به‌روز شده در: ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۴
کد خبر: ۳۸۱۵۶۳
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۴
خبر ناگهانی درگذشت آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی شهروندان ایرانی در تمام سطوح را شوکه کرد.
حسین موسویان در یادداشتی در سی ان ان به نقل روایت و خاطره هایی از هاشمی رفسنجانی و ذکر میراث وی پرداخت.

به گزارش نامه نیوز، در این یادداشت آمده است:

هاشمی رفسنجانی،  سیاستمدار برجسته ای بود که سابقه مبارزات وی به دوران جوانی و رژیم دیکتاتور شاه باز می گردد، زمانی که یک فعال پیشرو بود و سال های بسیاری از زندگی اش را در زندان، شکنجه و در تبعید به سر می برد.

پس از پیروزی انقلاب جمهوری اسلامی ایران در سال 1979 و بازگشت آیت الله روح الله خمینی به کشور، هاشمی رفسنجانی به عنوان یکی از نزدیک ترین مشاوران و مورد اعتمادترین فرد به پدر انقلاب شناخته شد که نقش مهمی در مدیریت کشور تحت رهبری آیت الله خمینی ایفا می کرد.

پس از حمله صدام حسین به ایران در سال 1980، هاشمی رفسنجانی به عنوان رئیس پارلمان این کشور و فرمانده جنگ به مدت 8 سال انتخاب شد. وی همچنین نقش تعیین کننده ای در پایان دادن به این جنگ داشت چرا که اطمینان یافته بود با وجود حمایت جهانی و قدرت های منطقه ای از صدام حسین این ایران بود که پیروز شده بود.

پس از جنگ، وی یک برنامه عظیم بازسازی در کشور را آغاز کرد تا کشور را در طی 2 دوره ریاست جمهوری ای خود بین سال های 1989 تا 1997 بازسازی کند.

زمانی که هاشمی به عنوان رئیس جمهور ایران انتخاب شد کشور با چند قطبی شدن سیاست و رادیکالیسم میان جناح های سیاسی چپ و راست دست و پنجه نرم می کرد، وی از ایده اعتدال به عنوان فلسفه هدایت در سیاست خارجی و داخلی نام برد و برای تثبیت اعتدال گرایی در سیاست ایران تلاش کرد.

من آیت الله هاشمی رفسنجانی را 30 سال است که می شناسم، من همواره شاهد آن بودم که چگونه ایشان بر اهمیت روابط با کشورهای شرقی مانند چین روسیه و هند تاکید می کردند و در عین حال  برای کاهش تنش ها در روابط ایران و آمریکا و بهبود روابط تهران با غرب تلاش می کردند.

میانجی

در اواسط دهه 1990، شاهزاده عبدالله که به دلیل بیماری پدرش رهبری عربستان را برعهده گرفته بود، پیامی به آیت الله هاشمی ارسال کرد و پیشنهاد برگزاری گفت وگو میان دو کشور را مطرح کرد. روابط ایران و عربستان به دلیل حمایت عربستان از صدام در جنگ ایران و عراق، رو به وخامت رفته بود.

من به ریاض رفتم و به مدت چندین روز با شاهزاده گفت وگو کردم. نتیجه آن چندین توافق نامه بود که منجر به ایجاد روابط دوستانه میان دو کشور از سال 1997 تا انتخاب محمود احمدی نژاد به ریاست جمهوری ایران در سال 2005 شد.

رفسنجانی مرد صلح و همکاری در سیاست خارجی و سازندگی و توسعه در سیاست داخلی بود. وی برای ساخت یک کشور مدرن، مردمی مترقیبا تکیه بر دین و پیشینه که در صلح با همسایگان خود به سر می برد تلاش کرد.

مهمترین میراث هاشمی، تفکر اعتدال گرایی و گریز از افراط گرایی در کشور و منطقه بود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
چندرسانه‌ای
وبگردی
ببینید
بشنوید
پیشنهاد ویژه
آخرین اخبار