به‌روز شده در: ۲۳ مهر ۱۳۹۷ - ۲۰:۰۶
کد خبر: ۴۸۴۳۰۶
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۷
یک تحلیل گر برجسته مصری مطرح کرد؛
روزنامه مصری الوطن نوشت: تهران درصدد شکست و ناکام کردن «زبان کابویی» ترامپ از طریق تقویت روابط خود با کشورهای اتحادیه اروپاست.

به گزارش نامه نیوز، روزنامه مصری الوطن در مقاله ای به قلم  سعید اللاوندی، محقق مرکز مطالعات سیاسی و راهبردی الاهرام با عنوان «توافق اتمی بین زبان منافع و زبان کابویی» می‌نویسد: پوشیده نیست که آمریکای ترامپ با موضوع توافق اتمی ایران و غرب به نحوی برخورد می کند که گویی فقط آمریکا تنها طرف این توافق است و نه کشورهای 1+5 ، از این رو تصور می‌کند که با خروجش، این توافق  نابود و فروخواهد پاشید.

این تحلیلگر برجسته مصری ادامه می‌دهد: واقعیت این است که کشورهای اتحادیه اروپا و انگلیس به این توافق پایبند هستند و وزیر خارجه فرانسه در سفر چندی پیش خود به تهران اقدام به انعقاد قراردادهای تجاری با ایران بر خلاف تصمیم آمریکا کرد. به علاوه تهران تاکید کرده که تحریم‌های آمریکا تاثیری بر این کشور ندارد و موضوع بعد از یک یا دو ماه سپری خود شد و همه، دوره تحریم ایران را فراموش خواهند کرد، مردم ایران نیز جایگزین‌هایی را برای غلبه بر این تحریم‌های ظالمانه پیدا کرده اند. در هر صورت به نظر می‌رسد تهران درصدد شکست و ناکام کردن «زبان کابویی» ترامپ از طریق تقویت روابط خود با کشورهای اتحادیه اروپا است و روابط تجاری تهران با پایتخت‌های اروپایی در مسیر خود پیش خواهد رفت. 

 نویسنده این مقاله می افزاید: بنا به گفته یکی از مسئولان برجسته ایرانی با خروج آمریکا از برجام، یک شریک دردسرساز از این توافق خارج شده و این یعنی توافق از قبل راحت‌تر شده است. خانم فدریکا موگرینی  مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز  با تاکید بر حفظ روابط با تهران بر مبنای منافع متقابل، فراموش نکرد که یادآور شود حصول این توافق سالیان سال تا زمان اعلام آن طول کشیده و به ثمر نشسته است و خروج یا عدم خروج آمریکا از آن تاثیری بر بندهای این توافق بین المللی ندارد.

 سعید اللاوندی تاکید می کند: واقعیت این است که اروپا روابط خود را بر اساس منافع حاصل از ایران و آرام کردن تهران در عدم پیگیری غنی سازی اورانویم تنظیم کرده است. به طور خلاصه در این روند، زبان منابع اروپایی، زبان کابویی آمریکا را شکست داد. متاسفانه آمریکای ترامپ تصور می‌کند که آقای بلامنازع جهان است و معتقد است خروج این کشور از توافق اتمی موجب فروپاشی آن می شود ولی اروپا با قربانی کردن آمریکا، نه تنها بر زبان منافع با ایران پای می‌فشارد، بلکه حمایت‌های کشورهای اروپایی از تهران این کشور را در مقابل با جبروت آمریکا قوی‌تر می‌سازد و این مساله‌ای است که وزرای خارجه آلمان و انگلیس با اشاره تداوم و بقای توافق با تهران بر آن تاکید کردند. 

 روزنامه الوطن ادامه می دهد: بدون شک اختلاف آمریکا در این موضوع تنها با تهران نیست، بلکه با اروپا به عنوان نزدیک‌ترین متحدش نیز است، گرچه مساله به حد درگیری‌های نظامی با واشنگتن نمی‌رسد ولی خالی از مشاجرات و مجادلات نخواهد بود که مسئولیت آن نیز به تنهایی، متوجه ترامپ است، فردی که به نظر می‌رسد در خصوص اتخاذ تصمیم خروج از توافق اتمی با هیچ کسی به جز کشورهای خلیج فارس در کنار اسرائیل مشورت نکرده است.


منبع: ایسنا
برچسب ها: ایران ، برجام ، امریکا
نام:
ایمیل:
* نظر:
چندرسانه‌ای
ببینید
بشنوید
پیشنهاد ویژه
آخرین اخبار