کد خبر: ۴۹۰۴۸۸
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۸
رئیس جمهوری سابق افغانستان در گفتگو با یکی از رسانه های آلمان گفت که شرکت ندادن طالبان در کنفرانس بن یک اشتباه بود.
به گزارش نامه نیوز به نقل از جمهور، «حامد کرزای» رئیس جمهوری پیشین افغانستان در نشست رسانه ای در شبکه «دویچه وله» آلمان در پاسخ به سوالی که چرا در زمان ریاست جمهوری وی صلح با طالبان صورت نگرفت، ضمن انتقاد از کشورهای غربی آمریکا را مسئول این ناکامی دانست.

کرزای در پاسخ به اینکه چرا وی در زمان ریاست جمهوری اش به آنچه که «اشرف غنی» رئیس‌جمهوری کنونی افغانستان در مسئله روند صلح با طالبان به آن دست یافت، نرسید، اقدامات غربی‌ها در جنگ ۱۷ ساله افغانستان را مقصر شمرد و گفت: در کنفرانس بین‌المللی ۲۰۰۱ درباره افغانستان که در بن آلمان برگزار شد طالبان نیز باید شرکت می‌داشت. اینکه این گروه را از چنین کنفرانسی مستثنی کنیم اشتباه بود.

وی ادامه داد: آمریکا دست به اقدامی تلافی جویانه علیه طالبان زد و شبه‌نظامیان طالبان را با این اقدام به سمت مناطق کوهستانی و در داخل پاکستان سوق داد.

کرزای همچنین آمریکا را به خاطر عدم اعمال فشار بر اسلام‌آباد به منظور دست برداشتن از حمایت از افراط گرایان مورد انتقاد قرار داد و افزود: طالبان همچون دیگر افغان‌ها به دنبال صلح است و می‌شد آنها را پای میز مذاکره کشاند؛ در حال حاضر راه طولانی برای دستیابی به صلح در پیش‌رو داریم.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که آتش‌بس موقت میان کابل و طالبان به یک روند دائمی تبدیل شود؛ البته وی اعلام کرد که موانعی برای رسیدن به این هدف وجود دارد.


منبع: مهر
برچسب ها: طالبان ، طالبان ، طالبان
نام:
ایمیل:
* نظر:
چندرسانه‌ای
حوادث
وبگردی
ببینید
بشنوید
پیشنهاد ویژه
آخرین اخبار
پرطرفدارترین عناوین