به‌روز شده در: ۰۴ تير ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۸
کد خبر: ۳۸۱۵۵۴
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۸
آیت الله هاشمی درگذشت و به خاک سپرده شد ولی همگان شاهد بودند آن کسانیکه سال ها به او روی خوشی نشان نداده بودند با ابراز تاسف از رحلت هاشمی به عزاداری مشغول شدند.

سه شنبه، 21 دی امسال را باید در ردیف روزهای تاریخ ساز جمهوری اسلامی دانست. روزی که میلیون ها نفر از مردم تهران و شهرستان ها آمده بودند تا پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی از شخصیت های تاثیرگذار در انقلاب اسلامی را در کنار امام(ره) به خاک پسپارند.

به گزارش نامه نیوز، جمعیتی که اندوه و حزن را می توانستیم در چهره تک تک آنها ببینیم. آنها تنها برای تشییع رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام نیامده بودند بلکه حضور پیدا کرده بودند تا یار امام و رفیق رهبرشان را به خدا بسپارند و نشان دهند که قدر اقدامات او را به خوبی می دانند.

حواشی تامل برانگیز

این مراسم با وجود بزرگی و شکوه ویژه ای که داشت، برخی حاشیه ها را نیز در خود جا داده بود. در همین راستا می توان به شعارهای ویژه ای که در طول مراسم سرداده شد، اشاره کرد. با توجه به حضور اقشار مختلف در این مراسم، با نگاه به آنها می توانستیم دریابیم که دیگر با در نظر گرفتن تفکر سیاسی به یکدیگر نگاه نمی کنند و گویی سعه صدر بیشتری برای تحمل پیدا کرده اند.

آنها به شعار هایی که شاید دوست نداشتند، گوش می کردند ولی با مخالفان خود برخورد و ضدیت نداشتند وبه نظر مهم ترین حاشیه ای که از چشمان مردم ومسئولان دور ماند، این موضوع بود.

قدر یکدیگر می دانند؟

یکی دیگر از حواشی روز تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی، نوع برخورد مردم و مسئولان با یکدیگر بود. گویی مسئولان با رحلت شیخ اکبر فهمیده بودند که دنیا فانی بوده و روزگاری ممکن است این دیار را با همه قدرت و نفوذ بگذارند و به آن دنیایی بروند که مبنای برتری افراد تقوا آنهاست نه پست و مقامی که بر اساس برخی معادلات دنیوی به آنها اختصاص می یابد.

هم رنگی با آیت الله

یکی دیگر از حواشی جالب روز تشییع پیکر آیت الله، حضور روحانیون وطلاب غیر سادات به سبک پوشش آیت الله هاشمی رفسنجانی بود. سال ها بود که همه رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام را با عبای قهوه ای می دیدیند و به نوعی ظاهر هاشمی در این سال ها برای مردم ثبت شده بود و در همین راستا نیز بسیاری از روحانیونی که برای بدرقه شیخ اکبرآمده بودند، ظاهر خود را با وی تطبیق داده بودند تا به سهم خودشان یاد آیت الله را زنده نگهدارند.

پشیمانی بی فایده

یکی دیگر از حواشی که شاید از متن نیز مهم تر بود، ابراز تاسف شخصیت های سیاسی بود که در گذشته با افکار و عقاید آیت الله هاشمی رفسنجانی زاویه پیدا کرده بودند و این روند سیاسی هاشمی را مورد نقد قرار می دادند. آنها در این روزگاری که خبر رحلت او را شنیدند، با پیام های خود یا گریه های بی فایده سعی کردند تا آن روزگاری که مشغول تخریب آیت الله هاشمی بودند را به نوعی جبران کنند ولی دیگر این اقدامات اثری نداشت.

درس از یک رحلت

آیت الله هاشمی درگذشت و به خاک سپرده شد ولی همگان شاهد بودند آن کسانیکه سال ها به او روی خوشی نشان نداده بودند با ابراز تاسف از رحلت هاشمی به عزاداری مشغول شدند. رویکردی که شاید باید در آن تجدید نظر کرد و قدر افرادی که در کشور حضورشان سبب بهبود امور است را دانست تا ناگهان آنها را از دست ندهیم و سپس غصه بخوریم.

نام:
ایمیل:
* نظر:
چندرسانه‌ای
پربازدید های ورزشی
ببینید
بشنوید
فیلم
آخرین اخبار