به‌روز شده در: ۲۸ مهر ۱۳۹۷ - ۰۲:۴۵
کد خبر: ۴۳۸۷۴۶
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۳۹۶ - ۲۲:۱۵
روزنامه گاردین روز شنبه در گزارشی نوشت که رهبران 4 حزب سیاسی پارلمان اروپا طی نامه‌ای سرگشاده خطاب به فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا با اشاره به فجایع انسانی جنگ یمن، خواستار منع تجارت اسلحه با عربستان سعودی شدند.
گاردین نوشت: رهبران احزاب سیاسی سوسیالیست، لیبرال، سبز و حزب اروپایی اتحاد چپ، در این نامه چشم‌پوشی اتحادیه اروپا نسبت به صادرات اسلحه به عربستان را مورد انتقاد قرار دادند.

به گزارش نامه نیوز، آن‌ها در این نامه نوشته‌اند: ما بر این باور هستیم که صادرات اسلحه به عربستان سعودی در تعارض مستقیم با موضع مشترک ما نسبت به دست داشتن این کشور در نقض گسترده قوانین حقوق بشری سازمان ملل متحد به شمار می‌رود.

گاردین نوشت: فدریکا موگرینی این اختیار را دارد تا لایحه‌ای را پیشنهاد کند که بر اساس آن فروش اسلحه به عربستان سعودی از سوی اتحادیه اروپا متوقف شود اما برای اجرای آن، به حمایت کشورهای عضو اتحادیه اروپا ازجمله انگلیس که یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان اسلحه به عربستان به شمار می‌رود، نیاز دارد.

انگلیس از زمان آغاز حملات عربستان سعودی به یمن در فروردین 1394، حدود 4 میلیارد پوند مجوز فروش سلاح به عربستان سعودی صادر کرده است.

بر اساس آمار رسمی «کارزار تبلیغاتی علیه تجارت اسلحه» (CAAT )، عربستان سعودی بزرگ‌ترین خریدار تسلیحات از انگلیس است و از سال 2010 تجهیزاتی به ارزش 6 میلیارد و 700 میلیون پوند از این کشور دریافت کرده است.

علاوه بر فروش تسلیحات، ارتش انگلیس در سال جاری در آموزش نیروهای سعودی نقش جدی داشته است.

در همین حال «مایکل فالون» وزیر دفاع انگلیس چهارشنبه گذشته طی اظهاراتی از نمایندگان پارلمان این کشور خواست تا دست از انتقاد علیه عربستان سعودی بردارند تا قرارداد فروش جنگنده‌های تایفون به ریاض به سرانجام برسد.

وی گفت: ما بایستی تلاش کنیم تا این کشور را به سمت انعقاد قرارداد 'بچ دو' (قرارداد خرید جنگنده‌های تایفون) سوق دهیم. به باور من، آن‌ها به این قرارداد متعهد خواهند شد و ما بایستی روی زمان‌بندی آن کارکنیم.

قوانین اتحادیه اروپا در رابطه با صادرات اسلحه شامل 8 بند است که بخشی از آن بر لزوم احترام به قوانین ارگان‌های بین‌المللی مانند سازمان ملل متحد تأکید شده است. این قوانین به‌طور ویژه نظارت دقیق بر صدور مجوز صادرات اسلحه به کشورهایی که از سوی سازمان ملل، ناقض قوانین حقوق بشر به شمار می‌روند را مورداشاره قرار می‌دهد. 

بر اساس یافته‌های سازمان ملل متحد دست‌کم 10 هزار تن در 22 ماه اول بروز درگیری‌ها در یمن جان باختند. دست‌کم 2 هزار و یک‌صد تن براثر وبا جان‌باخته و هزاران تن به‌صورت هفتگی به این بیماری مبتلا می‌شوند.

«بودیل ولرو» یک نماینده حزب سبز سوئد در گفت‌وگو با گاردین اظهار داشت که تداوم فروش اسلحه به عربستان در شرایطی که یمن با بزرگ‌ترین بحران انسانی مواجه است امکان ندارد.

وی افزود: ما در اروپا ارزش‌ها و مواضع مشترکی را در رابطه با فروش اسلحه‌داریم و نباید به کشورهایی که ناقض قوانین حقوق بشر هستند سلاح بفروشیم.

این نماینده پارلمان اروپا تصریح کرد: ما دست‌کم در رابطه با صدور مجوزهای جدید، از موضعمان فاصله گرفته‌ایم و بایستی به فروش اسلحه به عربستان پایان دهیم.

به گزارش گاردین، فرانسه پس از انگلیس دومین کشور صادرکننده سلاح به عربستان به شمار می‌رود. این کشور تاکنون 16 میلیارد و 9 میلیون یورو مجوز فروش اسلحه به عربستان صادر کرده که از این میزان 899 میلیون یوروی آن را به ریاض ارسال کرده است. 

این روزنامه انگلیسی: یک سخنگوی فدریکا موگرینی گفت که تصمیم نهایی در رابطه با صادرات اسلحه به نظر نهایی کشورهای صادرکننده بستگی دارد. او همچنین در رابطه با تحولات یمن گفت: راه‌حل سیاسی تنها راه پایان درگیری‌ها در این کشور است...اتحادیه اروپا از روند صلح و ارائه کمک‌های انسان دوستانه به یمن حمایت می‌کند.

منبع: ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
چندرسانه‌ای
ببینید
بشنوید
پیشنهاد ویژه
آخرین اخبار