کد خبر: ۳۹۵۳۷۵
تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۵
رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با بیان اینکه گمرک از موفق‌ترین و برجسته‌ترین دستگاه‌های اجرایی در الکترونیکی کردن فرآیندها و امور صادرات و واردات کشور بوده است،گفت: تمام مراحل این کار از لحظه ثبت سفارش تا انتها از طریق سامانه قابل کنترل است.
اسحاق جهانگیری  در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی  با مثبت ارزیابی کردن اقدام گمرک جمهوری اسلامی ایران در استقرار گمرک  الکترونیکی و یکپارچه گفت: گمرک از موفق‌ترین و برجسته‌ترین دستگاه‌های اجرایی در الکترونیکی کردن فرآیندها و امور صادرات و واردات کشور بوده است، به گونه‌ای که تمام مراحل این کار از لحظه ثبت سفارش تا انتها از طریق سامانه قابل نظارت و کنترل است.

به گزارش نامه نیوز، معاون اول رئیس جمهوری در این جلسه اقدامات صورت گرفته در سال 95 برای اجرای اقتصاد مقاومتی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: مجموعه عملکرد اقتصاد مقاومتی در سال 95 قابل دفاع و برای کشور افتخار آفرین است.

وی با اشاره به گزارش ارائه شده درخصوص عملکرد سازمان امور مالیاتی کشور که توسط رئیس این سازمان ارائه شد،‌ افزود: یکی از جهت‌گیری‌های اقتصاد مقاومتی کاهش اتکاء اقتصاد کشور به نفت و افزایش سهم مالیات در درآمدهای کشور است و انصافاً اقدامات بسیار خوبی در این زمینه انجام شده است.
جهانگیری همچنین با تاکید بر اینکه نهادهای نظارتی نباید در فرآیند تصمیم‌گیری مدیران اجرایی کشور مداخله کنند، خاطرنشان کرد: نگرانی مدیران از نهادهای نظارتی باعث شده تا بعضاً‌ در اتخاذ تصمیمات مناسب تعلل کنند و این در حالی است که نهادهای نظارتی در صورتی که تصمیمی را مغایر با قوانین و مقررات می‌دانند، باید پس از اتخاذ تصمیمات این اشتباهات را متذکر شوند و در فرآیند تصمیم‌گیری‌ها ورود نکنند.

وی اظهارداشت: ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در اجرای اقتصاد مقاومتی سه دوره زمانی را مدنظر قرار داده که دوره اول تا پایان دولت یازدهم و تدوین 120 پروژه برای سال‌جاری بود. دوره دیگر در طول برنامه ششم و دوره سوم تا پایان سند چشم‌انداز بیست ساله است. در نخستین جلسه سال 96 درباره اولویت‌های سال آینده و نیز برنامه‌ریزی برای اجرای اقتصاد مقاومتی در طول برنامه ششم توسعه بررسی و تصمیم‌گیری خواهیم کرد.

رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی همچنین با اشاره به گزارش وزیر جهاد کشاورزی مبنی بر افزایش قابل توجه میزان تولید محصولات راهبردی بخش کشاورزی ازجمله گندم، گفت: دولت در سال 95 حدود 5/11 میلیون تن گندم از کشاورزان به ازای هر کیلو 1270 تومان خریداری کرد و میزان پرداختی به گندم کاران حدود 17 برابر پرداختی دولت قبل در سال 91 بوده است که این موضوع نقش مؤثری در بهبود معیشتی و جبران کاهش قدرت خرید کشاورزان داشته است.

در این نشست وزیر نیرو نیز گزارشی از اقدامات دانش بنیان صورت گرفته در این وزارتخانه ارائه و تصریح کرد: برای نخستین بار توربین آبی در کشور ساخته و راه‌اندازی شده است و حدود 150 تولیدکننده برق در کشور در حال فعالیت هستند و برق تولیدی توسط آنها در شبکه سراسری کشور استفاده می‌شود و به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده که برای تولید برق مورد نیاز کشور، نیروگاه‌های بزرگ، متوسط و کوچک راه‌اندازی شود که این اقدامات در حقیقت مصداقی برای مردمی کردن اقتصاد در بخش تولید برق کشور است.

در این جلسه وزرای کشور، نفت، امور اقتصادی و دارایی، جهاد کشاورزی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، راه و شهرسازی، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مشاور اقتصادی رئیس جمهوری، رئیس کل بانک مرکزی، رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور و رئیس هیأت عامل صندوق توسعه ملی نیز حضور داشتند.

در ادامه این جلسه دبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی گزارشی از عملکرد ستاد در سال 95 ارائه کرد و به تشریح تحولات اقتصادی صورت گرفته به واسطه اجرای اقتصاد مقاومتی پرداخت.
براساس این گزارش، ستاد 32 جلسه داشته و اعضای ستاد به استان‌های مختلف سرکشی کرده‌اند و سامانه یکپارچه «نیپا» برای ثبت و ضبط اقدامات صورت گرفته توسط دستگاه‌های اجرایی و استان‌های مختلف کشور راه‌اندازی شده است.

 اجرای بسته حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی، بسته حمایت از توسعه اشتغال پایدار، احیا و به حرکت درآوردن تولید داخلی با تمرکز بر بنگاه‌های کوچک و متوسط، توسعه صادرات و مدیریت واردات و تکمیل و راه‌اندازی 33 طرح منتخب ازجمله اقدامات صورت گرفته در چارچوب اقتصاد مقاومتی بوده است.
منبع: تسنیم
برچسب ها: جهانگيري ، گمرك ، سامانه
نام:
ایمیل:
* نظر:
چندرسانه‌ای
ببینید
بشنوید
فیلم
آخرین اخبار