به‌روز شده در: ۱۹ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۰
کد خبر: ۴۵۷۶۲۰
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۰
علی تاجرنیا، نماینده اصلاح طلب مجلس ششم معقد است سیدابراهیم رئیسی به خودی خود نمی‌تواند شخصیت سیاسی اثرگذاری باشد و رای 16 میلیونی‌اش در انتخابات ریاست جمهوری 96 هم به این دلیل بود که همه طیف‌های اصولگرایی بر روی او اجماع کردند. او می‌گوید: شخصبیت هایی مثل مرحوم هاشمی، آقای خاتمی، ناطق نوری، مهندس موسوی و آقای کروبی شخصیت‌هایی هستند که خودشان واجد قابلیت‌ها برای اثرگذاری در فضای سیاسی هستند اما امثال آقای رئیسی چهره ای است که می تواند به عنوان نماد یک جریان سیاسی نقش‌آفرین شوند و اگر آن جریان سیاسی از پشت او کنار رود نمی‌توانند اثرگذار باشد.
علی تاجرنیا، نماینده اصلاح طلب مجلس ششم معقد است سیدابراهیم رئیسی به خودی خود نمی‌تواند شخصیت سیاسی اثرگذاری باشد و رای 16 میلیونی‌اش در انتخابات ریاست جمهوری 96 هم به این دلیل بود که همه طیف‌های اصولگرایی بر روی او اجماع کردند. به اعتقاد او اصولگرایان در انتخابات آینده فقط در صورتی که دستشان خالی باشد برای بار دوم روی این گزینه شکست‌خورده هزینه می‌کنند.

به گزارش نامه نیوز با بیان اینکه «آقای رئیسی در کشور همیشه یک شخصیت درجه دو یا سه سیاسی بوده و هیچ وقت چهره مهم و تاثیرگذاری نبوده است» اظهار کرد: «آنچه باعث شد آقای رئیسی در انتخابات گذشته آن رای را بیاورد به این دلیل بود که طیف‌های مختلف اصولگرا بر سر ایشان اجماع کردند. از سوی دیگر نارضایتی نسبی مردم از وضعیت معیشتی و عدم تحقق انتظاری که از دولت روحانی داشتند و همچنین طرح یک سری شعارهای عوام‌فریبانه باعث شد که این مقدار آرا به ایشان اختصاص داده شود.» 

تاجرنیا با تاکید بر اینکه «رئیسی به خودی خود نمی توانند تاثیرگذار باشند» درباره آینده سیاسی او با توجه به اتفاقات اخیر در کشور گفت: «اگر روند جریان سیاسی که ایشان را حمایت کرد همچنان بخواهد بر این راه حمایتی خود ادامه دهد طبیعتا شاهد خواهیم بود که ایشان می تواند در انتخابات ریاست جمهوری آینده تاثیرگذار باشد اما اگر مجموعه جریان سیاسی به دنبال حمایت از ایشان نباشد، او به تنهایی ظرفیت زیادی که بتواند افرادی را دور خود جمع کند و اثرگذاری داشته باشد نخواهد داشت.»  

این فعال سیاسی اصلاح طلب اضافه کرد: «مشابه این مساله را در مورد احمدی نژاد هم شاهد بودیم. آقای احمدی نژاد در خلأ نیروهای اصیل اصولگرایی و بر اساس یک سری شعارهای تندی که مطرح شد روی کار آمد. عدم تاثیرگذاری ایشان را می توانیم در انتخابات ریاست جمهوری اخیر ببینیم؛ ایشان بااینکه در انتخابات ریاست جمهوری ردصلاحیت شدند اما نتوانستند در انتخابات اثرگذاری داشته باشند. همچنین با وجود رفتارهای رادیکالی که از ایشان سرزده اما نتوانسته برای خودش حامیانی دست و پا کند. همه اینها نشان‌دهنده این است که احمدی‌نژاد فاقد فاکتورهای لازم برای تاثیرگذاری کلان است.» 

تاجرنیا در همین حال یادآور شد: «شخصبیت هایی مثل مرحوم هاشمی، آقای خاتمی، ناطق نوری، مهندس موسوی و آقای کروبی شخصیت هایی هستند که خودشان واجد قابلیت‌ها برای اثرگذاری در فضای سیاسی هستند اما امثال آقای رئیسی چهره ای است که می تواند به عنوان نماد یک جریان سیاسی نقش آفرین شوند و اگر آن جریان سیاسی از پشت او  کنار رود نمی توانند اثرگذار باشد.»

این فعال سیاسی اصلاح طلب در پاسخ به این سوال که آیا اصولگرایان همچنان مایل به حمایت از رئیسی هستند با تاکید بر اینکه سرمایه گذاری بر گزینه شکست خورده کاری عبث و بیهوده است گفت: «اصولگرایان تجربه حمایت از چهره های شکست خورده را دارند. این اتفاق درباره آقای قالیباف و محسن رضایی افتاد و هیچ کدام از اینها نتوانستند بعد از اینکه در دور اول رای نیاورند در دوره های بعدی مورد استقبال مردم قرار گیرند؛ بنابراین بعید است اصولگرایان در انتخابات 1400 حاضر شوند بار دیگر رئیسی را نامزد کنند مگر اینکه آنقدر دستش خالی باشد که مجبور باشد به سمت کاندیدای شکست خورده برود.»
منبع : اغتماد آنلاین
نام:
ایمیل:
* نظر:
چندرسانه‌ای
ببینید
بشنوید
پیشنهاد ویژه
آخرین اخبار