به‌روز شده در: ۲۷ آذر ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۷
کد خبر: ۴۷۲۱۶۵
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۲:۳۰
منابع انگلیسی عصر سه‌شنبه گزارش دادند فردی روس تبار به نام «نیکولای گلاشکوف» و از منتقدان ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه که در سال‌های اخیر در انگلیس ساکن بوده، به طرز ناشناخته‌ای در منزلش در لندن در گذشته است.
این منابع می‌گویند که او با بوریس برزوفسکی سرمایه‌دار روس و از مخالفان سرسخت پوتین که جسد او نیز در سال 2013 در لندن پیدا شد، رابطه نزدیکی داشته است. 

به گزارش نامه نیوز گلاشکوف پیشتر معاون خطوط هوایی روسی ایرفلوت و کارمند شرکت لوگو واز متعلق به برزوفسکی بوده است. برزوفسکی در سال 1999 با پوتین به اختلاف خورد و به یکی از مخالفان سرسخت او تبدیل می‌شود. وی متعاقباً به انگلیس پناهنده شد اما گلاشکوف در روسیه به اتهام پول‌شویی و اختلاس محکوم‌ به زندان ‌شد و پس از گذراندن چند سال حبس آزاد و به انگلیس پناهنده شده بود.
گلاشکوف پیشتر در گفت‌وگو با گاردین درباره مرگ برزوفسکی گفته بود اطمینان دارد که او به قتل رسیده و نسبت به ترور شدن اتباع روس در انگلیس ابراز نگران کرده بود.
این حادثه در حالی رخ می‌دهد که مسمومیت سرگئی اسکریپال جاسوس اسبق روس در انگلیس که دو هفته پیش به همراه دخترش براثر تماس با ماده سمی بیمار شده و به بیمارستان منتقل می‌شوند، روابط لندن و مسکو را تیره کرده است.
نخست‌وزیر انگلیس دیروز طی اظهاراتی اعلام کرد که این‌یک ماده سمی اعصاب، ساخت روسیه است و از مقامات این کشور خواست تا درباره اینکه چطور این ماده به انگلیس منتقل‌شده توضیح دهند.
منبع: ایرنا
برچسب ها: پوتین ، انگلیس ، جاسوس
نام:
ایمیل:
* نظر:
چندرسانه‌ای
ببینید
بشنوید
پیشنهاد ویژه
آخرین اخبار