کد خبر: ۳۹۵۱۹۳
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۶
اگر شما هم در شهری شلوغ زندگی می کنید و ناچار هستید برای رفت و آمد روزانه از وسیله نقلیه شخصی استفاده کنید احتمالا تعویض مداوم دنده و فشردن پدال کلاچ یکی از کابوس‌های شماست.
استفاده از خودروی اتوماتیک بهترین راه برای حل این مشکل در ترافیک شهرهای شلوغ محسوب می‌شود.

به گزارش نامه نیوز، اما مکانیزم کار جعبه دنده ها چیست؟ در خودروها، بسته به میزان سرعتی که راننده از آن طلب می‌کند، جعبه‌دنده می‌بایست نیرو را به‌‌ نحوی متوازن به چرخ‌ها منتقل کند.

اگر خودرو جعبه‌دنده دستی داشته باشد، کنترل این کار با شخص راننده است و می‌تواند آن را بسته به برنامه 100 متر یا 200 متر آینده و نیازش اقدام به سبک‌ یا سنگین‌ کردن دنده نماید.

این فرایند لذت رانندگی را هم به دنبال دارد؛ اینکه شما بتوانید خودرو را با شتاب کمتر یا بیشتر و یا با دنده‌ای دلخواه حرکت دهید لذت بخش است اما وقتی در ترافیک شهر بزرگی مانند تهران گیر کنید لذت شما تبدیل به کابوس درد زانو خواهد شد!!

در این صورت چاره کار استفاده از خودروی مجهز به جعبه دنده خودکار است. این خودروها با مکانیزم مخصوصی زحمت و دردسرهای راننده را کاهش می‌دهند.

تنها کاری که راننده خودروی مجهز به جعبه دنده خودکار باید انجام دهد این است که در ابتدای مسیر دنده را روی حالت D قرار داده و در پایان به حالت P بازگرداند.

البته این را هم باید اشاره کنیم که کیفیت جعبه‌دنده نیز، یکی از ملاک‌های اصلی در آسودگی خیال راننده است. به‌عنوان‌مثال، غالب خودروهایی که جعبه‌دنده‌های 4 سرعته دارند، با مشکلاتی در هنگام رانندگی در مسیرهای کوهستانی طرف هستند و دنده‌ها مداماً بین 2 و 3 تغییر می‌کند و از شتاب خودرو کاسته می‌شود. دلیل این اتفاق ضریب تقسیم دنده‌ها است.

ضریب تقسیم، به معنی نسبت یک چرخ‌دنده در ایجاد قدرت یا ایجاد سرعت است. به‌عنوان‌مثال چرخ‌دنده‌ای که ضریب 1:3.454 داشته باشید، دنده‌ای قدرتی محسوب می‌شود و هر چه این عدد به سمت صفر عدد سمت راست(3.454) به سمت 0 میل کند، این دنده، یک چرخ‌دنده سرعتی است.

در خودروهای چهار دنده به دلیل اینکه چرخ‌دنده سوم بیشتر برای تولید سرعت است تا تولید قدرت، توان حرکت مناسب را در سربالایی‌ها ندارد و باعث می‌شود دور خودرو کاسته شود.

دربازه قیمت خودرو مدنظر این نوشتار(خودروهای کارکرده 8 تا 52 میلیون تومان)، خودروهاجعبه‌دنده‌ 4 سرعته دارند که  برای مصارف شهری مناسب است.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، ارزان‌ترین خودرو اتومات در ایران، پراید، با حداقل قیمت 8 میلیون تومان است و گران‌ترین حداقلی‌ها را کیا پیکانتو و جیلی RV-7 با 52 میلیون تومان دارند. توضیح: خودروهای پژو 405 و سمند بصورت کارگاهی به جعبه دنده خودکار مجهز شده اند.

برچسب ها: خودرو ، اتوماتيك ، ايران
نام:
ایمیل:
* نظر:
چندرسانه‌ای
وبگردی
ببینید
بشنوید
پیشنهاد ویژه
آخرین اخبار