کد خبر: ۴۰۸۸۲۷
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۷
تا زمانی که به جای آنالیزورها و دستیاران و مشاورهای با دانش، افراد بیکار و بی هنری که درآمدشان از فحاشی و گردن کلفتی است در کنار تیم‌ها باشند، نه تنها فوتبال ما پیشرفت نخواهد کرد بلکه به ازای هرسالی که می‌گذرد، 6گل از کشورهای حاشیه نشین عقب می‌افتیم.
محمدسجاد بهی - نامه نیوز، فوتبال ایران سال‌هاست مریض و سم زده شده. فوتبالی که بنا شده تا بنگاه داران و دلالان خودرو در آن تاخت و تاز کنند و روش دست نخورده و بکری برای پر کردن حساب‌های بانکی خود داشته باشند. 

فوتبال یک ورزش است اما در ایران یک روش پس انداز یا بهتر بگوییم پولشویی است! و حالا نتیجه آن‌را می‌بینیم: با تجربه ترین و پر افتخارترین تیم ایرانی در آسیا  6گل از تیم العین دریافت می‌کند و به مدد امدادهای غیبی که همواره در اطراف مهدی رحمتی وجود دارند 6گل هم نمی‌خورد!

چرا ما به اینجا رسیدیم؟ آیا تاکتیک‌های منصوریان را کنکاش می‌کنید؟ یا نفرات را آنالیز می‌کنید؟ باید بگویم هرنوع تحلیل فنی در این مورد بی فایده است. در جایی باید فنی فکر کنید که به آن فن اهمیت داده شود. در ایران تنها چیزی که حداقل در فوتبال مطرح نیست فن فوتبال یا همان کیفیت بازی است. 

به منصوریان توجه کنید. یک مربی که فوق‌العاده محبوب سکوهاست. کمی عقب تر برویم. امیرقلعه‌نویی بهترین مربی داخلی است. هنوز هم جایگاه9 ورزشگاه آزادی در اختیار دوستداران اوست! مشخص نیست چرا باشگاه استقلال بیش از بقیه باشگاه‌های ایرانی تا این حد به سکوهای خودش وابسته است اما مهم تر از آن اینست که تقریبا هر مربی که بخواهد در فوتبال ایران موفق باشد باید هوای لیدرها را داشته باشد. مشکلات علی دایی در پرسپولیس یا عبداله ویسی در سپاهان نشان می‌دهد، لیدر بودن در فوتبال ایران شغل مهمی است چرا که حتی دستورات تاکتیکی هم از روی سکوها صادر می‌شوند.

در واقع فوتبال ایران به گونه‌ای است که شما برای مربی شدن نیاز به تحصیل و فراگرفتن علم و دانش ندارید. کافی است پول داشته باشید و مشقوقین باشگاه را شارژ کنید! آن‌گاه آنقدر روی سکوها نام شما فریاد زده می‌شود که بالاخره نیمکت را به شما می‌دهند! پس از آن می‌توانید در کلاس‌های نمایشی فدراسیون فوتبال شرکت کنید و مدرک بگیرید و آسیایی شوید!

روزی از مدیرعامل استقلال درمورد لیدرهای باشگاه و جنجال آفرینی‌هایشان در هر زمانی سوال شد اما خبرنگار باسابقه و شناخته شده‌ای اجازه پاسخ گویی به مدیرعامل باشگاه را نداد و با سوالی انحرافی او را درواقع نجات داد تا دست‌های پشت پرده همچنان پشت پرده بمانند! این نشان می‌دهد بحث لیدرها منحصر به سکوها نیست و آن‌ها نه تنها در رسانه ها و بلکه حتی در خود فدراسیون و شاید در وزارت ورزش هم نفوذ و نفوذی داشته باشند تا امور مافیایی و فاسد به راحتی پیش بروند!

"بی قانونی محض" در جامعه ما باعث شده تا راهی به جز همکاری با لیدرها برای هیچ مربی در فوتبال ایران وجودنداشته باشد. مشخصا تا زمانی که به جای آنالیزورها و دستیاران و مشاورهای با دانش، افراد بیکار و بی هنری که  که درآمدشان از فحاشی و گردن کلفتی است در کنار تیم‌ها باشند، نه تنها فوتبال ما پیشرفت نخواهد کرد بلکه به ازای هرسالی که می‌گذرد، 6گل از کشورهای حاشیه نشین مانند همین امارات عقب می‌افتیم! 

این 6گل چیز عجیبی نیست و اتفاقا باید از این نتیجه خوشحال بود چرا که تفاوت فوتبال ما با فوتبال مدرن( نه در دنیا بلکه در همین قاره آسیا) بیشتر از این صحبت‌هاست. در فوتبال مدرن پول‌ها خرج امکانات و تجهیزات می‌شوند اما در ایران پول‌ها خرج یار دوازدهم یا همان لیدرها می‌شوند! فوتبال ما اگرچه به ظاهر اول آسیاست اما هر انسان فوتبال فهمی می‌فهمد که این اولی مانند عصای سلیمان است که از تو خورده شده و یک باد باعث پودر شدن آن می‌شود! 

یاخت 6گله استقلال مقابل العین را نباید یک تلنگر دانست. تلنگر زمانی معنا دارد که شما هوشیار باشید و به خطاهایتان توجه کنید. به جرات می‌توان گفت نتیجه 6-1 برقراری عدالت در مستطیل سبز بود. سهم ما در فوتبال قاره همین یک گل است و این هم به خاطر استعداد ذاتی فوتبالیست‌های ماست نه به خاطر استاندارد بودن و خوب بودن سیستم فوتبال کشور.

فوتبال ما حرفه‌ای شد اما چیزی جز تولید لیدر یا تشویق کننده نداشت. به همین خاطر است که مربیان ما بیشتر به نمایش و حاشیه سازی می‌پردازند تا تحقیق و مطالعه برای رفع عیب‌ها.
نام:
ایمیل:
* نظر:
چندرسانه‌ای
وبگردی
ببینید
بشنوید
پیشنهاد ویژه
آخرین اخبار