کد خبر: ۴۸۴۳۴۲
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۹:۴۲
"رجب آکداغ"، معاون نخست وزیر ترکیه در مصاحبه‌ای با روزنامه "دی ولت" آلمان تاکید کرد که این هدف آشکار ترکیه است که تا سال ۲۰۲۳ عضو اتحادیه اروپا شود. این یک تاریخ نمادین است چرا که ما در ۵ سال آینده صدمین سالروز جمهوری ترکیه را جشن می‌گیریم. ما از سال ۱۹۵۹ در سیر عضویت در اتحادیه اروپا قرار داریم و هدف ما این است که در این اتحادیه قدم بگذاریم.
 معاون نخست وزیر ترکیه با ابراز دلسردی از سیاست‌های اتحادیه اروپا در قبال ترکیه، عضویت در این اتحادیه تا سال ۲۰۲۳ را هدف آشکار آنکارا دانست.

به گزارش نامه نیوز، "رجب آکداغ"، معاون نخست وزیر ترکیه در مصاحبه‌ای با روزنامه "دی ولت" آلمان تاکید کرد که این هدف آشکار ترکیه است که تا سال ۲۰۲۳ عضو اتحادیه اروپا شود. این یک تاریخ نمادین است چرا که ما در ۵ سال آینده صدمین سالروز جمهوری ترکیه را جشن می‌گیریم. ما از سال ۱۹۵۹ در سیر عضویت در اتحادیه اروپا قرار داریم و هدف ما این است که در این اتحادیه قدم بگذاریم.

وی افزود: این مسئله برای هر دو طرف یعنی اتحادیه اروپا و ترکیه در زمینه اقتصادی، اجتماعی و سیاسی یک برد است. آغاز دوباره مذاکرات عضویت در اتحادیه اروپا می‌تواند به محرک‌های جدید مهم و تحولاتی در ترکیه منجر شود. توپ حالا در زمین اروپاییان قرار دارد.

این مقام ترک در بخش دیگری از این مصاحبه تاکید کرد که من فکر می‌کنم بروکسل در مسئله گسترش اتحادیه اروپا کاملا غیر منصفانه عمل می‌کند. ترکیه مستحق عضویت در اتحادیه اروپا پیش از همه نامزد‌های دیگر است. اما دلایل سیاسی از این مسئله جلوگیری کرد.

وی در ادامه گفت: ترکیه یک کودتای نافرجام را پشت سر گذاشته و مرتبا توسط تروریست‌ها هدف حمله قرار می‌گیرد. از این رو موقتا در کشور ما شرایط اضطراری حاکم است. ما از اروپاییان دلسرد هستیم. ما انتظار داریم که آن‌ها به وظایف خود در قبال ما عمل کنند. وقتی در یک کشور اروپایی یک حمله تروریستی به وقوع می‌پیوندد همه کشور‌ها با آن اعلام همبستگی می‌کنند. ما در جولای سال ۲۰۱۶ یک کودتای نظامی نافرجام داشتیم و ۲۵۱ نفر در یک شب کشته شدند. بسیاری از کودتچیان در کشور‌های اروپایی از جمله آلمان هستند. این مسئله غیر قابل قبول است.

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که شما چه انتظاری از برلین دارید گفت: آلمان باید ما را در مبارزه با تروریسم حمایت کند و آن‌هایی را که مرتکب اقدامات تروریستی شده اند تحویل دهد. اما این هم خوب است که دولت آلمان خود را برای ادامه مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا قدرتمندانه وارد عمل کند. همچنین ما خواهان گسترش اتحادیه گمرکی هستیم. مدرنیزه کردن اتحادیه گمرکی و تسریع مذاکرات عضویت در اتحادیه اروپا در توافق ترکیه –اتحادیه اروپا مربوط به مارس سال ۲۰۱۶ توافق شده است. ما به توافقات خود پایبند هستیم و اتحادیه اروپا هم باید همین کار را انجام دهد.

وی در ادامه درباره استراتژِی ترکیه در سوریه نیز گفت: ما دو هدف داریم، اول امنیت برای ترکیه، برای مرز‌های ما و مردم سوریه و دوم یک محیط دموکراتیک در سوریه با انتخابات آزاد و توسعه پایدار.

آکداغ در ادامه مدعی شد که سوریه با بشار اسد هیچ آینده‌ای ندارد. به گفته وی یک سوریه دموکراتیک و آزاد تنها می‌تواند بدون اسد ساخته شود.

وی همچنین این مسئله را کاملا غیر قابل تصوردانست که ترکیه عفرین را دوباره به دولت اسد واگذار کند و دولت بشار اسد را غیر دموکراتیک خواند.
منبع: تسنیم
برچسب ها: آنکارا ، اروپا ، ترکیه
نام:
ایمیل:
* نظر:
چندرسانه‌ای
حوادث
وبگردی
ببینید
بشنوید
پیشنهاد ویژه
آخرین اخبار
پرطرفدارترین عناوین