کد خبر: ۴۳۴۸۵۵
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۶ - ۲۱:۱۰
پایگاه خبری روزنامه «الفجر » نوشت : « ژرژ وه‌آ» بازیکن سابق تیم فوتبال آ.ث میلان ایتالیا، رئیس جمهوری کشور آفریقایی لیبریا شد.
انتخابات ریاست جمهوری لیبریا سه شنبه گذشته برگزار شد و ژرژ وه آ 51 ساله موفق شد بیشترین آراء را از آن خود کند و رئیس جمهوری لیبریا شود .
به گزارش نامه نیوز او نخستین رئیس جمهوری در قاره آفریقا با سابقه ورزشی است.
الین جونسون که وه آ جانشین او می شود نیز نخستین رئیس جمهوری زن در قاره آفریقا بود و از 12 سال پیش رئیس جمهوری این کشور بوده و برنده جایزه صلح نوبل نیز شده است.
ژرژ وه‌آ در سال های 2005 و 2011 نیز برای انتخابات ریاست جمهوری نامزد شده بود اما در انتخابات شکست خورد.
دوره ریاست جمهوری در لیبریا 6 سال است .
ژرژ وه‌آ در سال 1995 به عنوان بهترین بازیکن فوتبال جهان و بهترین بازیکن فوتبال اروپا انتخاب شد و در سال 1998میلادی نیز به عنوان بهترین بازیکن قاره آفریقا انتخاب شد و اینگونه او نخستین بازیکن فوتبال در جهان است که این سه عنوان بزرگ را در فوتبال به دست می آورد.
وی برای باشگاه های فوتبال زیادی در اروپا و از جمله منچستر سیتی، چلسی، پاریس سن ژرمن، موناکو و آث میلان بازی کرد و در سال 2002میلادی ازفوتبال کناره گیری کرد.
لیبــِریا کشوری است در غرب آفریقا. پایتخت آن مانروویا و یکی از قدیمی‌ترین جمهوری های قاره آفریقا است.
این کشور در حاشیه شمالی خلیج گینه در غرب آفریقا قرار گرفته‌است. .
لیبریا سه میلیون 500 هزارتن جمعیت دارد و زبان رسمی آن انگلیسی است. همچنین مردم این کشور به ۲۹ زبان محلی آفریقایی دیگر تکلم می‌ کنند. مسیحیت، اسلام و برخی ادیان دیگر در این کشور رواج دارد. 
منبع: ایرنا
برچسب ها: بازیکن ، بازیکن ، بازیکن
نام:
ایمیل:
* نظر:
چندرسانه‌ای
ببینید
بشنوید
پیشنهاد ویژه
آخرین اخبار