کد خبر: ۴۸۶۰۰۷
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۷
بلومبرگ گزارشی از نگرانی شرکت‌های حمل نفت از تحریم‌های جدید و احتمال توقف همکاری آن‌ها با ایران پس از خروج آمریکا از برجام منتشر کرد که نشان می‌دهد، تضمینی برای برجام اروپایی درکار نیست و نباید به وعده سه کشور اروپایی اعتماد کرد.
 بلومبرگ گزارشی از نگرانی شرکت‌های حمل نفت از تحریم‌های جدید و احتمال توقف همکاری آن‌ها با ایران پس از خروج آمریکا از برجام منتشر کرد که نشان می‌دهد، تضمینی برای برجام اروپایی درکار نیست و نباید به وعده سه کشور اروپایی اعتماد کرد.

به گزارش نامه نیوز از  بلومبرگ، در حالی که دولت آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه ایران وضع کرده، شرکت‌هایی که در زمینه حمل نفت ایران فعال هستند، ممکن است همچون اوایل دهه جاری دسترسی خود به سیستم مالی آمریکا را از دست بدهند. به علاوه، به گفته موسسه کشتیرانی برامار‌ای سی ام، در دور جدید تحریم ها، این شرکت‌ها همچنین ممکن است از کسب و کار پرسود حمل نفت شیل از میدان واقع در تگزاس و چاه‌های خلیج مکزیک نیز محروم شوند.

در اواخر سال ۲۰۱۵، یعنی چند ماه پس از انعقاد توافق هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی، دولت آمریکا ممنوعیت صادرات نفت را لغو کرد و موجب شد میزان ارسال محموله‌های نفتی این کشور از طریق دریا به ارقامی بی سابقه برسد. پس از آنکه دولت ترامپ در ماه جاری میلادی از توافق هسته‌ای ایران خارج شد، جهش در صادرات نفت آمریکا توجه تانکر داران را به این مسئله جلب کرده که آیا به حمل نفت ایران ادامه دهند، یا اینکه از این بازار خارج شوند.

آنوپ سینگ، تحلیلگر موسسه برامار‌ای سی ام در این باره گفت: «اگر شما اوپراتور یک تانکر جوان و مدرن باشید که می‌تواند در بنادر آمریکا پهلوگیری و بارگیری کند، تمایلی برای حضور در بازار ایران نخواهید داشت... کشتی‌هایی که محموله‌های نفتی ایران را حمل می‌کنند، احتمالا برای مدت دو سال از بخش تجارت نفتی ایران محروم خواهند شد و این مسئله اکنون که صادرات نفت آمریکا افزایش یافته، از اهمیت بیشتری برخوردار است.»

کشتی داران بین المللی در شرایطی باید در مورد ماندن یا خروج از بازار حمل محموله‌های نفتی ایران تصمیم گیری کنند، که آن‌ها در تلاش اند پس از سال‌ها مازاد عرضه جهانی خدمات تانکری و پایین بودن حاشیه سود، این صنعت را احیا نمایند. آن‌ها همچنین به دلیل تشدید مقررات دولت‌ها به منظور کاهش آلایندگی‌های زیست محیطی با افزایش هزینه‌ها مواجه اند.

هرچند آمریکا در حال حاضر در بین بزرگترین مشتریان برخی از شرکت‌های خدمات تانکری قرار ندارد، اما تعداد معدودی از شرکت‌ها می‌توانند به بازاری که میزان صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی آن به صورت در حال افزایش است پشت کنند. اکنون که آمریکا نفت خام و فرآورده‌های نفتی بیشتری برای صادر کردن دارد، تانکر‌های بیشتری از کلاس‌های مختلف در حال سرازیر شدن به بنادر این کشور هستند.

برای مقال، چین، بزرگترین وارد کننده نفت جهان، در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۸، حدود ۳.۹ میلیون تن نفت خام از آمریکا خریداری کرده که ۸ برابر بیشتر از واردات این کشور از آمریکا در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۷ است. کره جنوبی هم در ماه فوریه میزان خرید نفت خود از آمریکا را نسبت به مدت مشابه سال قبل دو برابر کرده است.

این در حالی است که پیش بینی می‌شود به دلیل تشدید تحریم‌های آمریکا، میزان صادرات نفت ایران در طی ماه‌های آینده کاهش یابد. این کاهش صادرات، ممکن است شرکت‌های بین المللی کشتیرانی را که در طی ۶ ماه گذشته بیش از نیمی از نفت صادراتی ایران را حمل کرده اند، مجاب سازد تا از حمل محموله‌های نفتی ایران صرف نظر کنند. در این صورت ایران بیش از گذشته به ناوگان تانکری خود وابسته خواهد شد.

سینگ افزود: «در طی یکی دو هفته گذشته و بعد از تصمیم ترامپ به خروج از برجام، برخی مالکان کشتی‌ها قرارداد‌های اجاره خود برای حمل نفت ایران را فسخ کرده اند.»
منبع: تسنیم
برچسب ها: ایران ، نفت ، تحریم
نام:
ایمیل:
* نظر:
چندرسانه‌ای
ببینید
بشنوید
پیشنهاد ویژه
آخرین اخبار