کد خبر: ۴۱۷۵۱۰
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۲
«نامه»بررسی کرد ؛
روز جمعه برای نخستین بار در دولت ترامپ قرار است مقامات ایرانی و آمریکایی در حاشیه نشست برجام بایکدیگر دیدار کنند، دیداری که از جهات مختلف قابل بررسی و مهم ارزیابی می شود.

به گزارش نامه نیوز، 6 ماه از آغاز به کار دولت جدید ترامپ می گذرد و همچنان خبری از ایجاد کانال ارتباطی جدید میان تهران و کاخ سفید منتشر نشده است، موضوعی که احتمال تحقق آن در آینده نزدیک، دور از پیش بینی نیست.

خبرنگار المانیتور با انتشار گزارشی از برگزاری دیدار دوجانبه روز جمعه مقامات ایرانی و آمریکایی در حاشیه نشست کمیسیون مشترک اجرای برجام در وین خبر داد، دیداری که قرار است برای نخستین بار از زمان روی کار آمدن دولت ترامپ در آمریکا برگزار شود و از این جهت مهم و قابل توجه است.

ریاست هیئت آمریکایی در این نشست را تام شانون، معاون وزیر خارجه آمریکا درامور سیاسی و ریاست هیئت ایرانی در این نشست را عباس عراقی و مجید تخت روانچی برعهده دارند. لارا روزن در توییتر خود نوشت که درخواست برگزاری این نشست دوجانبه از سوی آمریکا مطرح شده است.

دیدار و گفت وگو میان مقامات آمریکایی و ایرانی مدتهاست به سوژه رسانه ها تبدیل شده است، چرا که در دولت پیشین آمریکا کانال دیپلماتیک ارتباطی بسیار موثری میان واشنگتن و تهران برقرار شده بود و به واسطه این کانال ارتباطی، از وقوع بسیاری از بحران ها جلوگیری شد و در نهایت به رقم خوردن برجام منجر شد، کانال ارتباطی که اخیرا یک رسانه آمریکایی به طور ویژه ای به آن پرداخته و از رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا خواسته بود تا تلفن را بردارد و با ظریف تماس بگیرد.

وزرای خارجه ایران و آمریکا نیز در چند ماهه گذشته به پرسش خبرنگاران در این باره پاسخ داده بودند، رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی درباره احتمال تماس با محمدجواد ظریف، همتای ایرانی‌اش گفت که ممکن است در زمان مناسب، این کار انجام شود.

تیلرسون تصریح کرد که هیچ برنامه‌ای برای تماس با وزیر امور خارجه ایران ندارد، اما هرگز تلفن را به روی کسانی که می‌خواهند گفت‌وگو کنند یا مکالمه‌ای سازنده دارند، قطع نکرده است.

ظریف که برای شورای در شورای روابط خارجی به واشنگتن سفر کرده است نیز به سوال یک خبرنگار در این زمینه پاسخ داد و گفت که تاکنون هیچ ارتباطی میان وزرای خارجه دو کشور برقرار نشده است اما این احتمال در آینده منتفی نیست.

4 سال پیش برای نخستین بار پس از انقلاب اسلامی ایران، گفت وگوی تلفنی میان روسای جمهور ایران و آمریکا انجام شد و باراک اوباما با حسن روحانی در خصوص برجام تلفنی صحبت کردند و هردو وزرای خارجه خود را برای پیگیری این موضوع انتخاب کردند. پس از آن جان کری و محمد جواد ظریف برای نخستین بار در تاریخ روابط دو کشور پس از انقلاب ایران با یکدیگر دیدار و مقدمات دور جدیدی از مذاکرات هسته ای را فراهم کردند، دیدار و مذاکرات و گفت گوهایی که تا 3 سال پس از آن بارها و بارها تکرار شد و رسانه ها از آن به عنوان فروریختن دیوار بی اعتمادی میان دو کشور نام بردند.

اکنون و با سرد شدن روابط میان تهران و واشنگتن پس از روی کار آمدن دولت ترامپ و مواضع و اظهارات خصمانه کاخ سفید علیه تهران آینده هرگونه مذاکره و دیپلماسی میان دو کشور در هاله ای از ابهام است اما می توان از دیدار روز جمعه به عنوان سرآغازی برای گرم شدن روابط دیپلماتیک میان دو کشور نام برد.
برچسب ها: تیلرسون ، ظریف ، برجام
نام:
ایمیل:
* نظر:
چندرسانه‌ای
ببینید
بشنوید
پیشنهاد ویژه
آخرین اخبار