به‌روز شده در: ۲۷ تير ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۰
کد خبر: ۴۰۸۷۶۵
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۴
به دنبال توافق برجام و بازپس گیری سهم ایران از بازارهای از دست رفته،تولید نفت ایران به چهار میلیون بشکه در روز نزدیک شد.
آخرین آمارهای ارائه شده از سوی بانک مرکزی نشان می دهد در پایان پاییز سال گذشته میزان تولید نفت به سه میلیون و 963 هزار بشکه در روز رسید. افزایش تولید نفت در پاییز سال گذشته برابر با 8.9 درصد برآورد شده است. در حالی تولید نفت ایران بار دیگر به چهار میلیون بشکه در روز نزدیک شده است که 9 سال است حجم تولید نفت ایران نتوانسته است به چهار میلیون بشکه نفت در روز برسد.
 
به گزارش نامه نیوز، ایران در سال 1384  روزانه چهار میلیون و 106 هزار بشکه نفت تولید می کرد اما با آغاز دولت نهم ، روندی کاهشی بر میزان تولید نفت ایران حکمفرما شد به طوری که در پایان دولت دهم ، تولید نفت ایران به 3 میلیون و 481 هزار بشکه در روز رسیده بود.
 
 در حال حاضر ایران توانسته است به تولید 3 میلیون و 963 هزار بشکه در روز دست یابد این در حالی است که پیش از این در آغاز فعالیت دولت یازدهم میزان تولید نفت با سه میلیون و 481 هزار بشکه در روز برابر بود.
 
 تشدید تحریم های غرب و کشیده شدن پای تحریم به فروش نفت سبب شد در سال 1393 نیز میزان تولید نفت ایران کاهش یابد و به حدود سه میلیون و 63 هزار بشکه در روز برسد . با این حال با امضای برجام ، موقعیت صنعت نفت در ایران متفاوت شد و در مدت زمانی کوتاه ایران توانست نسبت به بازپس گیری بازارهای از دست رفته خود اقدام نماید.
 
 ایران در دهه هشتاد تنها سه سال شاهد تولید چهار میلیون بشکه ای نفت در هر روز بود و پس از آن،حتی پیش از تحریم ها نیز نتوانست موقعیت خود را در این حوزه حفظ کند.
 
میزان افزایش تولید نفت در سال 1393 نسبت به سال 1394 برابر با 5.5 درصد و میزان افزایش در سال 1395 نسبت به سال 1394 برابر با 8.9 درصد برآورد شده است.
 
 دولت یازدهم اقدامات مناسبی را در حوزه نفت ، خصوصا پس از برجام در کارنامه خود ثبت کرد به طوری که برخی معتقدند بازی نفت پس از برجام،برای صنعت نفت بازی با برد کامل بود اما با این حال توسعه بازارهای صادراتی و همچنین افزایش ظرفیت صنایع وابسته به نفت به منظور دوری از خام فروشی در دستور کار قرار دارد.
 
توسعه ظرفیت تولید نفت همچنان در دستور کار دولت است چرا که در قانون برنامه ششم توسعه نیز توسعه ظرفیت تولید نفت و همچنین صنایع وابسته به آن در دستور کار قرار دارد.
 
بیژن زنگنه اخیر اعلام کرده که ایران در نظر دارد به زودی چهار قرارداد تازه با چهار شرکت بزرگ نفتی منعقد کند که بر مبنای آن توسعه چهارمیدان نفتی و گازی در دستور کار قرار خواهد گرفت.در صورت عقد چنین قراردادهایی،تولید نفت ایران می تواند به بیش از 4 میلیون بشکه در روز اضافه شود.آنطور که زنگنه گفته این افزایش تولید،نفی توافق اخیر اوپک مبنی بر توقف تولید نفت نخواهد بود،زیرا این توافق کوتاه مدت است.
 
برخی پیش بینی ها حکایت از آن دارد که بعد از پایان 9 ماه توافق اوپک،قیمت نفت رو به افزایش بگذارد.اگر چنین اتفاقی بیفتد،سهمیه بندی اوپک تغییر خواهد کرد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
چندرسانه‌ای
ببینید
بشنوید
پیشنهاد ویژه
آخرین اخبار