کد خبر: ۴۹۲۷۰۰
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۰
در گفت و گو با نامه نیوز عنوان شد؛
دبیرکل انجمن های اسلامی اصناف و بازار گفت: کمک بازار به دولت ها برای همیشه بوده و است. هر نوع کمکی از دست ما بر بیاید دریغ نمی کنیم اما دولت نباید فکر کند خودش مالک مملکت است، کشور برای مردم است.

گروه سیاسی نامه نیوز، بخشی از صنوف بازار تهران همچون طلافروشان، پارچه‌فروشان، بزازان، کفشان، آهنگران و ابزارآلات و یراق‌آلات در اعتراض به گرانی و نوسانات شدید ارزی و کسادی بازار، مغازه‌های خود را تعطیل کردند. در همین رابطه احمد کریمی اصفهانی گفت: آنچه دیروز بعد از 40 سال اتفاق افتاد و بازار به نشانه اعتراض بست، نتیجه عملکرد بد دولت و تیم اقتصادی بود.

مشروح این گفتگو را در ادامه بخوانید.

****

به نظر شما اعتراض های دیروز بازار ادامه خواهد داشت؟

شروع قضیه از تعدادی افرادی بود که ربطی به بازار نداشتند اما در ادامه اصناف و بازاری ها هم به آنها پیوستند. علت هم این است که بستر برای چنین اتفاقی آماده بود. درست است شروع اتفاق از بازار نبود و بازار رضایتی از بستن مغازه ها نداشت و امیدواریم امروز بازار به حالت عادی برگردد اما فرافکنی دولت درست نیست. وضعیتی که تیم اقتصادی دولت به وجود آورد، آن را نباید به گردن اخلالگران یا صرافان بیاندازد. معتقدم دولت و آقای رئیس جمهور بستر اختلال را به وجود آوردند. دولت با صداقت صحبت نمی کند و ظرف 2.5 ماه گذشته بیست مرتبه سیاست اقتصادی خود را تغییر داد. اگر آخرین سیاست درست است چرا دولت اولین سیاست را شتابزده اجرا کرد. اگر بگوییم یکسری بیگانگان وضعیت بازار ارز را چنین کردند، خیر این طور نیست، خود دولت بستر را فراهم کرد. آنچه دیروز بعد از 40 سال اتفاق افتاد و بازار به نشانه اعتراض بست، نتیجه عملکرد بد دولت و تیم اقتصادی بود. بهترین چاره آن است که تیم اقتصادی دولت اعلام کند «ما اشتباه کردیم و در حوزه اقتصادی نتوانستیم خوب تصمیم بگیریم و از همه ملت ایران عذرخواهی می کنیم».

دولت نمی دانست که چنین اتفاقی قرار است در بازار رخ دهد؟

می دانست. تصمیمات غلط تیم اقتصادی دولت دلار را در این قیمت قرار داد و بعد هم گفتند «ما تمام تقاضاها را جواب می دهیم»، آیا نمی دانستند که قرار است در مملکت توطئه ای رخ دهد؟ اتفاقا 7-8 روز بود که برخی رسانه ها زنگ می زدند و سئوال می کردند آیا اعتراض و شلوغی در بازار رخ خواهد داد و ما نیز در جواب می گفتیم «خیر چنین مسئله ای فعلا وجود ندارد». ما مردم کوچه بازاریم اما وزارت اطلاعات نباید روزی که اتفاق می افتد تازه اعلام کند. وزارت اطلاعات از ماه ها قبل وضعیت را رصد می کرد و می دانست چه کسی این وضعیت را دامن می زند.

فکر می کنید بیگانگان هم در اعتراض دیروز بازار نقش داشتند؟

اینکه بیگانگان تلاش دارند که خواسته های شان در ایران دنبال شود، شکی نیست. دشمن از سال ها قبل صحبت از انقلاب مخملی می کرد اما ناراضی تراشی در مردم را بیگانه نمی تواند ایجاد کند بلکه عملکرد مسئولان اجرایی عاملش می شود. البته عواملی مزدور بیگانگان هستند اما تعمیم دادن چنین اتفاقی به همه مردم نادرست است. مردم مطالبات به حقی داشتند باید مورد رسیدگی قرار گیرد.

با این اوصاف بازاری ها حاضرند به دولت کمک کنند؟

هیچ بازاری غیر این عمل نمی کند. مخالفت با دولت ها یعنی اقتصاد را نابود کردن. اصلا یک صنف نمی تواند با دولت مخالفت کند. بازار و اصناف از ولایت تبعیت می کنند. ولایت هم صحبتش این است که «حفظ نظام با همراهی با نظام است که دولت نیز بخشی از نظام محسوب می شود». کمک بازار به دولت ها برای همیشه بوده و است. هر نوع کمکی از دست ما بر بیاید دریغ نمی کنیم اما دولت نباید فکر کند خودش مالک مملکت است، کشور برای مردم است. دولت باید فاصله اش را با مردم کم کند اما دولت هرروز این فاصله را بیشتر کرده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
چندرسانه‌ای
حوادث
وبگردی
ببینید
بشنوید
پیشنهاد ویژه
آخرین اخبار
پرطرفدارترین عناوین