به‌روز شده در: ۳۰ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۵
کد خبر: ۴۵۷۲۰۹
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۶ - ۰۷:۳۸
نماینده دائم قطر در سازمان ملل متحد در دو نامه جداگانه به دبیرکل و رییس شورای امنیت سازمان ملل متحد ،برای دومین بار طی سه روز گذشته از امارات عربی متحده به دلیل نقض حریم هوایی این کشور ، شکایت کرد .
خانم «علیا احمد بن سیف آل ثانی» نماینده دائم قطر در سازمان ملل متحد در نامه های جداگانه خود نوشته است : یک هواپیمای باری نظامی امارات در سوم ژانویه 2018 هنگامی که قصد داشت به بحرین پرواز کند ، حریم هوایی قطر را نقض کرده است.

به گزارش نامه نیوز، بر اساس این شکوائیه هواپیمای مذکور که از سوی جنگنده های قطری رهگیری شد بر فراز منطقه ویژه اقتصادی قطر پرواز کرد و این در حالیست که دولت قطر از این موضوع اطلاع نداشت. 

در این نامه آمده است: اقدام امارات متحده عربی براساس قوانین بین المللی، نقض آشکار حاکمیت کشور قطر و مرزها و اراضی این کشور است و در چارچوب اقدامات تحریک آمیز و غیر مسئولانه کشور امارات متحده عربی علیه قطر صورت گرفته است. 

نماینده قطر در سازمان ملل متحد پنجشنبه گذشته هم در نامه های جداگانه ای به دبیرکل سازمان ملل و رییس شورای امنیت از نقض حریم هوایی قطر توسط یک فروند جنگنده امارات عربی متحده خبر داده بود.

نقض حریم هوایی قطر توسط هواپیمای جنگی امارات در حالی صورت می گیرد که طی هفته جاری حملات لفظی مقامات دو طرف شدت گرفت . 

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر امور خارجه و معاون نخست وزیر قطر چهارشنبه شب گذشته در مصاحبه با تلویزیون کشورش گفت که امارات پیش از بروز اختلاف با قطر خواستار استرداد همسر یک مخالف اماراتی شده بود که قطر با این امر مخالفت کرد. 

او در برنامه تلویزیونی «حقیقت» گفت که امارات متحده عربی به دلیل تحویل ندادن همسر یک مخالف اماراتی که در دوحه به سر می برد در محاصره قطر مشارکت کرد. 

وی افزود: که پیش از بحران خلیج فارس برخی اختلاف های حاشیه ای وجود داشت که در چارچوب دوجانبه می توانست حل شود لیکن دو ماه پیش از بحران خلیج فارس حملات رسانه ای توسط امارات علیه قطر رصد شد و دوحه خواستار حل مشکلات به شکل دوجانبه شد ولی ابوظبی خواستار تحویل همسر یک مخالف اماراتی شد که در دوحه مقیم است. 

وزیر قطری خاطر نشان کرد ؛ اتهاماتی که در مورد حمایت از تروریسم به قطر وارد می شود برای توجیه ظلم هایی است که این کشورها علیه قطر روا داشته اند. 

همچنین خانم لولو الخاطر ،سخنگوی وزارت خارجه قطر روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت که این کشور به دلیل اقدامات کشورهای محاصره کننده علیه خلاف مصالح دولت و ملت قطر ، قصد دارد در مجامع بین المللی و حقوقی سازمان ملل متحد از این کشورها شکایت کند. 

از سوی دیگر انور قرقاش ، وزیر مشاور در امور خارجی امارات روز پنجشنبه در توئیتی که به نظر می رسد پاسخ به اظهارات وزیر امور خارجه قطر بود ، نوشت : تا زمانی که دولت قطر از تروریسم و تندروی حمایت می کند امکان بهبود روابط با این کشور وجود ندارد . 

وی با متهم کردن قطر به انتخاب عزلت بین المللی ، مدعی شد که دوحه علیه همسایگانش از جمله پادشاه عربستان توطئه می کند. 

عربستان ، امارات ، بحرین و مصر از 15 خرداد ماه گذشته تمامی روابط خود را با قطر به بهانه حمایت این کشور از تروریسم قطع کردند و مرزهای زمینی و دریایی خود را هم بستند.

منبع: ایرنا
برچسب ها: قطر ، شکایت ، امارات
نام:
ایمیل:
* نظر:
چندرسانه‌ای
ببینید
بشنوید
پیشنهاد ویژه
آخرین اخبار