کد خبر: ۴۷۱۸۱۶
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۱
گزارش کامل از مجمع امروز فدراسیون کشتی
مجمع فدراسیون کشتی با استعفای رئیس این فدراسیون مخالفت کرد.
مجمع فوق العاده فدراسیون کشتی امروز برای بررسی استعفای رسول خادم و با حضور داورزنی معاون وزیر ورزش و جوانان برگزار شد.

به گزارش نامه نیوز، خادم با حضور در مجمع ابتدا بیانیه ای خطاب به اعضای مجمع قرائت کرد و اظهار داشت: در این چندسال شاهد مظلومیت مدیریت کشتی کشور در برابر مواضع ناخوشایند آشکار و پنهان وزارت ورزش و جوانان  نسبت به ورزش ملی کشور  بوده اید. از نظر من مشی و  مرامنامه عملی مدیریت ورزش  در کشور به گونه ای است که با روحیات و زوایایی رفتاری دیگر متقاضیان محترم کاندیداتوری فدراسیون کشتی، هماهنگی و همخوانی بیشتری دارد... حضور من اسباب تحمیل بی مهری های  مضاعفی  بر کشتی خواهد بود. در این چند سال تلاش کردم که از کنار تمامی تنگناهای حاصل از بی توجهی های مدیریت کلان ورزش به کشتی کشور با اتکا به بزرگی خانواده کشتی  بگذرم.

رئیس مستعفی فدراسیون کشتی ادامه داد: حتی این تلاش را با شرکت مجدد در انتخابات فدراسیون کشتی نیز ادامه دادم، اما خواهران و برادران عزیزم، بهتر است دیگر کتمان نکنیم... کشتی به اندازه کافی تنها هست و منصفانه نیست به واسطه تلاش ناموفق آقایان برای همراه کردن فردی چون من که تمامی سلول های وجودش از کشتی است، بیش از این آب را به روی کشتی ببندند.

وی با اشاره به دلایل استعفای خود گفت: از اعضای مجمع تشکر می‌کنم و اعلام می‌کنم که دلیل استعفای بنده عدم حمایت لازم وزارت ورزش و جوانان از فدراسیون کشتی و برنامه‌های کشتی در سال‌های اخیر است و و ربطی به مسائل رژیم اشغالگر قدس ندارد.

خادم در پایان گفت: نکته آخر اینکه، حضور من در کشتی برای خودم نبوده و نیست... من مدیون کشتی بوده و هستم... هیچ گاه هم از خانواده کشتی جدا نخواهم شد. اجازه بدهیم فردی مسوولیت فدراسیون کشتی را بپذیرد که بتواند با ادبیات و افکار مورد نظر آقایان وزارتی، فدراسیون را اداره کند..... شاید این اتفاق کمی از تنهایی ورزش ملی کشور بکاهد. بهتر است که من در کشتی نباشم تا کشتی از بودن من آسیب نبیند و افراد دیگری بیایند که هماهنگ با سیاست‌های آنها باشند و بتوانند کار را بهتر از من انجام دهند و کشتی از بودن من ضربه نخورد.

خادم پس از پایان بیانیه اش سخنرانی کرد و خطاب به اعضای مجمع گفت:  از این طریق رسما استعفای خود را به اعضا مجمع فدراسیون کشتی اعلام می کنم. علت استعفای من این است که با مجموعه مدیریت وزارت ورزش نمی توانم همکاری کنم زیرا از نظر من نگاه مجموعه وزارت ورزش در جهت منافع ملی و اهداف ورزشی کشور نیست و البته نمی‌خواهم این موضوع را با جزئیات بیان کنم زیرا نگاهش به کشتی در این چند سال به هیچ وجه نگاه حمایتی نبود جز در مواردی که مجبور بوده برای پاسخگویی به افکار عمومی ورود کند و ورودی که متناسب با جایگاه ورزش ملی باشد، نداشته و من هم یک کشتی پا به سن گذاشته هستم و برای من مسایل کشتی بسیار متفاوت تر از مدیران سیاسی کشور است که در مجموعه وزارت ورزش می آیند و با نگرش سیاسی خودشان می روند.

وی با اشاره به دلایلش برای حضور در دوره جدید ریاست فدراسیون گفت: واقعا دور دوم هم بنا بر محبت خاصی دوستان داشتند، ورود پیدا کردم به این امید که تغییری ایجاد شد ولی خب چنین فضای اکنون وجود ندارد. اکنون حضور من برای کشتی پرهزینه است و فقط بهتر است زمان بگذرد و همه چیز مشخص و شرایطی فراهم شود که فرد مورد وثوق آقایان در وزارت ورزش بیاید و آن همراهی که در مواقعی که ویژه تمایل دارند انجام دهند را برای فدراسیون کشتی انجام دهند. شاید این کمک ها که امروز حق کشتی است و دریغ می شود، به کشتی برسد.

خادم ادامه داد: خانواده کشتی بسیار پرزجر و رنجی است و برای من از دست دادن قهرمانان و بی پناهی مربیان در که در زیر پله ها تمرین می کنند، سخت است. می دانیم که خانواده کشتی متعلق به چه قشری است اما مسیر کشتی نباید قطع شود و با زور بزرگان به کارش ادامه دهد.
وی با اشاره به مباحث مطرح شده درباره بحث رویارویی با نفرات رژیم اشغالگر قدس تصریح کرد: موضوع رویارویی ورزشگاران کشورمان با حریفان رژیم صهیونسیتی یک بحث ملی و دغدغه همه قهرمانان ملی است و ربطی به استعفای من ندارد. این موضوعی است که باید پیگیری شود و گویا مسئولان در جریان قرار گرفته و در حال پیگیری هستند.

خادم تصریح کرد: من سه ماه قبل در جلسه ای که با حضور داورزنی در محل کارشان داشتم این موضوع را گفتم و ایشان به وزیر انتقال دادند و این موضوع بحثی چالشی و جدی برای ورزش کشورمان است و طبیعت کار ایجاب می کند که مسایل را آرام دنبال کنیم، اما به طور مستقیم در خط مقدم جبهه قرار داریم و به صورت مستقیم با این موضوع در ارتباط هستیم و امیدوار دوستان کمک کنند راه حلی برای این مساله پیدا شود.

رئیس مستعفی فدراسیون کشتی در پایان خطاب به اعضا مجمع گفت: با قدرت باید کشتی را دنبال کنید زیرا هیچوقت این رشته متکی یه شخص نیست و تا زمانی که زنده هستم، هیچوقت از کشتی جدا نمی شوم و جایی هم نمی روم. البته در این چند روز صحبت هایی در خصوص حضورم در برخی کشورها بود که تعجب می کنم.


ترک مجمع از سوی خادم

رسول خادم رئیس مستعفی فدراسیون بعد از خواندن بیانیه خود در کجمع و پس از آن سخنرانی باقی نماند و مجمع را ترک کرد.

مخالفت مجمع با استعفا

در حالی که رسول خادم با انتقاد از وزارت ورزش به دلیل عدم پشتیبانی از کشتی، استعفایش را در مجمع فوق‌العاده فدراسیون کشتی مطرح کرده و سپس محل را ترک نمود، اعضای مجمع فدراسیون کشتی با استعفای رسول خادم مخالفت کردند و خواستار بازگشت او شدند.


مهلت یک ماهه برای بازگرداندن خادم

اعضای مجمع تصمیم گرفتند تا یک ماه برای بازگرداندن رسول خادم فرصت داشته باشند تا او را مجاب به بازگشت کنند. همچنین مقرر شد اگر خادم به فدراسیون بازنگشت، بعد از یک ماه برای تعیین سرپرست فدراسیون کشتی مجمع دیگری برگزار کنند. همچنین تصمیم گرفته شد اداره فدراسیون کشتی تا آن زمان به حمید بنی تمیم نایب رئیس فدراسیون سپرده شود.


سخنگوی مجمع: خادم می‌تواند مدتی استراحت کند

مسعود ریاضی رییس هیات خراسان رضوی و سخنگوی مجمع فدراسیون گفت: همه اعضا به اتفاق با استعفای خادم مخالفت کردند و معتقدند وقتی با بیشترین رای ممکن او را به عنوان رییس فدراسیون انتخاب کرده‌اند، با استعفای او نیز مخالفت می‌کنند و ان‌شاءالله خادم با صلابت بازگردد و به کارش ادامه دهد. به نظر من باب جدید گفت‌وگو میان فدراسیون کشتی و وزارت ورزش گشوده شد. درددل‌ها در این مجمع گفته شد و قرار شد صحبت‌ها کماکان در فضای بهتری ادامه پیدا کند. طبق ماده 12 اساسنامه این شرایط دیده شده و خادم می‌تواند مدتی را به استراحت بپردازد و نایب رییس فدراسیون کشتی وظایف او  را بر عهده بگیرد. ضمن اینکه خادم غیبتی نداشته و حتی طی یکی دو روز گذشته نیز اسناد مالی را امضا کرده است. البته چندی پیش بخشی از وظایف خود را به نایب رییس فدراسیون محول کرد.

مخالفت با استعفا و فرصت یک ماهه برای بازگرداندن رئیس/ خادم: مشکل من وزارت است نه اسرائیل/ داورزنی: مشکلی با خادم نداریم، انشالله که می‌ماند

داورزنی: اختلافی با خادم نداریم

محمدرضا داورزنی پس از مجمع در جمع خبرنگاران اظهار کرد: حسب وظیفه مجمع فوق‌العاده فدراسیون امروز (دوشنبه) تشکیل شد و دوستان حاضر در مجمع به اتفاق آرا با استعفای خادم مخالفت کردند و از او خواستند به کار خود ادامه دهد. وزارت ورزش نیز پیش از این مخالفت خود را با استعفای خادم اعلام کرده بود. مجمع هم با این استعفا مخالفت کرد و اعضا در تلاش هستند با خادم صحبت کنند تا او به کارش ادامه دهد.

وی ادامه داد: یک سری بحث‌ها درباره حمایت وزارت ورزش از فدراسیون کشتی مطرح شد اما باید بگویم سعی وزارت ورزش حمایت کامل از رشته کشتی است. اهالی کشتی و مردم مطمئن باشند که کشتی به عنوان یک رشته پرافتخار و ورزش اول ایران و رشته‌ای سنتی و ایرانی مورد حمایت کامل وزارت ورزش و جوانان است. وزارت تا این لحظه 77 درصد از اعتباری را که با فدراسیون تفاهم کرده بودیم پرداخت کرده است. طی این هفته و هفته آینده نیز تا آنجا که بتوانیم از باقی مانده بودجه فدراسیون کشتی را پرداخت می‌کنیم. 

معاون ورزش حرفه‌ای و قهرمانی وزارت ورزش گفت: اختلافی به جهت همسو یا غیر همسو بودن با خادم نداریم. ما تمام تلاش خود را برای حمایت از فدراسیون کشتی انجام دادیم و از این بابت هم سعی می‌کنیم بیشتر از این‌ها حمایت کنیم. انشالله خادم به کار خود ادامه خواهد داد.


بنی تمیم: همه چیز فقط بودجه نیست
حمیدبنی‌تمیم نائب رئیس فدراسیون کشتی بعد از مجمع در پاسخ به این سؤال که دقیقا چند درصد بودجه فدراسیون کشتی پرداخت شده است، گفت:‌ فدراسیون کشتی یک تفاهم‌نامه در دو بخش داشت. در بخش اول 12 میلیارد تومان بودجه بود و در بخش دیگری هم 2 میلیارد برای موارد خاص بود که در مجموع 14 میلیارد تومان بود. با توجه به تخصیصی که روز گذشته و یا امروز به حساب فدراسیون واریز شود در واقع 10 میلیارد تومان پرداختی داشته است.داورزنی در جلسه امروز عنوان کرد که سعی وزارت ورزش و جوانان این است که تا پایان سال جاری حداکثر پرداختی را به فدراسیون خواهد داشت.

نائب رئیس فدراسیون کشتی در پاسخ به این سؤال که خادم می‌گوید وزارت ورزش حمایت نمی‌کند و وزارت ورزش نیز می‌گوید ما حمایت کامل می‌کنیم.چه کسی راست می‌گوید، عنوان کرد: یک سری توقعاتی که خانواده کشتی و در راس آن خادم از وزارت ورزش داشتند واقعا فقط مباحث مالی نیست همانطور که من نمی‌خواهم جزئی شوم. یکسری سوءتفاهم‌هایی وجود دارد. امروز هم داورزنی درخواست داشتن که نشستی برگزار شود تا این سوءتفاهمات حل شود.

وی در ادامه صحبت‌های خود، خاطرنشان کرد: من نمی‌خواهم واقعا خیلی ریز شوم. مثلا در بحث دیداری که همه اقشار ورزشی داشتند بلافاصله بعد از یک موفقیت نه خیلی چشمگیر در سطح بین‌الملل می‌آیند با رئیس‌جمهور دیدار می‌کنند. اما در مورد کشتی این اتفاق رخ نمی‌دهد حتی پس از کسب مدال المپیک، یا وقتی رئیس یک فدراسیون جهانی می‌آید مستقیما با رئیس‌جمهور دیدار می‌کند اما در مورد کشتی علیرغم اینکه دو بار این اتفاق رخ می‌دهد و در هر دو بار درخواست داشتیم این دیدار صورت بگیرد اما این اتفاق رخ نداد.

بنی‌تمیم در ادامه صحبت‌های خود عنوان کرد: این را نمی‌خواهم بگویم که مقصر کدام طرف است. این از جمله درخواست‌های خانواده کشتی است و اینکه بخواهیم حمایت انجام شود و حمایت کمک مادی نیست، اما فقط حرف هم نباشد. قطعا باید در عمل ثابت کنیم. کشتی ورزش اول کشور مورد حمایت دولتمردان است.

وی گفت: تمام امید مجمع به بازگشت خادم است. من همچنان نائب رئیس هستم و شرح وظایف نائب رئیس مشخص است. قانون این را نشان داده و به خوبی مشخص کرده در نبود رئیس فدراسیون نائب رئیس متولی انجام امور است. در اولین جلسه‌ای که شورای فنی تشکیل شود  باید در مورد سرمربیگری خادم نیز صمیم‌گیری شود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
چندرسانه‌ای
ببینید
بشنوید
پیشنهاد ویژه
آخرین اخبار