کد خبر: ۲۶۱۹۰۰
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۴:۵۲
جشنواره بین‌المللی فیلم بوسان فیلم «کلوزآپ» (نمای نزدیک) عباس کیارستمی را در میان 10 اثر برتر کل تاریخ سینمای آسیا قرار داد.
به گزارش نامه نیوز، جشنواره بین‌المللی فیلم بوسان در بیستمین دوره برگزاری‌اش، نام 100 فیلم برتر سینمای آسیا را منتشر کرده که «کلوزآپ» عباس کیارستمی کارگردان معروف ایرانی‌، دهمین رتبه آن را کسب کرده است.

در این فهرست «داستان توکیو» فیلم سال 1953 «یاسوجیرو ازو»ی ژاپنی مقام نخست را از آن خود کرد. «راشومون» فیلم معروف آکی‌را کروساوا در جایگاه دوم نشست و پس از آن «در حال و هوای عشق» فیلم سال 2000 «وونگ کار وای» فیلمساز هنگ‌کنگی رتبه سوم را به خود اختصاص داد.

«سه‌گانه‌ آپو» به کارگردانی «ساتیاجیت ری» کارگردان هندی، «شهر اندوه» ساخته‌ «هو سیائو سین» از تایوان چهارمین و پنجمین فیلم برگزیده جشنواره بوسان بودند.


کروساوا با «هفت سامورایی» خود رتبه ششم را هم به نام خود زد و پس از او «ادوارد یانگ» تایوانی با «یک روز تابستانی روشن‌تر» در جایگاه هفتم نشست.

نام «بهار در یک شهر کوچک» (فی مو) و «هنوز زندگی» (جیا ژانکه) نیز در این جدول به چشم می‌خورد. رتبه دهم این فهرست به «خدمتکار» ساخته «کینگ کی یونگ» کارگردان اهل کره‌جنوبی و «کلوزآپ» کیارستمی تعلق گرفت.

این جشنواره برای برگزیدن 100 فیلم سینمای آسیا از 73 کارشناس تخصصی فیلم کمک گرفت. منتقدانی همچون «جوناتان رزنباوم»‌، «تونی رینز»،‌ «هاسومی شیگه‌هیکو» و «بونگ جون هو» از جمله این افراد بودند.

به گزارش ورایتی، هر یک از این کارشناسان 10 فیلم منتخب خود را پیشنهاد کردند. نتایج این بررسی‌ها به 113 فیلم از 106 کارگردان ختم شد که در نهایت 100 فیلم برتر از میان آن‌ها برگزیده و معرفی شدند.

جشنواره فیلم بوسان 10 فیلم نخست این فهرست که شامل «کلوزآپ» کیارستمی هم می‌شود را نمایش می‌دهد و کتابی را درباره این آثار منتشر خواهد کرد. برگزارکنندگان این رویداد سینمایی اعلام کردند این برنامه جدید را هر پنج سال یک بار تکرار می‌کنند.
منبع: ایسنا
برچسب ها: کیارستمی ، فیلم ، برتر
نام:
ایمیل:
* نظر:
چندرسانه‌ای
حوادث
وبگردی
ببینید
بشنوید
پیشنهاد ویژه
آخرین اخبار
پرطرفدارترین عناوین