به‌روز شده در: ۰۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۰:۰۶
کد خبر: ۴۰۰۵۴۲
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۹
روزنامه العرب و الحیات در تحلیل های جداگانه ای به بررسی شرایط احمدی نژاد و علل حضور وی در انتخابات پرداخته اند.
به گزارش نامه نیوز، روزنامه العرب چاپ لندن درباره ثبت نام احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری و بررسی علل و حواشی آن می‌نویسد: در سال 2015، در شرایطی که هیچ انتظاری درباره بازگشت محمود احمدی نژاد به عرصه سیاست در ایران وجود نداشت و یا اینکه هیچ سخنی درباره  ثبت نام احتمالی وی در انتخابات ریاست جمهوری سال 2017 مطرح نبود، نوشتیم که وی می تواند چالش متناوبی برای حسن روحانی رئیس جمهور کنونی ایران در انتخابات امسال باشد.

به این معنا که احمدی نژاد می تواند با استفاده از وزنه سیاسی و پوپولیسم خود از یک سو و از سوی دیگر با سرمایه گذاری بر نابرابری های اقتصادی و انتقاد تندروها از روحانی با استفاده از پایگاه اجتماعی خود در رقابت های ریاست جمهوری به نفع یک کاندیدای تندرو دیگر استفاده کند.

حضور احمدی نژاد در انتخابات برای ریاست جمهوری خود بسیار احتمال ضعیفی است چرا که مقامات ارشد نظام ایران نسبت به این موضوع تمایلی ندارند.

رقابت های انتخابات ریاست جمهوری ایران غیرقابل پیش بینی و پیچیده است. یکی از نمونه های این پیچیدگی این است که بسیاری از کاندیداهایی که در این انتخابات ثبت نام کرده اند در این انتخابات تا انتها حضور ندارند بلکه به دنبال حمایت و جمع کردن پایگاه اجتماعی حود برای دیگر کاندیدای مورد نظرهستند. و به همین خاطر است که احمدی نژاد در این انتخابات ثبت نام کرده است.

عطش سیری ناپذیر احمدی نژاد برای قدرت، توجه رسانه ای و وضعیت و مواضع وی باعث شد که تنش های میان وی و دیگر نهادهای نظام ایران ایجاد شود. ثبت نام احمدی نژاد موجب توجه رسانه ای بین المللی به وی شد چیزی که احمدی نژاد به دنبال آن است، احمدی نژاد همچنین به دنبال حضور در دولت آینده فردی است که وی اکنون در این انتخابات حمایت می کند نیز هست.

الحیات نیز در گزارشی در این باره می نویسد: انتظار می رود رقابت اصلی انتخابات ریاست جمهوری ایران میان دو نامزداصلی این انتخابات یعنی ابراهیم رئیسی و حسن روحانی باشد، جایی که دیگر کاندیداها نیز در حمایت از این دو کاندیدای اصلی در مناظره های انتخاباتی تلویزیونی نیز حضور دارند.


نام:
ایمیل:
* نظر:
چندرسانه‌ای
پربازدید های ورزشی
وبگردی
ببینید
بشنوید
پیشنهاد ویژه
آخرین اخبار