به‌روز شده در: ۰۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۷
کد خبر: ۴۱۹۷۰۵
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۳
وزیر کشور در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری، روند برگزاری انتخابات را تشریح کرد.
 وزیر کشور در گزارشی از روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم در دومین مراسم تنفیذ حجت الاسلام حسن روحانی در محضر رهبر معظم انقلاب، با بیان اینکه اداره حکومت و قانونگذاری در نظام جمهوری اسلامی با نظر ملت انجام می شود و برگزاری انتخابات تبلور این اراده است، از حاکمیت مردم سالاری دینی ذیل هدایت‎های امام و رهبری سخن گفت و افزود: انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری یکی از مهمترین حماسه های سیاسی در کشور بود. کشور به لحاظ امنیت ملی و خارجی، در شرایطی بود که حضور مردم در این انتخابات الزامی بود و حضور میلیونی مردم اعتقاد مردم به آرمانهای انقلاب و تعیین سرنوشتشان را نشان می‏‎داد.

به گزارش نامه نیوز ، وی به عنوان متولی برگزاری انتخابات از تاسی از فرمایشات رهبری در رعایت کامل بی طرفی و صیانت از آرای مردم به عنوان حق الناس و همکاری با شورای نگهبان و ....یاد کرد و گفت: از مرداد 95 سازمان و تشکیلات منظمی برای امن، سالم، قانونمندی و مشارکت حداکثری مردم با عنوان ستاد انتخابات کشور تشکیل شد. ستاد امنیت انتخابات با حضور نمایندگان نهادهای امنیتی و وزارت اطلاعات و دستگاه قضایی هم سازماندهی شد. تامین امنیت انتخابات همزمان با ناامنی در کشورهای همسایه و تلاش دشمنان برای ایجاد اخلال در امر برگزاری انتخابات، واقعیت مهمی بود. برگزاری این انتخابات بدون هیچ مشکل امنیتی نشان دهنده اشراف اطلاعاتی نیروهای امنیتی ایران بود.

وزیر کشور با اشاره به اینکه سه انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم، شوراهای پنجم و میان دوره ای مجلس دهم همزمان برگزار شد، از تفاوت در نظارت و اجرای هر یک از این انتخابات‎ها یاد کرد و ادامه داد: با هماهنگی با شورای نگهبان زمان انتخابات تعیین و برنامه زمان بندی لازم تدوین شد. چندین همایش و جلسه آموزشی برای دستندرکاران برگزاری انتخابات برگزار شد. 200 میلیون برگ تعرفه با 10 شاخص امنیتی طراحی شد که 5 شاخص آن برای اولین بار لحاظ شد که مانع از هرگونه جعل می شد.

اهم سخنان وزیر کشور از این قرار است:

*در هیچ یک از استانها با کمبود تعرفه در انتخابات این دوره روبرو نبودیم.

*هیات معتمدان در هر یک از مراکز تشکیل شد و 429 هیات اجرایی در شهرستانها داشتیم. شعب اخذ رای نیز 10 درصد نسبت به انتخابات های گذشته افزایش یافت.

*با همکاری شورای نگهبان انتخابات ریاست جمهوری در سراسر کشور به شکل مکانیزه برگزار شد. همچنین بستر لازم برای مشارکت ایرانیان خارج از کشور با همکاری وزارت خارجه در 310 شعبه اخذ رای خارجی فراهم شد.

*به منظور استفاده برابر نامزدها از فرصت های تبلیغاتی دولتی، ستاد تبلیغات انتخاباتی در صداوسیما تشکیل شد.

این خبر کامل می شود...
نام:
ایمیل:
* نظر:
چندرسانه‌ای
ببینید
بشنوید
پیشنهاد ویژه
آخرین اخبار