کد خبر: ۳۸۱۶۳۵
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۲
سوای دشواری ازدست‌دادن همراهی ارزشمند مانند هاشمی‌رفسنجانی، حسن روحانی با مسئله دیگری نیز مواجه است، او به ایرانیان قول داده شرایط اقتصادی کشور را بهبود ببخشد.
آمنه شیرافکن* رابطه میان ایران و آمریکا که در دوره ریاست‌جمهوری اوباما از دو سو برای رسیدن به توافق هسته‌ای بهبود یافته بود، با آغاز دوره ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ با آینده‌ای نامطمئن مواجه شده، مردی که سیاست سخت‌گیرانه‌ای در رابطه با تهران اتخاذ کرده است. حالا مرگ آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در یکشنبه به تردیدها دامن زده است؛ هاشمی، مرد میانه‌رو طیف‌های سیاسی در ایران به‌سختی تلاش کرد تا نگاه‌ها در ایران را نرم‌تر کرده و همراهی سازنده با غرب را جایگزین آن کند. غیبت هاشمی، حالا حسن روحانی و دیگر میانه‌روهای ایران را با فقدان مبارزی قدرتمند مواجه می‌کند.

او نه‌تنها ترویج‌‌دهنده ایجاد روابط گرم‌تر با غرب که خواهان آزادی‌های فردی بیشتر و اصلاح بازار آزاد در ایران بود. سوای دشواری ازدست‌دادن همراهی ارزشمند مانند هاشمی‌رفسنجانی، حسن روحانی با مسئله دیگری نیز مواجه است، او به ایرانیان قول داده شرایط اقتصادی کشور را بهبود ببخشد. خیلی از این تحریم‌ها به دنبال توافق هسته‌ای برداشته شدند و این‌طور به نظر می‌رسید که سرمایه‌گذاران خارجی به آغاز تجارت با ایران‌ علاقه‌مند هستند؛ اما تا اینجای کار رشد سریعی در اقتصاد ایران مشاهده نشده است.

درهمین‌حال آقای ترامپ قول داده توافق هسته‌ای با ایران را پاره‌پاره خواهد کرد، او همچنین تهدید کرده قایق‌های متعلق به نیروهای سپاه پاسداران در صورت بروز هر حرکتی علیه ناوشکن‌های آمریکایی، از آب‌های خلیج فارس بیرون خواهند شد.

همچنین ترامپ فردی را به عنوان مشاور امنیت ملی خود انتخاب کرده که از مخالفان توافق هسته‌اي ایران و آمریکاست؛ با وجود این خلق یک بحران در رابطه با ایران و ازبین‌بردن توافق در این شرایط چندان معنادار به نظر نمی‌رسد، آن‌هم در شرایطی که «باب کراکر»، رئيس‌ جمهوری‌خواه سنا و یکی از مخالفان توافق هسته‌ای معتقد است به‌اجرادر‌آوردن این توافق عاقلانه به نظر می‌رسد. یکی از نتایج تضعیف توافق می‌تواند تضعیف صدای میانه‌روها در ایران باشد، آن‌هم پس از سال‌ها خصومت میان دو  کشور؛ بنابراین در این شرایط آمریکا باید به تقویت و پیش‌بردن رابطه میان دو کشور علاقه‌مند باشد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
چندرسانه‌ای
وبگردی

تور لحظه آخری

ببینید
بشنوید
پیشنهاد ویژه
آخرین اخبار