کد خبر: ۴۲۷۸۴۰
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۱
از آن جا که بیماری پارکینسون درمان ندارد سال هاست دانشمندان و محققان علم پزشکی درتلاشند علائم پیش آگهی این بیماری را کشف کنند تا از آن جلوگیری کرده یا سن ابتلا به آن را به تاخیر اندازند.
محققان متوجه شده اند ۱۰ سال قبل از ابتلا به پارکینسون شخص قادر نیست بوی دو ماده: دارچین و بنزین را تشخیص دهد.

حس بویایی برای پیشگیری از پارکینسون

به گزارش نامه نیوز ، دانشمندان ۱۵۱۰ نفر قفقازی و ۹۵۲ نفر آفریقایی – آمریکایی را با متوسط سنی ۷۵ سال طی دوره ای ۱۰ ساله بررسی کردند. افراد در معرض بوهای مختلفی مثل لیمو، بنزین، پیاز و دارچین قرار گرفتند. برای هر شخص نمره ای در نظر گرفته شد که بر اساس آن کل افراد شرکت کننده در آزمایش به سه گروه تقسیم شدند: حس بویایی ضعیف، متوسط و قوی.

۱۰ سال پس از آزمایش، ۴۲ نفر به بیماری پارکینسون مبتلا شده بودند که ۳۰ نفر از آن ها قفقازی و ۱۲ نفر آفریقایی – آمریکایی بودند. نکته قابل تعمق این آزمایش تعداد افرادی بود که در هر گروه به پارکینسون مبتلا شده بود:

۲۶ نفر از گروه با حس بویایی ضعیف

۹ نفر از گروه با حس بویایی متوسط

۷ نفر از گروه با حس بویایی قوی

به این ترتیب حس بویایی به عنوان شاخص مهمی برای تشخیص زودهنگام پارکینسون و درمان بموقع آن پیش روی محققان قرار گرفت. ولی شاخص های دیگری هم در افراد مبتلا به پارکینسون باید وجود داشته باشد تا تشخیص پزشک بتواند قطعی باشد.

علائم دیگر

در این آزمایش ۱۰ ساله دانشمندان متوجه علائم دیگری در افراد شدند که خطر ابتلا به پارکینسون را بیشتر می کرد:

هر چند سیاه پوستان حس بویایی ضعیف تری داشتند ولی درصد ابتلا به پارکینسون در آن ها کمتر بود.
ارتباط بین بویایی و پارکینسون در مردان بهتر از زنان تشخیص داده می شد.
این نتایج آن قدر مهم بود که محققان استرالیایی را بر آن داشت تا زمینه تحقیق دیگری فراهم کنند. به همین دلیل در آزمایشی توسط این دسته از محققان،  سرعت حرکت و فشار مدادی مورد بررسی قرار گرفت که در دست فرد قرار داشت تا با آن شکل های مارپیچ بکشد. با بررسی نحوه کشیدن اشکال و تنظیم فشار دست بر قلم توسط شرکت کنندگان در آزمایش، محققان توانستند ۹۳ درصد درست تشخیص بدهند کدام یک از آنان در معرض خطر ابتلا به پارکینسون بود.

هر چند بررسی حس بویایی و نحوه نوشتن هنوز به عنوان دلایل علمی تشخیص زودرس پارکینسون معرفی نشده اند، ولی می تواند راه گشای تشخیص زودهنگام و راهکاری برای جلوگیری یا به تاخیر انداختن بیماری باشد. پس ساده از روی حس هایمان نگذریم.

منبع : نت نوش

نام:
ایمیل:
* نظر:
چندرسانه‌ای
پربازدید های ورزشی
ببینید
بشنوید
فیلم
آخرین اخبار