع با رویکرد علمی، حقوقی و سیاسی باشد، ناشی از سیاست‌زدگی و برنامه‌ای برای سلب آرامش کشور است. برخی که از کوچک‌ترین روزنه‌ برای هجمه به دولت استفاده می‌کنند، این بار مساله دو تابعیتی بودن مدیران دولتی را مطرح می‌کنند، اما ظاهرا فراموش کردند که «محمودرضا خاوری» رئیس سابق بانک ملی که به خارج از کشور فرار کرد، تابعیت کانادا را نیز داشت و در زمان دولت متبوع آنها به ریاست بزرگ‌ترین بانک کشور رسید، اما در آن زمان دلواپسان امروز فریاد نفوذ و خطر مدیران دوتابعیتی را سر ندادند. از این رو می‌توان اذعان داشت طرح این مسائل صرفا برای تخریب دولت و سیاه‌نمایی درباره موفقیت‌های روحانی و مردانش است.
 
تابعیت ایرانی افراد دوتابعیتی لغو می‌شود
 
یک نماینده عضو جبهه پایداری با اشاره به اینکه ما باید قانون جامعی در حوزه تابعیت تهیه کنیم، گفت: مطابق قانون مدنی افراد دوتابعیتی که تابعیت کشور دیگری را می‌پذیرند، تابعیت ایرانی آنها لغو می‌شود وحتی حق داشتن اموال غیرمنقول را هم ندارند. سید حسین نقوی حسینی تصریح کرد: بر اساس قانون کشور ما کسی که تابعیت کشور دیگری را می‌پذیرد، تابعیت ایرانی او لغو می‌شود ودر اصل یک‌تابعیتی است. وی با تاکید بر اینکه چه کسانی تابعیت مضاعف را پذیرفته‌اند و این حقوق در مورد آنها باید اعمال شود، اظهار داشت: وقتی که فرد نمی‌تواند اموال غیرمنقول داشته باشد، به‌طور مضاعف نمی تواند مسئولیت داشته و یا کارمند دولت باشد. نقوی حسینی با تاکید بر اینکه چون پذیرش تابعیت مضاعف یک عمل غیر قابل قبول‌ در داخل کشورهاست، بیان داشت:این عمل یک عمل مجرمانه است و معمولا افراد پنهانکاری می‌کنند. وی با اشاره به جرم بودن داشتن تابعیت دوگانه اظهار داشت: مجازات این دسته از افراد محرومیت از تابعیت ایرانی و برخی دیگر از حقوق از جمله مشاغل دولتی است. نقوی حسینی با اشاره به بررسی‌هایی که در کمیسیون امنیت ملی صورت گرفت، گفت: یکی از خلأهای قانونی که به آن اشاره شد، لزوم جداسازی مفهومی بین اصطلاحات تابعیت مضاعف، گرین‌کارت و حق اقامت بود تا حدود حقوق و تکالیف هر کدام به‌طور مجزا مشخص شود. وی با تاکید بر ضرورت تهیه قانون جامع درحوزه تابعیت خاطرنشان کرد: ما باید از این طریق همه مفاهیم را تعریف و حدود آن را مشخص کنیم و ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های آن را قید کرده تا تکلیف افراد مشخص شود.
 
هیچ مدیر دوتابعیتی در دولت نداریم
 
وزیر اطلاعات گفت: متاسفانه سناریوهای مختلفی برای تضعیف دولت توسط مخالفان تدارک دیده شده که بحث دوتابعیتی‌ها یکی از آنهاست. مایه تاسف است به‌سادگی مطالبی بیان می‌شود که مابه‌ازای واقعی ندارد و اعتماد مردم را بدون جهت آسیب می‌زنند. صحبت وزیر اطلاعات به صورت ناقص و نادرست منعکس می‌شود که خود موجب ابهام می‌شود. علوی اظهار داشت: در حال حاضر هیچ مسئول دوتابعیتی نداریم. طوری مساله دوتابعیتی مطرح می‌شود که انگار هر فردی که دوتابعیتی است، فاسد، بیگانه، وطن‌فروش یا جاسوس است. علوی با اشاره به استعفای یک مدیر دوتابعیتی گفت: اکنون هیچ مدیر دوتابعیتی نداریم و این فضاسازی‌ها خلاف واقع و سناریویی بی‌اساس است که فقط ذهنیت منفی در مردم ایجاد می‌کند و عملیات روانی علیه دولت است. وزیر اطلاعات گفت: چه کار کنیم که بعضی از بزرگواران در برخی رسانه‌های مخالف دولت مطلبی به این روشنی را درک نمی‌کنند و خود اذعان کرده‌اند که واقعا نمی‌فهمند.

انتشار یافته: ۱۲
در انتظار بررسی: ۳
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۹
1
6
بسیار کار خوبی می کنند!
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۹
3
3
مگه دولت با این عملکرد درخشانش نیازی به تخریب هم داره؟؟
در ثانی اگه قانون میگه نباید دو تابعیتی در مسؤلین باشه پس حذفشون هم قانونی هست،پس چرا میگید تخریب؟؟
بعدشم درسته روحانی با ۰۵/. درصد رییس جمهور شد ولی مگه چند تا دوتابعیتی داریم که با لغو تابعیت ایرانیشون آرا روحانی بیاد پایین؟؟
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۹
3
2
مگه آقای روحانی یک سوی روشن بجا گذاشته که رای داشته بتشه نگنه می خواهید از خارج نشینان برای او رای جمع آوری کنید
علی
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۹
4
4
طرح بسیار خوبی است چرا کسانی که ازین کشور میروند دو باره بر میگردن یا میخواهند اختلاس بکنند یا جاسوس هستند
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۹
2
4
نگوئید مدیر دو تابعیتی بگوئیم مدیر جاسوس در دلت دولت با پول ملت برای خیانت به کشور وخون شهدا . ما را به اجنبی چه حاجت است وقتی جوانانی برومند وخلاق و جان برکف ووطن پرست داریم . آیا کسی این مطالب وخواسته مردم را بررسی و عمل خواهد کرد .
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۹
0
5
سیاسی نکنید اگر یک قانون خوب مجلس تصویب کرده باشد همین قانون افراد دوتابعیتی است (در دو تابعیتی چه چیزی نهفته است که بعضی افراد خودشان را دو تابعیتی میکنند )واین قانون شامل دولتهای بعدی که ازهر گروه یادسته ای باشدهم میشود
محمود
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۹
2
2
گیریم حالا در دولت قبلی متوجه این موضوع نبوده اند و یا شاید هم بوده اند، چون در دولت قبلی این موضوع بوده، مجوز حضور دو تابعیتی ها هم در این دولت باید صادر شود؟ اینقدر سنگ این دولت روحانی رو به سینه نزن، در خرابکاری، این دولت ادامهء همان دولت احمدی نژاد است، ولاغیر.
شمس
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۹
1
3
مملکت ضربه مدیران دوتابعیتی را خورده است پس دو تابعیتی را جمع کنید تا راه نفوذ بسته شودو راه مجادله ها
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۹
0
4
کسی که دلش در گرو کشور دیگری است، صلاح نیست جزء مسئولین باشد. البته در جایگاه مشاور می‌توان از وی استفاده نمود.
منتشرکن
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۹
2
1
"طوری مساله دوتابعیتی مطرح می‌شود که انگار هر فردی که دوتابعیتی است، فاسد، بیگانه، وطن‌فروش یا جاسوس است"
نه برعکس میگن هرکسی که فاسد و جاسوس بوده دو تابعیتی بوده شما جمله رو برعکس نوشتی و این با جمله بالا خیلی فرق داره
حسین
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۹
3
0
ببخشید کدام موفقیت
مصطفی اصفهانی
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۹
1
6
دلواپسان یادشون رفته که در دولت قبل دو تابعیتی ها را رو سرشون میذاشتند و یکی از اونارو هم معلم اخلاق کابینه شون کرده بودند
نام:
ایمیل:
* نظر:
چندرسانه‌ای
وبگردی
ببینید
بشنوید
پیشنهاد ویژه
آخرین اخبار