کد خبر: ۳۹۹۷۰۹
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۶
مدیرعامل منطقه ویژه انرژی پارس جنوبی گفت:«افتتاح همزمان ۶ فاز پالایشگاهی ، ۴ طرح پتروشیمی و طرح لایه نفتی با سرمایه گذاری ۲۰ میلیارد دلاری در کشور بی سابقه است.»
در روز های آینده حسن روحانی، رییس جمهور کشور به عسلویه، منطقه پارس جنوبی می رود تا بزرگترین افتتاحیه طرح صنعت نفت و گاز کشور را افتتاح کند. سالها بود که ایران در برداشت گاز از میدان مشترک گازی ایران و قطر عقب افتاده بود، در سال های اخیر این برداشت به نحوه چشمگیری افزایش یافت تا جایی که امروز این برداشت،برابر شده است.

به گزارس نامه نیوز، مهدی یوسفی، مدیرعامل منطقه ويژه انرژی پارس جنوبی با اشاره به سفرحسن روحانی رییس جمهور به عسلویه که قرار است طی چند روز آینده صورت بگیرد،اظهارداشت:«اقای رییس جمهور برای افتتاح بزرگترین پروژه های صنعت نفت به پارس جنوبی  می آید،از این جهت بزرگترین افتتاح نامگذاری شده که قرار است همزمان ۶ فاز پالایشگاهی و ۴ طرح پتروشیمی و طرح لایه نفتی که جمع آن ها حدود نزدیک ۲۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در پی داشته، افتتاح شود.»

وی افزود:« آن چیزی که افتتاح را بی نظیر کرده  به این دلیل است که در ابتدای شروع کار دولت یازدهم در سال ۹۲ مجموع برداشت ایران از میدان مشترک پارس جنوبی حدود ۲۵۰ میلیون متر مکعب گاز بود، عددی که امروز به بیش از دو برابر اضافه شده است .با این ۶ فاز که افتتاح خواهد شد و البته فاز ۱۹ که خود مشتمل بر دو فاز است، مجموع گاز تولیدی کشور به  بیش از ۱۵۰ میلیون متر مکعب گاز خواهد رسید.»

مدیرعامل منطقه ویژه انرژی پارس جنوبی ادامه داد:«درگذشته در لایه نفتی این منطقه اصلا تولیدی انجام نشده بود ، خوشبختانه برای اولین بار این اتفاق افتاده است. با توجه به اینکه رقیب سال هاست در حال استفاده است، ایران نیزکار را شروع کرده و برداشت از لایه نفتی از اواخر اسفند آغاز شده است. بیش از دو برابر شدن تولید گاز کشور در پارس جنوبی به این معناست که دوباره کشور ما با قطر می تواندبه لحاظ برداشت از میدان مشترک برابر شود که این موضوع قبلا تنها یک بار در اوایل آغاز به کار پارس جنوبی برابری رخ داد، ولی بعدها فاصله پیش آمد.»

وی اظهار کرد:«همزمان محصولات دیگری نیز تولید می شود؛ مانند میعانات گازی ، یک میلیون تن ال پی جی و بیش از یک میلیون تن اتان به هر تولید پالایشگاه اضافه شده که قرار است بخشی صادر و یا به عنوان خوراک در اختیار واحدهای پتروشیمی قرار بگیرند.یکی از مشکلاتی که در سال های گذشته داشتیم، کمبود اتیلن بود که با ظرفیت هایی که وجود داشت، ۱۰ مجتمع پتروشیمی باید خوراک رسانی می شد، لذا کمبود وجود داشت . بیشتر پتروشیمی ها معطل خوراک بودند. با افتتاح های جدید در چند ماه گذشته، تولید اضافه شده و  آثار  این افزایش را خوراک می بینیم.»

یوسفی با اشاره به اين كه همزمان با حضور رئيس جمهوری در پارس جنوبي چهار طرح ديگر در فازهاي مجتمع هاي پتروشیمی کاویان دو، مروارید، انتخاب و تخت جمشيد در منطقه پارس جنوبی كه بدست فعالان بخش خصوصی ساخته شده ،افتتاح خواهند شد، گفت:‌ با راه اندازي طرح هاي جديد پتروشيمي ها هزاران تن پلی‌استایرلن در منطقه پارس جنوبی و سالانه دو میلیون تن به تولید و دو میلیارد دلار به ارزش تولید محصولات کشور در بخش پتروشیمی افزوده می شودكه اين امر سبب تحولی عظیم در زمینه تولید و اشتغال در منطقه ويژه پارس خواهد شد.

افزایش دو برابری صادرات از سال ۹۲

یوسفی با اشاره به افزایش صادرات در سال های گذشته عنوان کرد:« در ۶ ماه دوم  سال 95 شاهد افزایش در صادرات از منطقه پارس جنوبی بودیم، به نحوی که صادرات ما به ۳۴.۲ میلیون تن در سال ۹۵ رسید که  دقیقا دو برابر ۱۷ میلیون تن سال ۹۲ بوده است. منظور از صادرات آن چیزی است که از منطقه بیرون رفته است. »

او میزان صادرات در یک سال گذشته را ۱۰ میلیون تن افزایش اعلام کرد و گفت:« این آمارها نشان می دهد که افزایش تولید میدان مشترک پارس جنوبی مستقیما در تامین گازمورد نیا کشور تاثیر گذاشته است و علی رغم محدودیت هایی مانند ترکمنستان ایجاد کردند،خوشبختانه همه کمبود ها امروز برطرف شده و تاثیرات مستقیم این افزایش تولید بر روی محصولات پتروشیمی هم دیده می شود.»

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس يادآورشد: پارسال قرارداد نهایی 10 طرح به ارزش بیش از 10 هزار میلیارد تومان در حوزه پایین دستی پتروشیمی برای استفاده از محصولات شش فاز پارس جنوبی از فاز17 تا 21 در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس به مرحله نهایی رسید و در فروردین ماه امسال نیز قرارداد چندین پروژه پایین دستی پتروشیمی به ارزش 7 هزار میلیارد تومان دیگر نهایی خواهد شد.

وی با اشاره به ۲۰ میلیارد سرمایه گذاری برای این طرح ها گفت: این رقم به میزان یک پنجم کل سرمایه گذاری هایی است که از ابتدا در پارس جنوبی تا کنون صورت گرفته که ارزش آن حدود ۲۰ میلیارد دلار است.حتما این اتفاق در آینده نیز رخ نخواهد داد که در یک مرحله حدود ۲۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری انجام شود.»

 

فاز ۱۴ برای سال آینده مي‌ماند

یوسفی با اشاره به اینکه تنها فاز عملیاتی نشده، فاز ۱۴ است که سال آینده تکمیل و افتتاح خواهد شد، گفت:«تا پایان سال ۹۶، فاز ۱۳  و ۲۲ و ۲۴ به مدار تولید وارد می شوند و فاز ۱۴ هم قرار است  سال آینده  به بهره برداری برسد.»

او با بیان اینکه با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص افزایش تولید و اشتغال و اقتصاد مقاومتی برنامه این است که طرح های پایین دستی پتروشیمی توسعه یابد،تصریح کرد:« سال گذشته حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان با بخش خصوصی داخلی قرار داد بسته شد، تا صنایع پایین دستی و زنجیره تکمیلی پیوند داده شود. حدود ۷ هزار میلیارد تومان نیز  قراردادها نهایی شده که تا هفته اول اردیبهشت ماه منعقد می شود،لذا توسعه صنایع پایین دستی یا هدف اشتغال و ارزش افزوده دنبال می شود.»

مدیرعامل منطقه ویژه انرژی پارش در خصوص برنامه آینده ۸ طرح سیراف نیز گفت:«در ۸ طرح سیراف ما کار خودمان را انجام دادیم و حالا تکمیل کار از وظایف بخش خصوصی است. دولت و وزارت نفت کار خود را انجام داده ، خوراک را تضمین کرده و مجوزهای لازم صادر شده است. سازمان منطقه ویژه نیز مجوزها را ارایه کرده و طبق رنامه قرار است از اوایل تابستان عملیات اجرایی این 8 طرح هم  اغاز شود.»
نام:
ایمیل:
* نظر:
چندرسانه‌ای
وبگردی
ببینید
بشنوید
پیشنهاد ویژه
آخرین اخبار