کد خبر: ۴۷۰۴۸۰
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۲:۳۰
محققان دانشگاه ITMO روسیه به راهکاری جدید دست یافتند که با تزریق نانوذرات مغناطیسی، خونریزی داخلی قطع می‌شود.
خونریزی داخلی یک وضعیت پزشکی بسیار حاد است. محققان دانشگاه ITMO برای حل این مشکل راهکار جدیدی یافته اند. در این روش نانوذراتی تولید می‌شوند که متشکل از آنزیمی به نام ترومبین هستند. این نانوذرات زمانی که در تعامل با پروتئینی به نام فیبرینوژن قرار می‌گیرند، ساختار لخته‌های خون را تحریک می‌کنند.


به گزارش نامه نیوز محققان در تست آزمایشگاهی این مدل دریافتند نانوذرات تا زمانی که به طور یکنواخت در رگ‌های خونی گردش دارند، باعث ایجاد لخته نمی‌شوند. در واقع آنزیم درون یک ماتریس متخلخل معدنی با خاصیتی مگنتی پیچیده شده است و ترومبین تا زمانی که در این ماتریس وجود دارد، نسبت به زمانی که آزاد است، فعالیت کمتری دارد. زمانی که جراحتی اتفاق می‌افتد و خونریزی آغاز می‌شود، یک شات فیبرینوژن اضافه می‌شود تا فعالیت ترومبین افزایش یابد و خون در محل آسیب دیده به منظور قطع خونریزی، لخته شود. این روش 6.5 برابر سریعتر از موارد دیگر است و حدود 15 برابر خون کمتری از دست می‌رود.


محققان امیدوارند با استفاده از این روش بتوانند داروهایی تولید کنند که حاوی نانوذرات مغناطیسی است و با استفاده از میدان مغناطیسی، به سمت محل جراحت هدایت می‌شوند. محققان در تلاشند تا اندازه این ذرات را کوچکتر از 200 نانومتر نگه دارند؛ چراکه اندازه بزرگتر کارایی لازم را ندارد.

منبع:ایرنا


منبع: ایرنا
برچسب ها: روش ، روش ، روش
نام:
ایمیل:
* نظر:
چندرسانه‌ای
بیشتر ببینید
بشنوید
پیشنهاد خاص
آخرین اخبار