به‌روز شده در: ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۰
کد خبر: ۳۹۵۱۴۰
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۰
عضو شاخص جامعه روحانیت تاکید دارد کاندیداها باید با راهکار و برنامه به سمت نقد شرایط فعلی کشور بروند نه فقط برای رای جمع کردن.

امید کرمانی ها: انتخابات است و همه مدعیان کاندیداتوری و منتقد علکرد دولت یازدهم اقتصاددان شدند. آنها از نبایدهای اقتصادی دولت یازدهم سخن می گویند حال آنکه راهکاری برای برون رفت از وضعیت موجود ارائه نمی دهند و فقط اشکالات و ایرادات را بر می شمرند. سیدرضا اکرمی عضو جامعه روحانیت مبارز تهران می گوید کسانی که حتی خانواده هایشان هم آنها را قبول ندارند در انتخابات ثبت نام نکنند و وعده های بی پایه و اساس ندهند. با درنظر گرفتن اوضاع 38 سال بعد از انقلاب، وضعیت کشور عادی است و برخی عوامفریبی نکنند.

مشروح این گفتگو را در ادامه بخوانید.

****

2ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری سال 96،می ببینیم خیلی ها در جناح منتقد دولت کارشناس اقتصادی شدند و دائم نقد می کنند که دولت نباید این کارها را انجام می داد یا این تصمیمات را می گرفت. حتی برخی وعده 2 تا 5 برابر کردن یارانه ها را می دهند آیا می توان گفت کسانی که این طور صحبت می کنند خیر و صلاح کشور را می خواهند؟

اولا، 2 ماه تا انتخابات باقی است نه ثبت نامی صورت گرفته و نه بررسی صلاحیتی شده است بنابراین نه به دار است نه به بار، که بخواهد چنین مباحثی طرح شود. ثانیا، از آنجاکه احزاب و تشکل های قوی نداریم برخی نیز بیکارند و برای رفع بیکاری خود چنین مطالبی را بیان می کنند.

ثالثا باید مردم را برای حضور در انتخابات شوراها و ریاست جمهوری حساس کنیم تا به فکر بیفتند و بررسی کنند تا به گزینه مناسب برسند بنابراین بخشی از انتقادها طبیعی است در طول 38 سال اخیر همواره مطرح می شد. رابعا حتما باید سال 96 رقابت باشد چون انتخابات بدون رقابت معنا ندارد بنابراین کسانی که می خواهند نامزد انتخابات شوند باید مصاحبه و سخنرانی کنند تا مردم با دیدگاه های آنها آشنا شوند اما وجدانا هر کس می خواهد در این زمینه صحبت کند باید به سه مطلب توجه داشته باشد والا پیاده است. 

فضای اقتصادی و نیازها همچون اقتصاد مقاومتی، رفع بیکاری، خروج از رکود، مبارزه با قاچاق و خروج از خام فروشی را بشناسد و راهکار ارائه دهد نه آنکه فقط ببیند همه داوطلب‌اند، وعده ای بدهد و با این تصور که اگر گرفت و رئیس جمهور شدم یک فکری می کنم اگر هم نگرفت چیزی از دست ندادم. 

خامسا مقام معظم رهبری سال 95 را برای همه ارکان نظام اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل اعلام کردند این درست نیست که یک قوه را دراز کنند بگویند چه کردی؟ در ضمن کسی که می خواهد داوطلب شود خودش برنامه ای برای توجه به این مسئله دارد یا خیر فقط می خواهد نفی عملکرد دیگران را انجام دهد. گز نکرده بریدن و دوختن خلاف وجدان و انصاف و عوامفریبی است. البته انتخابات یک صحنه آزمایشی است که با همین مصاحبه ها هم می شود فهمید حرف چه کسانی مایه و پایه علمی، عملی و اجرایی دارد. 

ضمن آنکه برخی افراد داوطلبند که هرگز رجل مذهبی نیستند. در مجموع کسانی که حتی زن و بچه شان هم آنها را قبول ندارند به وجدان شان مراجعه کنند و خود را مطرح نکنند چون اتلاف وقت مردم است و کار درستی نیست.

الان فضای سیاسی کشور را قبل از انتخابات ریاست جمهوری سال 96 چه طور می بینید آیا طوری است که کسی مثل احمدی نژاد بیاید و با طرح مباحث پوپولیستی رأی مردم را بگیرد؟

خیر، الان شرایط کشور معمولی و عادی است. بالاخره 80 میلیون نفر جمعیت داریم حالا 80 نفر هم حرف بزنند مشکلی نیست. انشاءالله سال 96 به نیکی و پاکی آغاز خواهد شد.

الان منتقدان دولت می گویند اگر روحانی دوباره رئیس جمهور شود نظام به خطر می افتد آیا شما چنین وضعیتی را می بینید؟

اگر نقد همراه با آگاهی و دلسوزی و پیشنهاد مناسب و خیرخواهی باشد همیشه برای کشور لازم است. والا کسی بگوید اقتصاد بیمار، نفتی و دولتی است، مسئله ای عجیب و پنهانی نیست که تازه کشف شده باشد. ما در طول 38 سال یک روز بیگانگان نگذاشتند با آرامش بنشینیم و به داد مملکت برسیم. هر روز یک مشکلی درست کردند مدتی جنگ تحمیلی، مدتی تحریم، مدتی تهدید متوجه ما بود. الان اگر کسی بخواهد مشکلات را بشمارد این کار از عهده هر کسی بر می آید اما اگر راهکار ارائه دهد باید استقبال کرد که حرف های او را بشنویم.

پس شما قبول ندارید که می گویند اگر آقای روحانی بماند نظام به خطر می افتد؟

خیر، امام راحل فرمود انقلاب قائم به شخص نیست. امام وقتی از دنیا رفت ظرف 24 ساعت رهبر انتخاب شد و کشور به راه خود ادامه داد. برگزاری انتخابات در نظام جمهوری اسلامی ایران برای اولین یا دومین بار نیست بلکه 29 اردیبهشت 96 می خواهد برای دوازدهمین بار برگزار شود. امیدواریم انتخابات به خوبی و آبرومندی برگزار شود.

حاج آقا فکر می کنید نامه نگاری های احمدی نژاد نیاز به پاسخگویی دارد؟

معتقدم اگر کسی قرار است به قیامت پاسخ دهد باید بگوید آقای احمدی نژاد جز ستمی که به انقلاب و ملت کرد هیچ چیز دیگری نداشت. من هم در مجلس بودم این وضعیت را دیدم و هم در مسئولیت های دیگر آثار ستم هایش را مشاهده کردم بنابراین نباید روی اینها وقت گذاشت.

نام:
ایمیل:
* نظر:
چندرسانه‌ای
وبگردی
ببینید
بشنوید
پیشنهاد ویژه
آخرین اخبار