کد خبر: ۴۳۴۵۸۵
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۲
جدال با روسیه یک بازی تدارکاتی بسیار مهم و در عین حال ناقض تئوری بود که اعلام می کرد کی‌روش علاقمند نیست با تیمهای بزرگ بازی کند و به دنبال حفظ رنکینگ تیم ملی فوتبال ایران است.
تورج عاطف - نامه نیوز، پس از مدتها تیم ملی ایران به رهبری کی روش به مهمانی تیمی قابل احترام در عرصه بین المللی یعنی روسیه رفت. سابقه فوتبال روسیه به توجه به قدمت تاریخی تیم شوروی سابق نشانه های آشکار از صلابت و اصالت و سبک را دارد.

ستارگان بزرگ فوتبال این نقطه جغرافیائی از کره زمین را می توانیم بی شمار نام ببریم از یاشین و بلوخین و داسایف تا آرشاوین و...مردانی که هر کدام توانسته اند برای فوتبال این کشور افتخاراتی چون قهرمانی اروپا و قهرمانی المپیک را به ارمغان بیاورند و بی گمان جدال با روسیه یک بازی تدارکاتی بسیار مهم و در عین حال ناقض تئوری بود که اعلام می کرد کارلوس کی روش علاقمند نیست با تیمهای بزرگ بازی کند و به دنبال حفظ رنکینگ تیم ملی فوتبال ایران است.

بازی با روسیه نشان داد که حضور مرد بزرگی در قواره کی روش بر روی نیمکت تیم ملی ایران علی رغم فراز و فرودهای اخلاقی و گاه به گاهی مدیریتی که عمدتا سلیقه ای است برای فوتبال ما چه نعمتی است.

به بازی بر می گردیم و به نوعی سوالهای ذهن کارلوس کی روش را با توجه به حضور نفرات و آرایش و انتخاب تاکتیک ها حدس می زنیم.

1/ در درون دروازه کی روش بار دیگر به دروازه بان اول بازیهای مقدماتی خود یعنی بیرانوند فرصت داد تا با حضور در میدانی بزرگ خود را به محک بگذارد. بیرانوند چون همیشه بود او گاه به گاهی واکنش های عالی دارد و در برخی مواقع مردد است. او در نیمه اول نمایش بسیار بدی داشت اما در نیمه دوم بهتر شد یک گل را تیر دروازه برای او نجات داد و در صحنه گل خورده همان اشتباهی را کرد که در بازی با الهلال در صحنه گل سوم کرد. بیرانوند نیاز به بازپروری روحی دارد او این روزها شرایط خوبی ندارد و در این راه نیاز مند شوک است.

2/ خط دفاعی ما تئوری بازی با گینه را تکرار کرد که استفاده از حاج صفی و ورویا غفوری بعنوان مدافعین کناری بود. در این بازی هم تئوری استفاده از حاج صفی در دفاع چپ چون تیمهای ملی قبل از کی روش نتیجه خوبی نداد. میلاد محمدی  نیاز به جانشین و رقیب دارد اما بی گمان حاج صفی با این جانشین و رقیب فاصله دارد.
در سمت راست همکاری های ورویا غفوری و جهانبخش  چون ترکیب رضائیان و جهانبخش نیست اما شاید نیاز به بازیهای بیشتری برای تصمیم نهائی در مورد دفاع های راست و چپ باشد.
زوج قلب دفاعی ایران سید جلال تازه از بند مصدومیت رها شده و پور گنجی بودند. زوجی که باید گفت در صحنه گل خورده مقصر بودند اما در بسیاری از دقایق بازی صلابت خوبی به خط دفاع دادند البته سن بالای سید جلال کمی مایه نگرانی است  البته به نظر می آید زوج روزبه چشمی و پور علی گنجی هم می تواند مورد آزمایش قرار گیرد.

3/ از دید نگارنده تیم ملی با دو سیستم2-4-4 یا شاید بگوئیم با فاصله طارمی با آزمون با سیستم 1-1-3-1-4 و گاه به گاهی هم  با روش 1-3-2-4 بازی می کند. تیم ملی دغدغه هافبکهای تدافعی را دارد مردانی که در جلوی دیوار خط دفاع باشند و از سوئی ارتباط بین وینگرها و دفاع های کناری نیاز به کار بیشتر و شاید  تعویض نفرات دارد.

4/ تیم ملی در خط حمله به ضد حمله های سرعتی می اندیشد. مردانی که بتوانند از حفره های تدافعی تیمهای حریف در هنگام پیش روی این تیمها عبور کنند و مردانی چون طارمی و آزمون در این بازی نمونه ای از ماکت گل زنی تیم ملی ما را نشان دادند.

تساوی در خاک روسیه نشان از نوید روزهای خوش دیگری برای تیم ملی ایران به رهبری کی روش بود. امیدواریم بازیهای تدارکاتی از جنس بازی با روسیه باز هم تکرار شوند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
چندرسانه‌ای
ببینید
بشنوید
پیشنهاد ویژه
آخرین اخبار