به‌روز شده در: ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۲:۳۴
کد خبر: ۳۹۵۳۶۰
تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۰
در آستانه عید نوروز سال ۹۶ پای متکدیان خارجی برای چندین بار متوالی به کلانشهر تبریز ملقب به شهر بدون گدا باز شده است.
کلانشهر تبریز با وجود جمعیتی افزون بر یک میلیون و 800 هزار نفر، لقب شهر بدون گدا را سالیان سال است که با خود یدک می‌کشد و مردمان این شهر نیز از وجود چنین لقبی در کنار سایر القاب خود همچون شهر اولین‌ها، بر خود می‌بالند.

به گزارش نامه نیوز ، اما با این حال، چندین سال است که در ایام مختلف سال از جمله، در آستانه عید نوروز با معضل جدی به نام تکدی‌گری اتباع بیگانه روبه‌رو شده و چهره و آبروی این کلانشهر را در معرض آسیب قرار داده، این مسئله در حالی است که تبریز کمتر از 10 ماه دیگر، از گردشگران کشورهای اسلامی به دلیل انتخاب این شهر به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال 2018 استقبال خواهد کرد.

تکدی فردی است که نه صاحب حرفه است و نه در تولید اجتماعی مشارکتی دارند بلکه از دست رنج دیگران استفاده می‌کند، اما در این میان، متکدیان بیگانه که اغلب زنان و کودکان زیر 10 سال هستند نه تنها سبب خروج سرمایه از کشور می‌شود بلکه چهره شهر را دگرگون می‌کنند.

اکنون حدود چهار روزی است که در مشاهده میدانی در کلانشهر تبریز می‌توان بیش از 20 تکدی‌گر بیگانه را در خیابان‌های شهر از جمله بزرگ‌ترین بازار مسقف جهان و مرکز این شهر مشاهده کرد.

جمع آوری متکیان با همکاری سازمان‌های مردم نهاد

مدیرکل امور اجتماعی استانداری آذربایجان شرقی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مورد این موضوع توضیح داد و با بیان اینکه جلسات متعددی در زمینه تکدی‌گری برگزار شده است اظهار کرد: موضوع متکدیان خارجی که عمدتاً ویژه تبریز است توسط فرمانداری تبریز رصد می‌شود که با توجه به ارتقای سطح مشارکت مردمی، دبیرخانه تکدی‌گری به سازمان‌های مردم نهاد واگذار شده است.

وی افزود: موسسه خیریه حمایت از مستمندان تبریز در حال رصد تکدی‌گران در این کلانشهر است و با همکاری نیروی انتظامی، شهرداری و فرمانداری تبریز مشغول جمع آوری متکدیان هستند.

حسن استوار آذر در ادامه با بیان اینکه این متکدیان به صورت لحظه‌ای ظاهر می‌شود، ادامه داد: زمانی که گزارشی از سوی مردم به پلیس ارائه شود، این متکدیان جمع آوری می‌شوند و ظهور این متکدیان در تبریز به دلیل نزدیک بودن به نوروز است.

وی با بیان اینکه خود ما در مواردی با متکدیان بیگانه و سیه چهره روبه‌رو شدیم، ادامه داد: این متکدیان نیز به زودی جمع‌آوری و به کشورهای خود بازگردانده می‌شوند.

اتباع خارجی سریعاً جمع آوری می‌شوند

فرماندار شهرستان تبریز هم در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه هر زمانی که متکدی در این کلانشهر مشاهده شود، جمع‌آوری می‌شود، اظهار کرد: در صورت مشاهده اتباع بیگانه، کمیته جمع آوری متکدیان حرفه‌ای که دبیرخانه آن در موسسه خیریه حمایت از مستمندان تبریز است با همکاری نیروی انتظامی، کمیته امداد و نجات، معاونت خدمات شهرداری و چندین ارگان جمع آوری می‌شوند.

وی افزود: مردم در صورت مشاهده متکدیان جهت جمع آوری آنان، باید با موسسه خیریه حمایت از مستمندان تبریز تماس بگیرند و اگر اتباع بیگانه به تبریز بیایند آنان را به اردوگاه اتباع بیگانه در تهران انتقال می‌دهیم.

رحیم شهرتی فر در پاسخ به سؤال جمع آوری اتباع بیگانه در تبریز اظهار داشت: این موارد سریعاً به ارگان‌های ذی‌ربط جهت جمع آوری اطلاع رسانی می‌شود.

اتباع خارجی بعد از یک هفته باز می‌گردند

نایبی معاون موسسه خیریه حمایت از مستمندان تبریز هم به تسنیم در این مورد توضیح داد و با بیان اینکه در سال جاری 31 نفر از اتباع بیگانه به اردوگاه ورامین فرستاده شدند اظهار کرد: اکنون بسیاری از اتباع خارجی به تهران معرفی شده‌اند اما با این حال، متأسفانه بعد از یک هفته همان اتباع خارجی را در سطح خیابان مشاهده کردیم.

وی افزود: جمع‌آوری اتباع بیگانه در استان به عهده نیروی انتظامی و استانداری است و همکاران ما نیز در موسسه خیریه حمایت از مستمندان تبریز نیز با مشاهده این متکدیان با نیروی انتظامی تماس می‌گیرند.

نائبی همچنین ادامه داد: موسسه خیریه حمایت از مستمندان تبریز تنها وظیفه جمع‌آوری متکدیان بومی را دارد و جمع‌آوری متکدیان خارجی به عهده نیروی انتظامی است.

اکنون با این حال مردم کلانشهر تبریز امیدوارند تا بار دیگر چهره این کلانشهر را با وجود این اتباع بیگانه مخدوش نشود. با این حساب باید مردم در صورت مشاهده متکدیان بیگانه با تلفن 110 پلیس تماس بگیرند و یا شماره تلفن 32330808 نیز در تبریز مختص جمع‌آوری متکدیان طراحی شده در اختیار مردم قرار دارد تا چهره شهر بدون گدا با عناصر خارجی خدشه دار نشود.

نیازمندان واقعی، افراد آبرومندی هستند که هیچگاه با چنین اقدامی خود را زیر سوال نمی‌برند چراکه اغلب آنها تحت پوشش سازمان های دولتی و یا مردمی حمایتی قرار گرفته اند و افرادی که در معابر عمومی به عنوان متکدی حضور دارند، افراد غیر بومی و یا حتی غیر ایرانی است و باید متولیان امر به سرعت جمع‌آوری کرده و از بازگشت مجدد این سودجویان جلوگیری شود.

منبع: تسنیم
نام:
ایمیل:
* نظر:
چندرسانه‌ای
وبگردی

تور لحظه آخری

ببینید
بشنوید
پیشنهاد ویژه
آخرین اخبار