کد خبر: ۴۱۷۴۲۴
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۳۹۶ - ۲۰:۳۸
وزیر دادگستری گفت: معرفی بازاری واحد و شفاف به نام بورس کالا که از اهمیت ویژه نیز برخوردار است، امری ضروری است که البته برای شناخت بیشتر آن باید کوشا باشیم، چرا که هنوز این بازار برای برخی از افراد و مسوولان ناشناخته است.
خبرگزاری فارس: بورس کالا رکن اصلی سلامت بازارهای کشور/ بازار سرمایه هنوز برای برخی ناشناخته مانده

به گزارش نامه نیوز، مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری امروز سه شنبه با حضور در بورس کالای ایران، این بازار مالی را بازاری روشن و هدفمند عنوان کرد و با تاکید برعزم جدی دولت دوازدهم برای مبارزه با فساد، شفافیت را رکن اصلی در تحقق داشتن اقتصادی سالم خواند.

وی در این دیدار با تاکید بر شناخت بورس کالا، گفت: معرفی بازاری واحد و شفاف که از اهمیت ویژه ای نیز برخوردار است امری ضروری است که البته برای شناخت بیشتر آن باید کوشا باشیم، چرا که هنوز این بازار برای برخی از افراد و مسوولین ناشناخته است و هدف ما از این دید و بازدید ها این است که علاوه بر شناخت عمیق آن بتوانیم به سلامت اقتصاد کشور کمک کنیم.

وی با بیان اینکه بورس کالا رکن اصلی سلامت بازارهای کشور است، گفت:بورس کالای ایران به عنوان بازاری با قیمت های واضح و شفاف رکن اصلی برنامه ریزی و تلاش برای تحقق سلامت سایر بازارهای کالایی کشور است، چرا که برنامه ریزی، ارتباط مستمر با تولید کنندگان، نهادها و شرکت های مهمی چون بانک ها، بخش خصوصی و سایر ارگان ها می تواند این شفافیت را گسترش دهد و الگوی مناسبی برای سایر بخش های اقتصادی کشور باشد.

پورمحمدی  ادامه داد: زمانی که یک بازار شفاف است میزان عرضه و تقاضا و سود منطقی آن برای همگان نیز مشخص است، در نتیجه روند معاملاتی سالم و به روز این بازار به کسب و کار شفاف و تعادل قیمت ها کمک می کند که این موضوع هم به نفع تولید کننده و هم مصرف کننده است و امیدواریم با همین روند ادامه پیدا کند.

وزیر دادگستری تاکید کرد: در کشور گردش معاملاتی بایستی در فضایی شفاف صورت پذیرد و بورس کالا این فضای شفاف را فراهم کرده است. ضمن اینکه با ایجاد شفافیت هر چه بیشتر مدیریت و ثبات قیمت ها و صدور مجوزهای لازم برای واردات کالاهای مورد تقاضا به میزان لازم و کافی در کشور نیز تسهیل می شود.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز طی این جلسه به نقش بورس کالای ایران در ایجاد شفافیت هر چه بیشتر و ثبات قیمت ها همزمان با حذف رانت اشاره کرد و گفت: دولت طبق ماده 18 قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید در راستای تسهیل اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی، مکلف است کالاهای مشمول پذیرش در بورس کالا را از شمول قیمت گذاری خارج کند و با شفافیت موجود در این بازار سفته بازی روی محصولات مختلف به حداقل ممکن رسیده است.

شاپور محمدی پیرامون تنوع پذیری عرضه کالا در بورس کالای ایران تاکید کرد: ما محدودیتی در عرضه کالاها نداریم؛ بطوریکه طبق شرایطی که در دستورالعمل ها دیده شده عرضه کالاهای مختلف می تواند در این بازار صورت گیرد. به عبارت بهتر، کالاهای مختلف به شرط تداوم عرضه توسط عرضه کننده و همگن بودن و برخورداری آنها از استانداردهای لازم، می توانند در بورس کالا مورد معامله قرار بگیرند.

رییس سازمان بورس در خصوص امکان تنظیم بازار مرغ در کشور به کمک معاملات جوجه یک روزه در بورس کالای ایران اظهار داشت: یکی از نمونه های موجود در بورس کالا برای ثبات هر چه بیشتر قیمت ها معاملات جوجه یک روزه است که اگر توسعه یابد به عرضه مرغ با قیمت مناسب در کشور کمک می کند.

همچنین طی این دیدار که در محل شرکت بورس کالای ایران برگزار شد، حامد سلطانی نژاد یکی از مصداق های فروش داخل شبکه را فروش کالاها در بورس کالا عنوان کرد و گفت: در رابطه با بحث فروش داخل شبکه و در برخی زمینه ها با سازمان تعزیرات حکومتی همکاری هایی با بورس کالای ایران مطرح است تا با کمک این سازمان فروش داخل شبکه در داخل بورس کالا و با شفافیت بالایی از نظر تعیین قیمت ها صورت پذیرد.

مدیر عامل شرکت بورس کالای ایران ضمن بیان تاریخچه ای از آغاز به فعالیت این مجموعه در بازار سرمایه ایران، گزارشی از عملکرد و نقش بورس کالای ایران در شفافیت معاملات و قیمت انواع محصولات و کالاهای قابل عرضه در بازار و جایگاه آن در بازار سرمایه تشریح و آمارهایی از معاملات بازارهای مختلف در بورس کالای ایران ارایه کرد.

وی همچنین به حذف رانت و سفته بازی در بازارهای کالایی از طریق بستر شفاف بورس کالای ایران سخن گفت و اظهار داشت: ارزش کل معاملات بازار مالی و فیزیکی در سال گذشته به بیش از 81 هزار میلیارد تومان رسیده که این رقم بالاترین میزان در طول دوره فعالیت بورس کالا بوده است. به عبارت دیگر این میزان ارزش معاملاتی 6.5 درصد از کل GDP کشور را به خود اختصاص می دهد.

به گفته سلطانی نژاد در بورس کالای ایران در کنار معاملات انواع کالا در بازار فیزیکی، بحث تامین مالی نیز برای شرکت های عرضه کننده به اجرا در آمده و تاکنون بیش از 3800 میلیارد تومان به موجب انتشار اوراق سلف موازی تامین مالی صورت گرفته و امکان معاملات ثانویه این اوراق در بازار نیز وجود دارد و شرکت ها به پشتوانه محصولات خود می توانند در این بازار اقدام به تامین مالی کنند.

وی تاکید کرد: در واقع این شرعی ترین روش تامین مالی است که از سوی شرکت ها می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

مدیر عامل شرکت بورس کالای ایران در ارایه گزارش های آماری از معاملات بازارهای مختلف، به طرح قیمت تضمینی در رینگ کشاورزی اشاره کرد و پیرامون مزایای آن گفت: دولت از طریق این طرح می تواند به جای تخصیص بخش عمده ای از منابع مالی خود به خرید تضمینی محصولات کشاورزی از جمله گندم، با به کارگیری مکانیزم بازاری و استفاده از قیمت های حمایتی اجازه معامله محصولات در بستری شفاف را طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی بدهد.

مصوبه ای که اجرای آن با وجود تصویب در مجلس چند سالی به تعویق افتاد و در نهایت در دولت یازدهم به اجرا در آمد. بدین ترتیب در این طرح دولت در صورت کاهش قیمت ها تنها مابه التفاوت قیمت ها با قیمت تضمین شده را به کشاورزان پرداخته و با استفاده از سامانه موجود ضمن پایش اطلاعات در بخش کشاورزی از منفعت کشاورزان نیز حمایت کند. در غیر این صورت بخش زیادی از منابع بودجه کل کشور تنها به خرید گندم اختصاص می یافت.

ثبات قیمت ها در بازار محصولات استراتژیک و اساسی از جمله شکر نیز از دیگر موضوعات مورد بحث در این جلسه بود که بورس کالا با ایجاد مکانیزم عرضه و تقاضا به مدیریت و ثبات بیشتر قیمت ها در کشور کمک می کند.

منبع: فارس
نام:
ایمیل:
* نظر:
چندرسانه‌ای
ببینید
بشنوید
پیشنهاد ویژه
آخرین اخبار