کد خبر: ۴۵۶۵۶۲
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۶ - ۰۲:۰۰
مردم به توصیه‌های مبنی بر گوش نکردن موسیقی بلند با استفاده از هدفون اهمیتی نمی‌دهند و با این کار دائمی به شنوایی خود صدمه می‌زنند.
 اگر سلول‌های مو‌های گوش به هر دلیلی صدمه ببینند، دچار ناشنوایی دایمی خواهیم شد. درون هر یک از گوش‌ها، گوش درونی به نام حلزون گوش وجود دارد که اصوات را به شکل ارتعاش دریافت می‌کند. درون این ساختار، ۱۵۰۰۰ مو‌های ریز وجود دارد. این سلول‌های حسی مو‌های ریز که برای شناسایی امواج صوتی حیاتی‌اند، بسیار شکننده هستند و در عین حال مجددا تولید نمی‌شوند، بنابراین هر گونه صدمه به آن‌ها دایمی است و فرد را ناشنوا می‌کند.

به گزارش نامه نیوز هدفون‌هایی که داخل گوش قرار می‌گیرند، معمولا نزدیک پرده گوش هستند و در این حالت فشار صدا، بیشتر شده و به شنوایی صدمه می‌زند؛ بنابراین وقتی مو‌های درون حلزون گوش را دچار لرزش کنید، به آن‌ها صدمه می‌زنید. در واقع افزایش صدا از ۳ دسی بل به ۶ دسی بل، شدت صدا را دوبرابر می‌کند.

متخصصان گوش می‌گویند، اگر می‌خواهید با استفاده از هدفون، موسیقی گوش کنید، قانون صحیح صدای پخش کننده موسیقی، فقط بالا بردن ۶۰ درصد آن و کمتر از ۶۰ دقیقه در روز شنیدن با هدفون است. در واقع محدوده مجاز شدت صدا برای گوش انسان بین ۰ تا ۸۵ دسی بل است و بیش از آن مضر محسوب می‌شود.

برخی از افراد برای اینکه صدای اطراف‌شان را نشنوند، صدای پخش کننده را بسیار زیاد می‌کنند. اما می‌توان با استفاده از هدفون‌های با کیفیت که صدای بیرون را فیلتر می‌کنند، صدای ملایم موسیقی را به خوبی شنید.

بیشتر بخوانید: چرا نباید هندزفری کسی را قرض گرفت؟

محققان می‌گویند، حتی اگر دایما کنار وسایل حمل ونقل عمومی مانند قطارها هستید، باید با استفاده از محافظ های گوش، گوش‌هایتان را از خطر صداهای بلند محفوظ نگهدارید.

منبع:طبنا

برچسب ها: بلایی ، هندزفری ، مردم
نام:
ایمیل:
* نظر:
چندرسانه‌ای
ببینید
بشنوید
پیشنهاد ویژه
آخرین اخبار