کد خبر: ۴۳۴۷۷۷
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۷
ب ام و، در حال شکل دادن دومین جوینت ونچر در خاک چین با گریت وال است و در حالی خبر از امضای این قرارداد به گوش می رسد که گریت وال به زودی فعالیت خود را در ایران آغار خواهد کرد.
اخبار جدید حاکی از آن است که شرکت خودروسازی ب ام و آلمان که به عنوان یکی از غول های خودروسازی در دنیا شناخته می شود در فکر همکاری مشترک یا جوینت ونچر با گریت وال خودروساز چینی است. 

به گزارش نامه نیوز یکی از مدیران ب ام و که نام او بیان نشده اعلام کرده است که این دو خودروساز در حال بررسی احتمالات افتتاح یک کارخانه مونتاژ خودرو در شرق چین و شهر چنگشو هستند. وی البته در ادامه صحبت های خود از نوع خودروهای احتمالی برای مونتاژ هیچ نامی نبرده است. 

این مدیر ب ام و همچنین گفت؛ او هنوز نمی داند آیا این قرارداد به امضا رسیده است یا خیر. همچنین از وضعیت تایید دولت های مرکزی چین و آلمان در مورد جوینت ونچر شدن این دو خودروساز خبری در اختیار ندارد. 

یکی دیگر از افرادی که با این موضوع آشناییت دارد می گوید تمرکز اصلی این جوینت ونچر بر روی خودروهای دیزلی یا بنزینی نیست و هدف هر دو شرکت تمرکز بر روی خودروهای الکتریکی خواهد بود. 

این همکاری اگر به نتیجه برسد، دومین قرارداد جوینت ونچری ب ام و در خاک چین به عنوان بزرگترین بازار خودرو دنیا خواهد بود. این شرکت پیش از این با خودروسازی برلیانس که هم اکنون در بازار ایران نیز موجود است قرارداد همکاری امضا کرده بودند. طبق قوانین چین، شرکت های خارجی برای حضور در بازار چین باید شریک های داخلی داشته باشند. 

یکی از سخنگویان ب ام و اعلام کرد که این شرکت به هیچ عنوان به حدس و گمان ها اهمیت نمی دهد و صحبتی در این زمینه ندارد. وی همچنین در ادامه صحبت های خود با تاکید بر ادامه همکاری با برلیانس گفت، ما طبق برنامه قبلی خود به همکاری با جوینت ونچر چینی ادامه می دهیم و سرمایه گذاری و توسعه را در دستور کار داریم. 

در همین زمینه گریت وال هم از جواب به این حدس و گمان ها سر باز زده است. لازم به ذکر است که سهم بازار ب ام و در چین در سال گذشته 11 درصد رشد داشته و این شرکت دومین رتبه فروش در میان برندهای برتر دنیا در چین را پس از آئودی در اختیار دارد. در همین آمار رشد 27 درصدی مرسدس بنز نیز قابل مشاهده است که در رتبه سوم این لیست قرار دارد. 


تمرکز بر روی خودروهای برقی 

ب ام و و رقیب سنتی اش مرسدس بنز، رقابت سنگینی برای تولید انبوه خودروهای برقی بر پایه خودروهای معمولی امروز دارند. در همین راستا کارشناسان و تحلیلگران بازار اعتقاد دارند هر قرارداد جوینت ونچر جدید از سوی ب ام و با گریت وال به صورت اختصاصی بر روی فروش خودروهای برقی تمرکز خواهد داشت. 

آن ها همچنین بر این باور هستند که جوینت ونچر ب ام و با گریت وال به مانند مرسدس بنز با BYD، فولکس واگن و جک، فورد و زوتی خواهد بود که ممکن است تحت یک برند جدید، محصولاتش را به فروش برساند. 

شرکت های خودروسازی به تازگی سرمایه گذاری و همکاری های مشترک گوناگونی را در چین آغاز کرده اند که عمده آن ها در حوزه خودروهای الکتریکی بوده است. چین قصد دارد تا سال 2025 حداقل یک پنچم فروش محصولاتش را خودروهای الکتریکی یا هیبرید تشکیل دهند و در کنار آن برنامه هایی برای نرم تر کردن مقررات سرمایه گذاری مشترک تحت بررسی دارد.
برچسب ها: شریک ، شریک ، شریک
نام:
ایمیل:
* نظر:
چندرسانه‌ای
ببینید
بشنوید
پیشنهاد ویژه
آخرین اخبار