کد خبر: ۳۸۹۰۱۹
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۲
وابط عربی –ایرانی اکنون در شرایط شبیه به قطعی روابط با اغلب کشورهای عربی قرار دارد و بیانگر آن است که سلطنت عمان بار دیگر با هدف نزدیک کردن ایده ها و نظرات و توافقات سیاسی و ایجاد همگرایی بیشتر میان اعراب با اعراب و اعراب با ایرانیان ، ایفای نقش کند.

دیدار حسن روحانی رئیس جمهوری ایران از عمان در شرایطی که منطقه خاورمیانه سپری می کند، از جنگ در جنوب یمن، سوریه و شمال عراق از یک سو و از سوی دیگر مواضع رئیس جمهور جدید آمریکا در قبال توافق هسته ای ایران و غرب، از اهمیت قابل توجهی برخوردار است.

به گزارش نامه نیوز، خبرگزاری عمان در تحلیلی به سفر حسن روحانی به عمان پرداخته و در این باره می نویسد: مواضع رئیس جمهور جدید آمریکا در قبال توافق هسته ای ایران در حالی است که عمان یکی از مهمترین طرف های این توافق را تشکیل می دهد، زمانی که ایده این توافق در ذهن سلطان قابوس شکل گرفت و در ضیافت ناهار با حضور هیلاری کلینتون مطرح شد؛ سلطان قابوس به وی گفت: می توانم کمک کنم. پس از آن بود که روند مذاکرات شکل گرفت و توافق هسته ای میان ایران و غرب به امضا رسید و جهان را خوشحال کرد چرا که ایران را به عرصه بین المللی بازگرداند و سایه جنگی را دور کرد که می توانست شعله هایش به خلیج فارس نیز کشیده شود و کسی نمی دانست عمق، زمان، مکان و نزدیکی و دوری آن از خلیج فارس چه میزان خواهد بود.

با وجود آنکه حسن روحانی پس از عمان عازم کویت خواهد شد و به این معناست که سفر وی به عمان کوتاه خواهد بود اما گرمای پرونده هایی که قرار است در این سفر کوتاه بررسی شود از اهمیت قابل توجهی برخوردار است، پرونده هایی از همه اتفاقاتی که در منطقه رخ می دهد از جنوب تا شمال آن.

بررسی این پرونده ها از مسقط تا کویت ادامه خواهد داشت و جنوب عراق نیز از این بررسی ها دور نخواهد بود.

این تحلیل در ادامه می نویسد: روابط عربی –ایرانی اکنون در شرایط شبیه به قطعی روابط با اغلب کشورهای عربی قرار دارد و بیانگر آن است که سلطنت عمان بار دیگر با هدف نزدیک کردن ایده ها و نظرات و توافقات سیاسی و ایجاد همگرایی بیشتر میان اعراب با اعراب و اعراب با ایرانیان ، ایفای نقش کند.

روابط سلطنت عمان با ایران نه تنها روابطی تاریخی است بلکه روابط میان دو کشور به دلیل همسایگی هیچ گاه قطع نخواهد شد و از نظر سیاسی نیز باید به ابعاد جغرافیایی دقت کرد که هیچ گاه قابل تغییر نیست.

امروز چشمها به عمان دوخته شده است که ببیند چه نتایج کوتاه مدت و بلند مدت از دیدار امروز روحانی از عمان و کویت به دست می آید.

دیپلماسی عمان و روابط این کشور با تهران همواره با نتایج مهمی همراه بوده است و نگاه دیگر کشورها به عمان به عنوان مذاکره کننده ای صادق و دوستی با ثبات است که با تغییرات و احساسات سیاسی تغییر نمی کند. سلطنت عمان سابقه طولانی در انجام مذاکرات دارد که بسیاری از آنها حتی در فاز پیچیده با اینکه مشمول وقت شده است اما به مرحله حل و فصل رسیده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
چندرسانه‌ای
ببینید
بشنوید
فیلم
آخرین اخبار